ЦПН на конференцији „Наука и јавне политике“ Универзитета у Новом Саду

ЦПН на конференцији „Наука и јавне политике“ Универзитета у Новом Саду

Финална конференција Еразмус+ пројекта Public policy making and analysis одржана је 11. и 12. априла 2022. у згради Ректората Универзитета у Новом Саду.

Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду руководећа је организација Еразмус+ пројекта чији је пун назив Interdisciplinary Short Cycle Programs in Public Policy Making and Analysis. Пројекат започет 2018. године, уз учешће више партнерских организација из Велике Британије, Француске, Холандије и Србије, посвећен је разматрању путева и пракси којима наука и научна истраживања могу да допринесу креирању и развоју јавних политика повезаних са важним друштвеним темама, изазовима и актуелностима.

Финална конференција пројекта је 11. и 12. априла окупила представнике партнерских организација, независне експерте и стручњаке из различитих области друштвеног и научног живота, који својим активностима доприносе динамици и односима између ових области. Тако су међу темама конференције била и питања одрживости, климатских промена и заштите животне средине, јавног здравља, пандемије и дезинформација, али и образовања, употребе нових технологија и свеприсутне доступности великих база података.

Поред бројних учесника из различитих научних и друштвених сфера, на конференцији је говорио и Добривоје Лале Ерић, руководилац Сектора за међународну сарадњу ЦПН-а, који је представио активности Центра у контексту неколицине повезаних тема и оквира попут научних политика, повезивања научне заједнице и доносилаца одлука, AI програма и интердисциплинарних истраживања на размеђу науке и уметности. Излагање под називом ”Science Society relations: UNESCO global framework in a time determined by AI” имало је посебан фокус на активностима Центра у оквиру великог, глобалног конзорцијума Хоризонт 2020 пројекта RRING, кроз који је, у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, донет први национални извештај на Унескове Препоруке о науци и научним истраживачима.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.