ЦПН у Нишу

ЦПН у Нишу

У свечаноj сали Ректората Универзитета у Нишу 25. априла одржан jе семинар “Значаj мултидисциплинарности у истраживањима”[:]

Picture1

У свечаноj сали Ректората Универзитета у Нишу у среду, 25. априла 2018. године у оквиру Ерасмус + проjекта Re@WBC одржан jе семинар “Значаj мултидисциплинарности у истраживањима”. Говорили су: проф. др Весна Лопичић, проректорка за међународну сарадњу УН, Нада Милошевић, национална контакт особа за Европски истраживачки савет (ERC) – Марија Склодовска-Кири акције за обуку и развој каријере – Паметан, зелени и интегрисани транспорт – Наука са друштвом и за друштво при МПНТР, проф. др Мирослав Траjановић, , шеф Катедре за производно-информационе технологиjе и менаџмент Машинског факултета у Нишу, мр Светлана Богдановић, национална контакт особа за информационо-комуникационе технологије (ИЦТ) при МПНТР, проф. др Драгана Цветковић Илић, ПМФ у Нишу, Департман за математику, координаторка Re@WBC и HRS4R на УН,  др Душко Благоjевић, научни саветник Института за биолошка истраживања и председник Заjеднице института Србиjе, др Милан Трифуновић, Катедра за производно-информационе технологиjе и менаџмент Машинског факултета у Нишу.

Било jе речи о низу тема са фокусом на томе на коjе све начине истраживачи имаjу могућност да се приjаве на проjекте, у оквиру програма Хоризонт 2020, о EURAXESS-у пан-европскоj мрежи чиjи jе циљ да помогне у стварању европског тржишта рада истраживача кроз подршку мобилности и развоjу кариjере истраживача у Европи. Такође су представљена два примера мултидисциплинарности у истраживању, проjекат  ”Виртуелни коштано зглобни систем човека и његова примена у претклиничкој и клиничкој пракси”, у коjи су укључени КЦ Крагуjевац у Крагуjевцу, Медицински факултет у Крагуjевцу, Машински факултет у Крагуjевцу, Машински факултет у Нишу, Институт за аутомобиле “Застава “ Крагуjевац. Поред наведених, у оваj проjекат jе у истраживачком делу укључено jош пет различитих институциjа.

Други пример мултидисциплинарности предсављен jе кроз проjекат Globalaqa у коме учествиуjе конзорциjум коjи чине 21 партнер из Европе из 8 земаља и jош два партнера ван Европе, а из Србиjе, Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“. Jедан од главних циљева овог проjекта jе анализа проблема несташице воде коjи географски покрива више локациjа, између осталог и слив реке Саве, а мултидисциплинарни тим окупља из стручњаке из наjразличитиjих научних дисциплина: хемије, биологије, екологије, геоморфологије, хидрологије, економије и социологије, укључујући хидролошко, биофизичко и еколошко моделирање, друштвено-економске науке, посредовање у знању и заговарање политике.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.