CPN na konferenciji „Nauka i javne politike“ Univerziteta u Novom Sadu

CPN na konferenciji „Nauka i javne politike“ Univerziteta u Novom Sadu

Finalna konferencija Erazmus+ projekta Public policy making and analysis održana je 11. i 12. aprila 2022. u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.

Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu rukovodeća je organizacija Erazmus+ projekta čiji je pun naziv Interdisciplinary Short Cycle Programs in Public Policy Making and Analysis. Projekat započet 2018. godine, uz učešće više partnerskih organizacija iz Velike Britanije, Francuske, Holandije i Srbije, posvećen je razmatranju puteva i praksi kojima nauka i naučna istraživanja mogu da doprinesu kreiranju i razvoju javnih politika povezanih sa važnim društvenim temama, izazovima i aktuelnostima.

Finalna konferencija projekta je 11. i 12. aprila okupila predstavnike partnerskih organizacija, nezavisne eksperte i stručnjake iz različitih oblasti društvenog i naučnog života, koji svojim aktivnostima doprinose dinamici i odnosima između ovih oblasti. Tako su među temama konferencije bila i pitanja održivosti, klimatskih promena i zaštite životne sredine, javnog zdravlja, pandemije i dezinformacija, ali i obrazovanja, upotrebe novih tehnologija i sveprisutne dostupnosti velikih baza podataka.

Pored brojnih učesnika iz različitih naučnih i društvenih sfera, na konferenciji je govorio i Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju CPN-a, koji je predstavio aktivnosti Centra u kontekstu nekolicine povezanih tema i okvira poput naučnih politika, povezivanja naučne zajednice i donosilaca odluka, AI programa i interdisciplinarnih istraživanja na razmeđu nauke i umetnosti. Izlaganje pod nazivom ”Science Society relations: UNESCO global framework in a time determined by AI” imalo je poseban fokus na aktivnostima Centra u okviru velikog, globalnog konzorcijuma Horizont 2020 projekta RRING, kroz koji je, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, donet prvi nacionalni izveštaj na Uneskove Preporuke o nauci i naučnim istraživačima.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.