Дечји научни камп у Шапцу: Како звучи наука?

Дечји научни камп у Шапцу: Како звучи наука?

Од 10. до 13. децембра, у просторијама Научног клуба Шабац, у сарадњи са Центром за промоцију науке, одржан је Дечји научни камп.

Зима је за ученике основних школа Шапца све, само не хладно и монотоно почела.  Први у низу кампова организованих у оквиру пројекта SySTEM2020 отворио је многа научна питања, али централно питање било је „Како звучи наука?“. 

Ученици шестог и седмог разреда су током четири дана имали прилику да упознају и истраже одабрани научни концепт, а потом га представе кроз креативне звучне инсталације. Камп је имао циљ да подстакне децу да размишљају изван устаљених оквира, прошире видике и развију нов приступ науци сагледавајући је из мноштва углова. На том истраживачком путу било је веома пожељно експериментисати, грешити и ризиковати!

Замислите да се, како бисте нешто научили, од вас очекује да погрешите?! То је оно што процес учења чини важним, а  Дечји научни камп посебним.

Овај камп је изродио четири сложна и креативна тима – Распад система, Синапсу, Пијачну филхармонију и Научне гритере 015. Сваки од њих је користио звук као медијум којим је истраживан Сунчев систем, животињска ћелија, витамини, чак и град Шабац! 

Подршка и инспирација црпљене су из разноврсних материјала и програма, попут 3Д штампача, алуминијумских фолија, бакарних трака и жица, лед диода, црних завеса, неонских боја и УВ светла, као и најважнијих – Scratch-a, помоћу којег су програмиране инсталације, и Makey Makey-јa, који им је дао глас. Након планирања изгледа поставке и припреме, деца су заједно са научним демонстраторима кренула са оживљавањем својих идеја.

Већ трећег дана кампа планете Сунчевог система красили су становници оживљени помоћу 3Д штампача и оне нам никада нису биле ближе, а узбудљив звук бубњева пратио је кратко путовање до њих! 

Питате се како бисте се осетили при уласку у ћелију? Чланови тима Синапса имају одговор – као да сте заронили у дубоке воде океана! А шта нам на тој дубини каже митохондрија – она репује, наравно! 

Научни гритери 015 упознали су и представили најлепшу страну Шапца – на интерактивној мапи могли су се чути звукови људи на улицама, река Сава, градска библиотека, стадиони фудбалских клубова „Борац“ и „Мачва“, хиподром, па и песма Шабана Шаулића.

Пијачна филхармонија омогућила је сваком посетиоцу да постане музичар, а водећи инструмент била је шаргарепа! Инсталацијa je направљена тако што су анализиране навике у исхрани и нутритивне вредности најчешће кориштених намирница. Затим су, у складу са налазима тог истраживања, на овој пијаци витамини добили ново лице – уметничко, па смо сазнали и како они звуче – баш као ремикс Бетовенове симфоније! 

У складу са самом темом кампа, током четири дана, разноврсна музика и звукови су испуњавали просторије Научног клуба. Захваљујући сјајној сарадњи са Центром за стручно усавршавање Шабац, поред забаве, дружења и учења изван школског контекста, овај камп открио је младе, радознале научнике, жељне истраживања.

Година Дечјих научних кампова је пред нама! У жељи да се лепота откривања, прављења грешака, експеримената и дружења прошири на што већи број ученика, Центар за промоцију науке ће организовати Дечје научне кампове широм Србије, како би деца и сама имала прилику да се увере и помисле „наука је супер!“.

Путујуће Дечје научне кампове Центар за промоцију науке организује у оквиру европског пројекта SySTEM2020, који се бави учењем наука, технологије, инжењерства и математике ван школских учионица. Пројекат SySTEM2020 је финансиран од стране Европске комисиjе у оквиру програма Хоризонт 2020.

Ауторке: Бранкица Аврамовска и Анђела Шабер

https://system2020.education/

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.