Експонати ЦПН-а на конференцији Biotech Future Forum

Експонати ЦПН-а на конференцији Biotech Future Forum

Друга међународна конференција „Будућност биотехнологије“ (енг. Biotech Future Forum), реализована је 19. и 20. октобра у Палати „Србија“ у Београду, а током трајања конференције биле су изложене и две уметничке инсталације Центра за промоцију науке: Део секвенце хуманог генома и 3Д модел хуманог инсулина

Ова конференција окупила је преко 500 учесника из три сектора друштва која имају највећи утицај на развој биотехнологије: јавни, приватни сектор и академску заједницу. Догађај је организовала Влада Републике Србије у сарадњи са Светским економским форумом и Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), уз подршку БИО4 кампуса. Разговарало се о темама из области биомедицине, биоинформатике и биоинжењеринга, као и o заштити животне средине и обновљивим изворима енергије.

Конференцију је званично отворила председница Владе Србије Ана Брнабић, а на сцени су јој се придружили и извршни директор Светског економског форума Мирек Душек и генерални секретар ОЕЦД-а Матијас Корман, док се администратор УНДП-а Аким Штајнер обратио путем видео-поруке.

На Biotech Future Forum-у говорили су и Јеленa Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, њ.е. Мохамед Бин Талија, директор за јавне услуге Владе Уједињених Арапских Емирата, и др Ами Апелбаум, главни истраживач за иновације израелског Министарства за иновације, науку и технологију и председник Одбора Израелске управе за иновације.

Посебан значај овогодишњој конференцији дала су два говорника: др Тим Лу, истакнути професор на МИТ-у, суоснивач и извршни директор компаније Senti Biosciences и предузетник који је основао многе компаније и предњачи у иновацијама у области синтетичке биологије, као и др Решма Шети, суоснивачица биотехнолошке компаније Ginkgo Bioworks.

Форум је такође окупио и многе српске научнике и предузетнике који су лидери у својим областима широм света, као што су др Милица Радишић, која се бави проучавањем инжењеринга функционалних кардиоваскуларних ткива на Универзитету у Торонту (Канада); др Владимир Цмиљановић, оснивач и извршни директор компаније Swiss Rockets у Швајцарској; др Мирослава Чуперловић-Кулф, виша научна сарадница Националног истраживачког савета Канаде; др Зоран Обрадовић, професор и директор Центра за аналитику података и биомедицинску информатику Универзитета Темпл у САД.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.