Од 24.09. до 28.09.2018. године у просторијама Центра за стручно усавршавање Кикинда, одржана је манифестација „Европска ноћ истраживача 2018“.[:]
У оквиру поменуте манифестације од понедељка 24. септембра до петка 28. септембром 2018. године одржано је укупно 16 радионица које је посетило око 500 ученика основних и средњих школа кикиндске општине, следећим редоследом:
ПОНЕДЕЉАК, 24.09.
- Предавање „Глобално загревање – шта, како, зашто и које су последице“.
- Документарни филм „6 степени би могло да промени свет” – о последицама глобалног загревања које би уследиле када би просечна температура ваздуха порасла за 6 степени, степен по степен.
УТОРАК, 25.09.
- Радионица „Основни типови земљишта и њихове особине“ – испитивање састава сваког типа земљишта, количине карбоната, живог света и његове распрострањености путем табеларног приказа.
- Радионица „Ерозија земљишта“ – испитивање брзине протока воде и количине упијене воде од стране истих типова земљишта.
- Радионица „Живи свет шумског земљишта“, током радионице сваки учесник је имао задатак да препозна живо биће из шумског земљишта, тако што је исто вадио из посуде и препознавао помоћу слике.
- Приказ филма „Слано копово “.
Радионице су спровеле професорка биологије Видица Штетин и мастер професорка географије Неда Попов Раказов.
СРЕДА, 26.09.
- Радионица „Ватрогасац на задатку“, била је намењена деци предшколског узраста, а главни циљ био је учење деце програмирању кроз игрицу.
- Радионица „Гусар и његово благо“ намењена ученицима другог, трећег и четвртог разреда основне школе такође је имала за циљ учење програмирању кроз игру.
- Радионица „Основни кораци у програмском језику „python“, била је намењена ученицима првог разреда средње школе.
Све радионице су спровели професорка информатике Тања Радованов и Арпад Пастор.
ЧЕТВРТАК, 27.09.
- Радионица „Нацртај своје име“ састојала се у цртању свог имена коришћењем Декартовог правоуглог координатног система.
- Радионица „Чаробне илузије“ састојала се у приказивању и објашњењу разних илузија и цртању истих.
- Радионица „Златни пресек у пракси“ састојала се у објашњавању златног пресека и вајању главе од глине.
ПЕТАК, 28.09.
- Радионица „Из совине перспективе“ састоји од предавања о совама, њиховим карактеристикама, исхрани и значају који имају.
- Радионица „кикиндске разгледнице“ састоји се у предавању и приказивању филма о Кикинди и животу у њој од пре сто година.
- Радионица „Кикин забавни програм” састоји се у предавању о мамуту Кики чији су остаци пронађени на глинокпоу фабрике „Тоза Марковић“ у Кикинди.
- Радионица „Од суваче до соларне енергије“ састоји се у предавању и гледању филма о сувачи, старом млину на коњски погон који је служио за млевење житарица.
Све радионице спровели су предавачи из Народног музеја Кикинда, Драган Киурски, Катарина Драгин, Сања Бикић и Јелена Рацков.