Елементи 25

Елементи 25

На киосцима и у књижарама је нови, 25. број часописа Елементи!

Темат 25. броја Елемената бави се односом науке и друштва, нарочито у светлу данашњих огромних изазова са којима се суочава читав свет, какви су, пре свега, пандемија коронавируса и њој пратећа пандемија нетачних информација – инфодемија.

„У поплави лажи и дезинформација о пореклу вируса, начинима превенције и лечења, која се ширила друштвеним мрежама током пандемије Ковидa-19 важност разликовања науке и псеудонауке била је од пресудног значаја“, пише у тексту који отвара темат филозоф др Игор Живановић. Он инфодемију сагледава у једном ширем контексту навале различитих псеудонаучних теорија и теорија завере путем, пре свега, друштвених мрежа и опасности које оне носе, због чега се „изнова и изнова појављује потреба за подсећањем где су границе науке, а где почињу псеудонаучне конфабулације“. Како су изгледали најчувенији филозофски покушаји да се ово разграничење повуче, на који начин би тај подухват могао практично да се изведе и какав је задатак научне заједнице у свему томе, откријте у тексту Где су границе науке и како их сачувати.

Други текст овог темата одломак је трибине коју је средином јуна организовао Центар за промоцију науке поводом 40-годишњице описа првих случајева сиде. Које су сличности и разлике између пандемије ХИВ-а и Ковида-19, на који начин треба комуницирати научне информације са широм јавношћу и како изгледа борба са пандемијом и инфодемијом „на првим линијама фронта“, сазнајте од два еминентна стручњака, имунолога др Срђе Јанковића и психијатра др Дамира Хуремовића, који су били учесници ове трибине.

Илустрација Николе Кораћа за текст Раскр(Инка)авање тајни кипуа?

Иако су створили величанствено и комплексно царство, Инке нису развиле систем бележења информација налик писму какав налазимо у другим цивилизацијама, већ су то чинилe помоћу посебно исплетених разгранатих канапа и чворова који су се звали кипу. Да ли су ови замршени хард-дискови били систем бележења бројева или чак једна врста писма, да ли су се читали само очима или можда и прстима, сазнајте у новом тексту Миљана Васића.

У својој сталној колумни Орбитирање, коју је овог пута илустровао Ђорђе Балмазовић, астрофизичар др Дарко Доневски открива нам како ће изгледати ове будуће свемирске мисије и на која ће научна питања оне покушати да пруже одговоре.

Међутим, прича о астрономији у овом броју не завршава се на томе. У тексту Ђорђа Петровића и Милана Јенића сазнајте више о новом открићу међународног тима истраживача, предвођеног српском планетарном научницом Аном Чернок, које указује да је један од најстаријих и највећих кратера на Месецу далеко старији него што се досад веровало, што би могло да има значајне импликације на будуће одређивање старости још „неузоркованих“ површина небеских тела унутар Сунчевог система – међу којима је и наша планета.

У тексту Малтер који спаја прошлост и будућност, Ђорђе Петровић нам доноси занимљиву причу, праћену живописним фотографијама Марка Рисовића, о истраживачима који испитују тајне чврстоће и дуговечности римског малтера са античких локалитета у српском делу подунавља. Сазнања о саставу римског малтера, ови истраживачи користе за израду нових, компатибилних малтера који ће значајно унапредити конзервацију римских локалитета не само у Србији, већ и у читавом региону.

Фото: Марко Рисовић

Многи научници који су заинтересовани за питања о пореклу живота сматрају да су прве живе ћелије на Земљи настале природним процесом који се назива хемијска еволуција. Шта је то хемијска еволуција, како она функционише и да ли се разликује од биолошке, сазнајте у новом тексту Петра Нуркића Дарвин упознаје доктора Франкенштајна.

У тексту Инструменти пристрасности, Ивана Николић пише о једнодимензионалности медицинских средстава кад су у питању раса или пол и открива нам да ли има начина да их другачије програмирамо. Други текст ове ауторке бави се утицајем пандемије коронавируса на знаковни језик и његово коришћење на платформама попут Зума или Мајкрософт Тимса.

Поред сталне колумне, др Доневски доноси нам интервју са др Мирјаном Павић, астрофизичарком и научном едукаторком, првом добитницом награде „Џоселин Бел Барнел“ за научну инспирацију. Она ради на новооснованом институту за свемирске науке и технологију у Етиопији, али поред научног рада бави се и научном едукацијом и мотивисањем младих људи у Африци да одаберу научну каријеру и наставе са образовањем.

Илустрација Николе Кораћа за интервју Сазвежђе Африка са др Мирјаном Повић

У новом броју прочитајте и интервју Иване Николић са Каролом Бефом, свестраним композитором и пијанистом, који се још опробао и у математици, глуми и новинарству, а недавно је гостовао у Београду, у оквиру манифестације Мај месец математике. Дан након премијере његове књиге и концерта у пуном Коларцу, Бефа је за Елементе говорио о математици, музици, политици и чудесним путевима који стоје иза кулиса стваралаштва.

Богдан Ђорђевић пише о интересантном истраживању које спроводе научници са Пољопривредног и Физичког факултета Универзитета у Београду, чији је крајњи циљ да успоставе систем за дугорочне прогнозе времена који би значајно помогао пољопривредницима и другим заинтересованим произвођачима.

Психолог Дарко Стојиловић се у овом броју бавио темом људске рационалности. Од Тургењева, Чернишевског и Достојевског, преко Homo economicus-а и теорије рационалног избора, па све до савремених психолошких истраживања, Дарко нам пружа увид у расправе на ову тему током историје и покушава да одговори на питање из наслова: Да ли су људи рационални?

Илустрација Срђе Драговића за текст Да ли су људи рационални?

О сезонској алергији на полен, узроцима алергијске реакције, мерењу количине честица алергена у ваздуху, идентификацији и класификацији полена у реалном времену, али и о потенцијалним решењима проблема особа са алергијском реакцијом на полен – сазнајте више у тексту Богдана Ђорђевића О полену у реалном времену, који је плод разговора са др Бранком Шикопаријом, вишим научним сарадником Института БиоСенс у Новом Саду.

„Космос је као и свака велика мистерија одувек привлачио пажњу, будио знатижељу и распламсавао машту људи“, а нарочито машту уметника. О представама небеских тела у уметности током историје, класичним божанствима и њиховим имењацима планетама, „ванземаљцима“ из Дечана и Месечевој светлости као атмосфери читајте у тексту Ане Самарџић.

Колонизација Конга и експлоатација његових природних ресурса од стране белгијског краља Леополда II оставиће милионе жртава, али и дубок траг у европској уметности. Зашто је вијугав и декоративан стил који данас називамо сецесија или арт нуво, крајем 19. века у Белгији називан стил Конго, откријте у тексту Јоване Николић.

„Где престаје мода, а почиње наука, и обрнуто, и још значајније, има ли између ова два света уопште границе?“ – сазнајте у тексту историчара моде Стефана Жарића о Ајрис ван Херпен, модној научници која спаја науку и моду и чије хаљине „одишу бесконачношћу“.

Илустрација Жељка Лончара за текст Ајрис ван Херпен, модна научница

„Цртачки стил је комплексна категорија у свету стрипа, колико је и опсежна у историји ликовне уметности уопште“, пише у својој сталној стрип рубрици Никола Драгомировић. У његовом тексту Потрага за линијом откријте како су све визуелне надоградње, претакања и револуције, све уметничке школе ликовних праваца које су се одвијале стотинама година, у случају стрипа сажете у мало више од једног века.

Илустрације на насловној страни и у темату дело су Марије Бабовић, а странице нових Елемената красе и ликовна решења водећих графичких илустратора из Србије и региона: Николе Кораћа, Жељка Лончара, Ђорђа Балмазовића, Срђе Драговића и Јакова Јаковљевића.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.