Centar za promociju nauke predstavlja video o Putujućoj klimatskoj akciji – Roadshow, koja u sklopu projekta Climateurope2 kroz umetnost i nauku promoviše klimatske servise. U toku 2024. godine, putujuća klimatska akcija održana je na prvih pet lokacija u regionu: Rijeka (Hrvatska), Tirana (Albanija), Kotor (Crna gora), Sarajevo (Bosna i Hercegovina) i Skoplje (Severna Makedonija).
Putujuća klimatska akcija – Roadshow odvija se na ukupno 10 lokacija u Jugoistočnoj Evropi, a prvih pet je sprovedeno u toku 2024. godine (Rijeka, Tirana, Kotor, Sarajevo, Skoplje). Cilj ove akcije, koja predstavlja spoj nauke i umetnosti, jeste podizanje svesti o ulozi klimatskih servisa, kao i upoznavanje građana sa naučnim činjenicama o klimatskim promenama. Putujuća klimatska akcija – Roadshow započeta je u junu 2024, u Rijeci, u saradnji sa Fakultetom za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Zatim je, u narednim mesecima, organizovana u saradnji s Asocijacijom industrije video-igara (Serbian Game Association), kroz osmomesečni program Playing narratives i u saradnji s lokalnim partnerima: u Tirani sa Albanian Gaming Community, u Kotoru sa Institutom za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, i u okviru festivala Kotor Art, dok je u Sarajevu sprovedena u saradnji s Verlab institutom. Poslednja klimatska akcija u 2024. godini održana je u decembru u Skoplju, u saradnji s Fakultetom za kompjuterske nauke i kompjutersko inženjerstvo Univerziteta ”Sv.Kiril i Metodij”. Promotivni video Centra predstavlja Putujuću klimatsku akciju na prvih pet lokacija u Regionu, održanim tokom 2024. godine.
Lokalni partneri i Centar organizovali su panele na temu klimatskih servisa koji su okupili zainteresovane za korišćenje klimatskih informacija u svrhe pametnog donošenja odluka. Teme panela bile su raznolike i obuhvatale su lokalne probleme klime i klimatskih servisa kao što su obeležja vetra, padavina, grada i munja, važnost dugoročnog praćenja promene klime, modeliranje klime Jadrana, klimatske podloge lokalnog hidrometeorloškog zavoda za korisnike i donosioce odluka, multidisciplinarna istraživanja, tehnologije za borbu protiv zagađenja, korišćenje velikih podataka u korist čistijeg vazduha i drugo. Ove teme su predstavljene iz ugla lokalnih aktera, kao i tima Centra, i praćene su otvorenim diskusijama.
Na različitim lokacijama u ovih pet gradova Centar je publici predstavio svoju poznatu imerzivnu umetničku instalaciju „Klimatsku kapsulu“. „Klimatska kapsula“ je bila izložena na Korzu Rijeke i na riječkom Fakultetu za fiziku, dok je u Tirani publika ”kapsulu” mogla da vidi u umetničkom centru Agimi i u prostorijama Coolab-a. U Kotoru je ”kapsula” bila izložena na Institutu, u sklopu festivala Kotor Art, dok su u Sarajevu prolaznici mogli da se upoznaju s njenim sadržajem ispred Tržnog centra Sarajevo. U Skoplju je ”kapsula” bila izložena na dve lokacije: u prostorima Netaville i Base42. Ova imerzivna instalacija je privlačila posetioce iz šire javnosti i različitih sektora, pozivajući na klimatsku akciju kroz multimedijalni sadržaj koji opisuje našu planetu, kao i uticaje klimatskih promena u 2057 godini. Prateći sadržaji su takođe bili virtuelna realnost, kao i tehnologija proširene stvarnosti, gde su posetioci mogli virtuelno da istraže prirodu koja ih okružuje. Čak i u urbanoj sredini, ova tehnologija omogućava posetiocima da vide i dožive prirodni svet, podsećajući ih na njegovu lepotu i ranjivost.
Publika je imala prilike i da doživi pobednički rad prvog Climateurope2 otvorenog art+science poziva pod nazivom M1L3NɅ, koji svakom poseticu daje ličnu predikciju budućnosti u kontekstu klimatskih promena. Trenutno je otvoren drugi art+science poziv za kolaboritivne rad koji promoviše upotrebu klimatskih servisa, dostupan ovde.
Osim umetničkih instalacija, u Rijeci je održan i neformalan poetski dijalog između pesnikinje Ljiljane Ilić i klimatologa prof. dr Vladimira Đurđevića, koji je kroz poeziju i fotografiju predstavio otvoreni Javni poziv klimatske akcije.
Ovih pet događaja posetilo je više od 1000 posetilaca koji dolaze iz sveta nauke i umetnosti, privatnog i javnog sektora, kao i iz nevladinog sektora i civilnog društva. Putem povezivanja nauke i umetnosti, izlaganja umetničkih instalacija i radova, umetničkih performansa i klimatske diskusije na panelima, Centar za promociju nauke pokrenuo je promociju klimatskih servisa kako bi proširio zajednicu njihovih korisnika. Svako može postati član ove zajednice putem sledećeg linka i učestvovati u budućim događajima i programima Putujuće klimatske akcije. Centar za promociju nauke obići će još pet lokacija u toku 2025. godine, o čemu će biti više reči.