Centar za promociju nauke je 21. januara, u Galeriji nauke i tehnike SANU, organizovao tribinu „Klimatske promene na Balkanu“
[:]
U okviru izložbe „Peti izveštaj“, čija su tema globalno zagrevanje i klimatske promene, Centar za promociju nauke je u sredu, 21. januara, organizovao tribinu „Klimatske promene na Balkanu“.
Nakon serije događaja posvećenih globalnom zagrevanju, CPN je u saradnji sa nevladinom organizacijom „Jedan stepen“ i Galerijom nauke i tehnike SANU, u decembru otorio zapaženu izložbu o klimatskim promenama „Peti izveštaj“.
Tribina je organizovana u okviru programa ove izložbe, u prostoru Galerije nauke i tehnike SANU, kao poslednji događaj. Izložba je zatvorena dan nakon tribine, 22. januara.
Na tribini su govorili dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Vladan Šćekić iz Centra za unapređenje životne sredine i Đorđe Samardžija iz organizacije „Jedan stepen“. Moderator je bio Slobodan Bubnjević , urednik komunikacija u CPN.
Galerija nauke i tehnike bila je popunjena do poslednjeg mesta, što pokazuje da interesovanje poblike i medija za ovu temu raste, a to je, kako su se govornici složili, važan korak u borbi za usporavanje klimatskih promena.
Na tribini je bilo reči o efektima ovog globalnog fenomena na lokalnom i regionalnom nivou, posledicama koje nas mogu očekivati i načinima kako društvo može pozitivno, ali i negativno da utiče na globalno zagrevanje. Na kraju tribine bilo je prilike za pitanja iz publike.
Đorđe Samardžija iz organizacije „Jedan stepen“ je napomenuo koliko je važno da mediji pravilno izveštavaju o ovoj temi. On je, predstavljajući rezultate međunarodnog panela o klimatskim promenama (IPCC) još jednom napomenuo da su za klimatske promene definitivno odgovorni ljudi, odnosno emisija gasova staklene bašte i to pre svega ugljen dioksida i metana. On je rekao i da se približavamo granici povećanja globalne temperature od dva stepena celzijusa, nakon koje je, prema procenama stručnjaka, povratak nemoguć.
Vladimir Đurđević je, na osnovu stručnih istraživanja i klimatskih modela, dao procene klimatskih promena u Srbiji. Prema ovim procenama, ukoliko se nešto drastično ne promeni, Srbiju čeka promena prosečne temperature od oko četiri stepena za sledećih 100 godina. Klimatski ekstremi kao što su poplave i suše biće učestaliji, a padavine u drugoj polovini ovog veka mogle bi da opadnu i do 50 odsto.
Vladan Šćekić je naglasio da civilni sektor, odnosno organizacije civilnog društva moraju zajedno sa državnim institucijama aktivno učestvovati u borbi protiv globalnog zagrevanja. On se u razgovoru osvrnuo i na posledice meteoroloških katastrofa koje su zadesile Srbiju u 2014. godini.