Други овогодишњи АИ панел: Инклузивност помоћу вештачке интелигецније

Други овогодишњи АИ панел: Инклузивност помоћу вештачке интелигецније

Учесници панела у нашем Научном клубу дискутовали су о улози вештачке интелигенције у интеграцији особа са инвалидитетом у шире друштво, са посебним фокусом на образовне и технолошке аспекте и изазове у регулацији.

У четвртак, 27. фебруара, у Научном клубу Центра за промоцију науке одржан је други овогодишњи панел у склопу серијала „АИ под звездама“, под називом  „Инклузивна АИ“. Учесници панела били су Мирјана Исаков, координаторка за образовање одраслих ШОСО „Милан Петровић”, Александар Линц Ђорђевић, директор организације Data Science Conference и члан Савета за вештачку интелигенцију Владе Републике Србије, Ђорђе Димитријевић, суоснивач стартапа SignAvatar, и Урош Мишљеновић из организације Партнери Србија.

Они су говорили о најразличитијим аспектима интеграције особа са инвалидитетом уз помоћ вештачке интелигенције, попут значаја заштите података и приватности, изазовима приликом коришћења алата вештачке интелигенције у специјалном образовању, иновативним решењима која би могла да осигурају бржу и лакшу интеграцију, али и недостатку адекватне законске регулативе. Панел – који, као и остале у серији „АИ под звездама“ организују Центар за истраживање јавних политика у сарадњи са Српским друштвом вештачке интелигенције и Центром за промоцију науке – модерирала је Тамара Завишић, чланица Радне групе за етику и право у Српском удружењу за вештачку интелигенцију. 

„У Школи за основно и средње образовање „Милан Петровић“, у којој се едукују деца и одрасли са свим врстама сметњи у развоју, у годинама је у употреби AnReader, такозвана text то speech  технологија намењена свима који нису у могућности да самостално читају“, рекла је  Мирјана Исаков, координаторка за образовање одраслих у овој установи. Према њеним речима, најчешћи изазови на које наставници наилазе приликом употребе алата вештачке интелигенције у специјалном образовању су „прилагођавање наставних садржаја специфичним потребама сваког ученика, као и недовољне дигиталне вештине наставника и родитеља“. Исаков сматра да се ови проблеми могу превазићи стручним усавршавањем и сарадњом са стручњацима из области вештачке интелигенције.

Суоснивач стартапа SignAvatar Ђорђе Димитријевић је заједно са четворицом колега развио TransportSign, софтвер намењен глувим људима, који преводи говор у знаковни језик. „То је иновативни софтвер који претвара звучна обавештења у знаковни језик и преводи их на различите стране језике, и већ је успешно имплементиран на станици Прокоп и аутобуској станици у Охриду. Нажалост, упркос доказаној функционалности и друштвеној користи, у Србији не наилазимо на довољно разумевање и подршке.“

Неупитно је да вештачка интелигенција игра велику улогу у даљој интеграцији особа са сметњама у развоју у друштво. Међутим, свуда у свету, па тако и код нас, постоји бојазан када је реч о заштити података и заштити приватности. Урош Мишљеновић из организације Партнери Србија каже да се потенцијалној манипулација подацима стаје на пут „доследном применом прописа о обради података о личности“.

Александар Линц Ђорђевић, директор организације Data Science Conference и члан Савета за вештачку интелигенцију Владе Републике Србије, говорио је о значају укључивања различитих друштвених група у даљу регулацију употребе вештачке интелигенције у Србији.

Фото: Немања Јовановић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.