Завршен је девети по реду Фестивал науке у Београду. Један од учесника овогодишњег фестивала био је и ЦПН
[:]
Фестивала науке у Београду под слоганом ”Чуда су свуда” видело је укупно 28 000 посетилаца током четири дана трајања. Од 3. до 6. децембра на Београдском сајму посетиоци су имали прилику да виде мноштво нових и узбудљивих приказа науке, за које се побринуло око 600 истраживача. Центар за промоцију науке био је један од учесника овогодишњег фестивала. ЦПН је представио изложбу “Спектри”, неколико нових експеримената, а поред слика неба у свом, већ широм Србије популарном мобилном планетаријуму, приказан је и свет који живи у дубинама океана – океанијум.
Изложба “Спектри”, коју је ЦПН осмислио поводом званичне Међународне године светлости, покрива шест области које чине електромагнетно зрачење: радио-таласе, захваљујући којима комуницирамо још од краја 19. века, микро-таласе, којима можемо да загревамо храну, инфрацрвено зрачење, које користе термалне камере, видљиви део спектра на које реагује људско око, ултраљубичасто зрачење које може служити и за стерилизацију, и X и гама-зрачење високих енергија.
Такође, овим поводом, припремљено је и неколико демонстрационих експеримената o таласним кретањима у природи. Посетиоци су имали прилику да виде шта се дешава када се сусретну два таласа, чему служе поларизационе наочаре и математичко клатно.
Мобилни планетаријум Центра за промоцију науке до сада је посетило више од 50.000 посетилаца. Уз обучене демонстраторе, сви посетиоци планетаријума били су у прилици да сазнају много занимљивих детаља о космосу и небеским појавама, али и о узбудњивом свету са дубина океана.
Фестивал науке нарастао је у једну од највећих научнопопуларних манифестација у региону југоисточне Европе. Циљ Фестивала науке је да афирмише познате и промовише неафирмисане научнике са домаћих и страних простора, али и да подстиче интересовање за науку врло једноставном демонстрацијом чињенице колико је она сама по себи интересантна, инспиративна и забавна.
На овогодишњем фестивалу, посетиоци су могли да потраже душу у машинама, да сурфују на светлости, истраже замршено одрастање матичне ћелије или да виде неуроне у акцији. Једна од главних звезда овогодишњег фестивала био је Грег Гејџ из САД-а, неуронаучник и један од најбољих TED предавача у свету науке, говорио je о томе како уз помоћ вашег мозга можете да померите руку друге особе.
Истражите више о овогодишњем Фестивалу науке.