Током прве недеље децембра, Центар је још једном био домаћин групи истраживача и уметника са Универзитета у Талину, Естонија, који су реализовали други део свог резиденцијалног истраживања у оквиру пројекта EUropean Digital Deal.
Кроз низ интервјуа и радионица са старијим особама и локалном групом експерата, они су тестирали досадашњи рад на пројекту „Резонантна сећања“. Интерактивни уметнички артефакти, који садрже хаптичке сензације и звук, представљају сећања старијих и у фокус стављају питање како убрзана дигитализација утиче на ову популацију.
Током боравка у Србији, интердисциплинарни тим из Талина имао је низ сусрета, интервјуа и разговора са старијим грађанима из Панчева, Руме и Београда. Том приликом, сакупили су утиске од првобитних учесника истраживања који су делили своја сећања и мишљења о томе како побољшати хаптичку и звучну представу одабраних успомена. Такође, прикупили су утиске и других старијих и млађих суграђана да би боље разумели да ли ови прикази артефаката изазивају сензације сличне одабраним сећањима.
Поред тога, 9. децембра одржана је и међугенерацијска радионица под називом „Како превазићи дигитални јаз између генерација“, на којој се разговарало о искуствима са технологијом и како се она могу упоређивати међу генерацијама.
Аутори ће свој рад наставити да развијају и током 2025. године и у Србији и у Естонији, пре него што буде премијерно представљен на централној изложби манифестације art+science у октобру 2025, у Београду.