Tokom meseca aprila, CPN je u Novom Sadu organizovao predstavljanje uspešnih Horizont 2020 projekata, kao i tribinu o vanzemaljcima[:]
9. april: Kako su oni osvojili projekat?
U četvrtak, 9. aprila, u prepunoj Multimedijalnoj sali Rektorata Univerziteta u Novom Sadu, Centar za promociju nauke, u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, organizovao je još jednu tribinu „Horizont četvrtkom“, ovog puta na temu ”Kako su oni osvojili projekat?”.
Prisutne posetioce je ispred Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja pozdravio državni sekretar dr Aleksandra Belić. On je govorio o važnosti učešća naših naučnika u ovom programu finansiranja Evropske komisije, naglašavajući na koji način se ovakav vid saradnje sa međunarodnim institucijama može pozitivno odraziti na nauku u našoj zemlji.
Veliki broj istraživača koji se okupio ovom prilikom, imao je priliku da čuje iskustva dve uspešne naučnice iz Srbije, dr Zorane Kurbalije Novičić, v.d. direktora CPN-a, koja je nedavno osvojila prestižni Marija Kiri grant, kao i dr Sofije Stefanović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prve dobitnice ERC granta u Srbiji. One su govorile o konkretnim izazovima pred kojima su se našle tokom procesa pripreme projekta, ali i kako su se sa njima izborile.
Takođe, novosadskoj publici obratio se i Vladimir Todorović, šef kancelarije za međunarodnu saradnju Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Vladimir Todorović je koordinator nekoliko evropskih projekata, međutim ovom prilikom govorio je o Noći istraživača, prvom Horizont 2020 projektu u Srbiji.
15. april: Da li smo sami u svemiru?
Nedelju dana kasnije, 15. aprila u samom centru Novog Sada u prostorijama Radio kafea, CPN je organizovao tribinu o vanzemaljcima. Na tribini su učestvovali astrofozičari dr Tijana Prodanović i dr Milan ćirković, kao i predsednik udruženja građana NLO Srbija Miroslav Kostić. Tribinu je moderirao Slobodan Bubnjević iz Centra za promociju nauke.
Povod za tribinu bila je nedavna detekcija intrigantnih radio-signala iz dalekog svemira, koja je uzburkala širu javnost. Učesnici su diskutovali o tome koji je uzrok ovakvih pojava i podsetili na slične događaje iz nedavne prošlosti, za koje se ispostavilo da su novi astrofizički fenomeni, takozvani pulsari.
Takođe, govorilo se i tome kolika je verovatnoća da negde u svemiru trenutno postoje primitivni oblici života, ali i inteligentne civilizacije koji bi mogle da uspostave komunikaciju sa drugim civilizacijama. Bilo je reči i o detekciji NLO objekata, i kako ovakve pojave tumači šira, a kako naučna javnost.
Govorilo se i o sistematkoj potrazi za vanzemaljskim oblicima života, poznatom projektu SETI, sve većem broju detektovanih vansolarnih planeta, kao i o astrobiologiji.
Na samom kraju tribine, publika je imala prilku da učesnicima postavi pitanja, nakon čega je usledila vrlo uzbudljiva diskusija.