CPN u Nišu

CPN u Nišu

U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Nišu 25. aprila održan je seminar “Značaj multidisciplinarnosti u istraživanjima”[:]

Picture1

U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Nišu u sredu, 25. aprila 2018. godine u okviru Erasmus + projekta Re@WBC održan je seminar “Značaj multidisciplinarnosti u istraživanjima”. Govorili su: prof. dr Vesna Lopičić, prorektorka za međunarodnu saradnju UN, Nada Milošević, nacionalna kontakt osoba za Evropski istraživački savet (ERC) – Marija Sklodovska-Kiri akcije za obuku i razvoj karijere – Pametan, zeleni i integrisani transport – Nauka sa društvom i za društvo pri MPNTR, prof. dr Miroslav Trajanović, , šef Katedre za proizvodno-informacione tehnologije i menadžment Mašinskog fakulteta u Nišu, mr Svetlana Bogdanović, nacionalna kontakt osoba za informaciono-komunikacione tehnologije (ICT) pri MPNTR, prof. dr Dragana Cvetković Ilić, PMF u Nišu, Departman za matematiku, koordinatorka Re@WBC i HRS4R na UN,  dr Duško Blagojević, naučni savetnik Instituta za biološka istraživanja i predsednik Zajednice instituta Srbije, dr Milan Trifunović, Katedra za proizvodno-informacione tehnologije i menadžment Mašinskog fakulteta u Nišu.

Bilo je reči o nizu tema sa fokusom na tome na koje sve načine istraživači imaju mogućnost da se prijave na projekte, u okviru programa Horizont 2020, o EURAXESS-u pan-evropskoj mreži čiji je cilj da pomogne u stvaranju evropskog tržišta rada istraživača kroz podršku mobilnosti i razvoju karijere istraživača u Evropi. Takođe su predstavljena dva primera multidisciplinarnosti u istraživanju, projekat  ”Virtuelni koštano zglobni sistem čoveka i njegova primena u pretkliničkoj i kliničkoj praksi”, u koji su uključeni KC Kragujevac u Kragujevcu, Medicinski fakultet u Kragujevcu, Mašinski fakultet u Kragujevcu, Mašinski fakultet u Nišu, Institut za automobile “Zastava “ Kragujevac. Pored navedenih, u ovaj projekat je u istraživačkom delu uključeno još pet različitih institucija.

Drugi primer multidisciplinarnosti predsavljen je kroz projekat Globalaqa u kome učestviuje konzorcijum koji čine 21 partner iz Evrope iz 8 zemalja i još dva partnera van Evrope, a iz Srbije, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“. Jedan od glavnih ciljeva ovog projekta je analiza problema nestašice vode koji geografski pokriva više lokacija, između ostalog i sliv reke Save, a multidisciplinarni tim okuplja iz stručnjake iz najrazličitijih naučnih disciplina: hemije, biologije, ekologije, geomorfologije, hidrologije, ekonomije i sociologije, uključujući hidrološko, biofizičko i ekološko modeliranje, društveno-ekonomske nauke, posredovanje u znanju i zagovaranje politike.

Ostale aktivnosti