ELEMENTI 20

ELEMENTI 20

Prolećni broj Elemenata, objavljen usred pandemije Kovida-19, donosi ekskluzivni intervju sa proslavljenim američkim fizičarem dr Berijem Berišom, dobitnikom Nobelove nagrade za 2017. godinu.

U podužem razgovoru sa dr Darkom Donevskim, profesor Beriš otkriva mnoge zanimljive i manje poznate detalje o gravitacionim talasima, eksperimentima na kojima je radio, ali i o knjigama u kojima uživa, kao i o značaju umeća naučnog pisanja u prirodnim naukama. Osim razgovora sa slavnim fizičarem, Elementi donose još dva izuzetno zanimljiva intervjua.

Tijana Marković je razgovarala sa Tadašijem Tokiedom, harizmatičnim matematičarem i profesorom Univerziteta Stanford, koji je sakupio, izumeo i analizirao više stotina „matematičkih igračaka“.

Novinarka RTS-a i aktuelna predsednica Svetske federacije naučnih novinara Milica Momčilović govori za Elemente o tome sa kakvim se sve izazovima danas suočavaju naučni novinari i ukazuje na njihovu ulogu u savremenim demokratijama.

Novi broj nudi i priču o zatvorenikovoj dilemi. Od Boni i Klajda, preko Merila Flada i Melvina Drešera sve do Alberta Takera, tekst dr Igora Živanovića vas vodi kroz istorijat, primenu, ali i prigovore na koje je dilema zatvorenika nailazila kroz decenije.

O tome, čemu nas uče Francuska revolucija i njeni očevi i o sličnosti između revolucionarne i današnje onlajn retorike – na osnovu analize preko 40.000 govora iz ovog perioda – otkriće vam tekst Đorđa Petrovića – „Jezik revolucije“.

U tekstu Bogdana Đorđevića „Kratka istorija vremenske prognoze“ saznaćete kada i zašto smo pogled sa neba preusmerili na mašine, koja su najvažnija imena zahvaljujući kojima danas imamo tačna – ili tačnija – predviđanja vremenskih prilika, kako i kada su mediji počeli da izveštavaju o meteorologiji, kao i zašto je Zaviša Janjić dobio najprestižniju nagradu u svetu meteorologije.

U neobičnom eseju „Mašina za demokratiju“ Miljan Vasić pokušava da rekonstruiše kleroterion, svojevrsnu mašinu čiji nijedan primerak nije sačuvan u celosti, a koja se u drevnoj Atini koristila za odabir članova veća, porotnika narodnih sudova i drugih važnih zvaničnika.

O gimicima, „nečem što nije ozbiljno ili nema stvarnu vrednost, a koristi se da bi privremeno privuklo pažnju ili interesovanje ljudi“, njihovim dobrim i lošim karakteristikama, usponima i padovima, piše Ivana Nikolić u članku „Dobro došli u svet gimika“.

Novi Elementi donose i ekskluzivnu fotoreportažu o atmosferi u Kini nakon uvođenja vanrednih mera zbog epidemije Kovida-19, zatim redovne priloge o stripu, umetnosti i astrofizici, kao i pregršt sjajnih ilustracija čiji su autori vodeći grafički umetnici iz Srbije i regiona. Autor ilustracija na naslovnici novog broja i u tematu je Nikola Korać.

 U skladu sa mnogim inicijativama poteklim od brojnih kulturnih, izdavačkih i medijskih organizacija da se sadržaji učine dostupnim javnosti, kompletan 20. broj Elemenata u celosti je objavljen i onlajn na platformi ISSUU.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.