CPN tribina o klimi

CPN tribina o klimi

Centar za promociju nauke je 21. januara, u Galeriji nauke i tehnike SANU, organizovao tribinu „Klimatske promene na Balkanu“ 

[:]

DSC_0044

U okviru izložbe „Peti izveštaj“, čija su tema globalno zagrevanje i  klimatske promene, Centar za promociju nauke je u sredu, 21. januara, organizovao tribinu „Klimatske promene na Balkanu“.

Nakon serije događaja posvećenih globalnom zagrevanju, CPN je u saradnji sa nevladinom organizacijom „Jedan stepen“ i Galerijom nauke i tehnike SANU, u decembru otorio zapaženu izložbu o klimatskim promenama „Peti izveštaj“.

Tribina je organizovana u okviru programa ove izložbe, u prostoru Galerije nauke i tehnike SANU, kao poslednji događaj. Izložba je zatvorena dan nakon tribine, 22. januara.

DSC_0030 (1)

DSC_0028

Na tribini su govorili dr Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta  Univerziteta u Beogradu, Vladan Šćekić iz Centra za unapređenje životne sredine i Đorđe Samardžija iz organizacije „Jedan stepen“. Moderator je bio Slobodan Bubnjević , urednik komunikacija u CPN.

Galerija nauke i tehnike bila je popunjena do poslednjeg mesta, što pokazuje da interesovanje poblike i medija za ovu temu raste, a to je, kako su se govornici složili, važan korak u borbi za usporavanje klimatskih promena.

Na tribini je bilo reči o efektima ovog globalnog fenomena na lokalnom i regionalnom nivou, posledicama koje nas mogu očekivati i načinima kako društvo može pozitivno, ali i negativno da utiče na globalno zagrevanje. Na kraju tribine bilo je prilike za pitanja iz publike.

DSC_0025

Đorđe Samardžija iz organizacije „Jedan stepen“ je napomenuo koliko je važno da mediji pravilno izveštavaju o ovoj temi. On je, predstavljajući rezultate međunarodnog panela o klimatskim promenama (IPCC) još jednom napomenuo da su za klimatske promene definitivno odgovorni ljudi, odnosno emisija gasova staklene bašte i to pre svega ugljen dioksida i metana. On je rekao i da se približavamo granici povećanja globalne temperature od dva stepena celzijusa, nakon koje je, prema procenama stručnjaka, povratak nemoguć.

DSC_0017

Vladimir Đurđević je, na osnovu stručnih istraživanja i klimatskih modela, dao procene klimatskih promena u Srbiji. Prema ovim procenama, ukoliko se nešto drastično ne promeni, Srbiju čeka promena prosečne temperature od oko četiri stepena za sledećih 100 godina. Klimatski ekstremi kao što su poplave i suše biće učestaliji, a padavine u drugoj polovini ovog veka mogle bi da opadnu i do 50 odsto.

DSC_0024

Vladan Šćekić je naglasio da civilni sektor, odnosno organizacije civilnog društva moraju zajedno sa državnim institucijama aktivno učestvovati u borbi protiv globalnog zagrevanja. On se u razgovoru osvrnuo i na posledice meteoroloških katastrofa koje su zadesile Srbiju u 2014. godini.

DSC_0037

Ostale aktivnosti