CPN tribina o Matriksu

CPN tribina o Matriksu

Na CPN tribini „Da li živimo u Matriksu“, 30. aprila u Velikoj sali SKC-a, brojna publika, zanimljivi sagovornici i odlična atmosfera 

Matriks

Uporna kiša nije stala na put Beograđanima koji su poželeli da saznaju više o izazovnoj i fascinantnoj ideji kojom se bavila poslednja u nizu tribina sredom u organizaciji Centra za promociju nauke. U sredu, 30. aprila, u Velikoj dvorani Studentskog kulturnog centra, sa filozofskog, psihološkog, fizičkog i umetničkog stanovišta, odgovaralo se na pitanje „Da li živimo u Matriksu?“.  

Pitanje simulirane stvarnosti postaje važno za nauku nakon radova francuskog filozofa Žana Bordijara (1929–2007), a danas predstavlja jedan od najznačajnijih naučnih i filozofskih problema. Mada se šira javnost sa njim susrela u holivudskom filmskom hitu Matriks braće Vačovski, pitanje stvarnosti kao simulakruma ima već nekoliko decenija ogroman uticaj na modernu kulturu i umetnost. Uporedo sa sve većom upotrebom simulacija, ne samo u nauci, raširila se i ideja da je čovečanstvo, zapravo, samo deo jedne takve savršene simulacije.

_MMM8419

_MMM8455

Popunjena mesta u SKC-u, bez obzira na pretprazničnu atmosferu i loše vreme, jasno su ukazala na to da javnost želi da joj se odgovori na pitanja koja je zanimaju. Ovog puta, ta pitanja su bila u vezi sa fizičkom realnošću čiji smo deo, a odgovore su svesrdno davali stručnjaci i poznavaoci osetljive i provokativne teme o kojoj se pričalo na tribini.

Da li čovečanstvo zaista živi u univerzumu koji je samo simulacija koju generiše superkompjuter? Da li je ovo samo naučna fantastika, ili validna naučna teorija? Da li naučnici već sada mogu proizvesti dovoljno verne i detaljne simulacije, čija se verodostojnost može graničiti sa realnošću? Na ova pitanja, detaljno i strpljivo je odgovarao dr Aleksandar Bogojević sa Instituta za fiziku, pojašnjavajući temu pomoću primera superkompjutera iz CERN-a i laboratorijskih simulacija koje su danas neizostavni deo svakog većeg eksperimenta.

Kako bi nam pomogao da razlikujemo stvarno od nestvarnog i istinu od imaginacije, dr Oliver Tošković iz Laboratorije za eksperimentalnu psihologiju uključio je publiku u niz jednostavnih demonstracija. Na ovaj način, skrenuta je pažnja na finu i tananu razliku između onog što je prava realnost, i onoga što mi ponekad smatramo realnošću.

_MMM8450

_MMM8397

Dr Mašan Bogdanovski, profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, proveo nas je kroz istoriju ideje o simuliranoj stvarnosti, te smo se dotakli i Platona, ali i modernih mislioca našeg doba. Sa filozofske tačke gledišta, ukazao je i na epistemiološke zamke u koje se može upasti ukoliko se stvarnost ne analizira na način na koji bi trebalo.

Perspektivu popularne kulture doneo je poznati pisac i novinar, Muharem Bazdulj. On je  napravio paralelu između naučnih teorija i kulturnih fenomena, poput kultnog filma Matriks, i razmotrio zbog čega je ova ideja tako snažno uticala na najširu javnost u trenutku kada je popularizovana kroz kinematografiju braće Vačovski.

Publika, evidentno zainteresovana za ovu tematiku, imala je mnogo pitanja, a i međusobno je diskutovala o pojedinim segmentima. Pitanja koja je uputila govornicima uglavnom su bila vezana za proverljivost ove teorije, kao i za mogućnost dobijanja odgovora na to ko bi mogao biti kreator naše simulacije, ukoliko ona postoji. Znatiželja se dotakla i jedne od novijih teorija koja se bavi idejom da je univerzum, zapravo, hologram, a diskusija se nastavila i u hodnicima SKC-a dugo nakon završetka tribine.

_MMM8401

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.