ЦПН трибина о интернету

ЦПН трибина о интернету

Пред бројном публиком у Галерији науке и технике САНУ, трибина „Еволуција интернета: Шта нас чека“ отворила нека од најважнијих питања епохе

Еволуција интернета

Пре четврт века, у марту 1989. године у ЦЕРН-у, решавајући досадан и упоран проблем, компјутерски стручњак Тим Бернерс-Ли, не слутећи о последицама свог изума, направио је World Wide Web.

Тим поводом, 20. марта 2014. Центар за промоцију науке организовао је трибину „Еволуција интернета: Шта нас чека“. Реч је о малој трибини која је одржана у оквиру изложбе „Немогући дизајн“ у Галерији науке и технике САНУ.

Но, догађај је изазвао изузетно интересовање у домаћим медијима и на друштвеним мрежема, а у Галерији се у четвртак окупио велики број заинтересованих слушалаца.

Будућност интернета

_MMM5891

На трибини су говорили Зоран Станоjевић са Радио-телевизиjе Србиjе,  Петар Кочовић, директор Гартнера у Србији, и Слободан Марковић из Регистра националног интернет домена Србиjе. Трибину је модерирао Слободан Бубњевић из ЦПН-а.

Говорећи о почецима интернета који данас познајемо, Петар Кочовић је подсетио на искуства из предузећа Енергодата, које је још 1987. освајало ову технологију, као и на први информациони кабал којим су повезивани рачунари. Указујући на више преломних тренутака, Кочовић је представио поступни развој интернета који почиње још шездесетих година, да би са открићем Тимотија Бернерс-Лија, његов развој кренуо у данашњем смеру.

Слободан Марковић из Регистра националног интернет домена Србиjе је са публиком поделио искуства из година када је интернет, посредством академске мреже, почео да се развија у Србији. Он је подсетио да се због изолације деведесетих, Србија касно укључила у светске токове, али да  је интернет постао популаран са грађанским протестима. Подсећајући на чињеницу да је у првим годинама интерент био резервисан за академски део популације, Марковић је објаснио како је средином двехиљадитих интернет постао масовно доступан.

Зоран Станоjевић са Радио-телевизиjе Србиjе је подсетио публику на прве године интерента који је у ери грађанских протеста био „слободна зона“, али се ситуација касније битно променила. Станојевић је указао и на разлике између конвенционалних медија и инетрента, као и начине на који је интернет променио свакодневицу.

С лева на десно: Слободан Бубњевић, Петар Кочовић, Слободан Марковић и Зоран Станојевић

С лева на десно: Слободан Бубњевић, Петар Кочовић, Слободан Марковић и Зоран Станојевић

Велика пажња на трибини је посвећена будућем развоју интернета, али и питању приватности и безбедности на интернету. Указано је и на чињеницу да је интерент у Србији врло развијен, да је број корисника превазишао многе земље у окружењу, али и да начин на који се користи не мора обавезно да означава напредак.

Петар Кочовић је подсетио на нове технолошке трендове, као и на иницијативу Interent of things, док је Марковић представио низ потенцијалних сценарија развоја интернета, укључујући и питање „националног интернета“. Саговорници су посебно истакли да је простор интернета за једну државу данас „можда значајнији него њена територија“. И Марковић и Кочовић су се сложили у оцени да се развој интернет тржишта не може у потпуности предвидети, али да он једним делом почива и на „верницима“ појединих брендова.

Са друге стране, Станојевић је објаснио како „извештавање“ на друштвеним мрежама не може да замени класично новинарство, подсетио је како је ера приватности завршена, али и на питање „мехура од сапунице“ који корисници интернета праве око себе, затварајаћи се у сопствени „виртуелни простор“ тако што бирају пријатеље истомишљенике и садржаје које им одговарају. „Ако само чекамо, нећемо дочекати“, истакао је Станојевић, препоручујући корисницима да у сусрету са новим технолошким решењима пре свега размишљају о својим стварним потребама које им она задовољавају.

Еволуција интернета

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.