Тим Центра за промоцију науке присуствовао је Фестивалу Арс електроника у Линцу од 8. до 12. септембра 2016. године[:]
„Алхемичари нашег доба“ назив jе издања Фестивала Арс електроника за 2016. годину, који је трајао од 8. до 12. септембра 2016. године. Иако програм фестивала као никада пре наглашава колаборацију и вредности обjедињеног рада уметника и научника, испоставља се да резултати оваквих сарадњи спадаjу у домен – алхемиjе. Но алхемиjа о којој је овде реч односи се, пре свега, на покушаjе рушења успостављених догми и на ствараоце коjи (jош увек) нису свесни простора у које их тако настала дела воде. У пост-историjском времену, изгледа да ипак постоjе многе неистражене области и реалитети у коjима човек тек може да дефинише своје присуство.
Иако Фестивал траје стандардних пет дана, не постоји довољно времена, енергије, и снаге да се оваква грандиозна ад-хок структура прихвати и физички обиђе. Уметничка сцена која се бави анализом науке, технологије и алтернативних медија у очигледној је експанзији и Линц, иако и полазна и кључна тачка, полако постаје мали за оно што представља. Једноставно речено, за Art & Science граница је високо горе. У програму Фестивала веома је тешко наћи заједнички именитељ за преко 800 уметника и више од 500 радова, концепата, jавних проjеката и инициjатива у пресеку науке, уметности и нових технологиjа изложених на десетак локација. Заправо, ако занемаримо победнике Фестивала и добитнике традиционалних ”златних ника”, можда и највећи утисак у Линцу ове године јесте изузетно присуство и запажени третман уметника из Србије.
Тим Центра за промоцију науке, појачан победником првог позива националне селекције у оквиру Art & Science пројекта, уметником Богданом Стефановићем, присуствовао је Фестивалу и одржао више билатералних састанака. Основни циљ за ову годину јесте представљање до сада реализованих националних програма, као и одабир гостујућих радова за изложбу у Београду 2017. године.
Европска мрежа дигиталне уметности и науке (European Digital Art and Science Network), пројекат је финансиран кроз програм Креативна Европа Европске комисије. Координатор пројекта је Арс електроника из Линца (Ars Electronica), а поред Центра за промоцију науке из Београда, партнери су и Сајенс гелери из Даблина (Science Gallery), ЏиВи арт из Лондона (GV Art), Лаборал из Хихона (LABoral), Етопија из Сарагосе (Etopia), галерија Капелица из Љубљане и ДИГ галерија из Кошица.
Четири првонаграђена пројекта у оквиру четири отворена позива добијају једномесечну резиденцију и менторски рад у највећим научним установама Европе. У питању су Јужна европска опсерваторија (ESO) у Чилеу, Европска свемирска агенција (ESA) и ЦЕРН. Пројекти се затим реализују у оквиру FutureLab-а Арс електронике, пре него што се премијерно прикажу на Арс електроника фестивалу у Линцу.