ЕЛЕМЕНТИ 20

ЕЛЕМЕНТИ 20

Пролећни број Елемената, објављен усред пандемије Ковида-19, доноси ексклузивни интервју са прослављеним америчким физичарем др Беријем Беришом, добитником Нобелове награде за 2017. годину.

У подужем разговору са др Дарком Доневским, професор Бериш открива многе занимљиве и мање познате детаље о гравитационим таласима, експериментима на којима је радио, али и о књигама у којима ужива, као и о значају умећа научног писања у природним наукама. Осим разговора са славним физичарем, Елементи доносе још два изузетно занимљива интервјуа.

Тијана Марковић је разговарала са Тадашијем Токиедом, харизматичним математичарем и професором Универзитета Станфорд, који је сакупио, изумео и анализирао више стотина „математичких играчака“.

Новинарка РТС-а и актуелна председница Светске федерације научних новинара Милица Момчиловић говори за Елементе о томе са каквим се све изазовима данас суочавају научни новинари и указује на њихову улогу у савременим демократијама.

Нови број нуди и причу о затворениковој дилеми. Од Бони и Клајда, преко Мерила Флада и Мелвина Дрешера све до Алберта Такера, текст др Игора Живановића вас води кроз историјат, примену, али и приговоре на које је дилема затвореника наилазила кроз деценије.

О томе, чему нас уче Француска револуција и њени очеви и о сличности између револуционарне и данашње онлајн реторике – на основу анализе преко 40.000 говора из овог периода – откриће вам текст Ђорђа Петровића – „Језик револуције“.

У тексту Богдана Ђорђевића „Кратка историја временске прогнозе“ сазнаћете када и зашто смо поглед са неба преусмерили на машине, која су најважнија имена захваљујући којима данас имамо тачна – или тачнија – предвиђања временских прилика, како и када су медији почели да извештавају о метеорологији, као и зашто је Завиша Јањић добио најпрестижнију награду у свету метеорологије.

У необичном есеју „Машина за демократију“ Миљан Васић покушава да реконструише клеротерион, својеврсну машину чији ниједан примерак није сачуван у целости, а која се у древној Атини користила за одабир чланова већа, поротника народних судова и других важних званичника.

О гимицима, „нечем што није озбиљно или нема стварну вредност, а користи се да би привремено привукло пажњу или интересовање људи“, њиховим добрим и лошим карактеристикама, успонима и падовима, пише Ивана Николић у чланку „Добро дошли у свет гимика“.

Нови Елементи доносе и ексклузивну фоторепортажу о атмосфери у Кини након увођења ванредних мера због епидемије Ковида-19, затим редовне прилоге о стрипу, уметности и астрофизици, као и прегршт сјајних илустрација чији су аутори водећи графички уметници из Србије и региона. Аутор илустрација на насловници новог броја и у темату је Никола Кораћ.

 У складу са многим иницијативама потеклим од бројних културних, издавачких и медијских организација да се садржаји учине доступним јавности, комплетан 20. број Елемената у целости је објављен и онлајн на платформи ISSUU.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.