Глобални самит пројекта RRING

Глобални самит пројекта RRING

Дводневни виртуелни самит представио је кључне закључке и резултате пројекта RRING фокусираног на глобалну мрежу актера у широком спектру друштвено одговорне науке

Пројекат RRING (Responsible Research and Innovation Networked Globally), финансиран кроз ЕУ програм Хоризонт 2020, спровео је низ активности са циљем бољег разумевања и повезивања концепта Одговорног истраживања и иновација (RRI – Responsible Research and Innovation) и сродних научних политика широм света. Пројекат је, такође, креирао и бројне смернице и извештаје намењене јачању и побољшању веза науке и друштва, и саме истраживачке заједнице, у складу са Унесковим Препорукама о науци и научним истраживачима.

На самом крају пројекта, у оквиру завршног самита 19. и 20. априла, водећи учесници пројекта, екстерни сарадници и експерти разговарали су о прикупљеним подацима и сазнањима, који су добијени након трогодишње сарадње 23 партнера и десетак придружених организација. Активности пројекта показале су да је потребна боља повезаност међу свим заинтересованим странама у науци и технологији, усмерена на јавне политике и процес доношења одлука. Неопходно је заједничко деловање како би се побољшали аспекти попут јавног ангажмана, отвореног приступа науци, родне равноправности, етике и научног образовања, као и да наука и технологија активније доприносе постизању Циљева одрживог развоја Уједињених нација (SDGs – Sustainable Development Goals).

Центар за промоцију науке, као иницијални партнер пројекта, био је заступљен у две сесије. Ђурђа Тимотијевић, сарадница Центра, представила је процес и резултате припреме националног извештаја на Унескове Препоруке, реализованог у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја кроз наменски креирану радну групу истраживача и експерата. Добривоје Лале Ерић, национални руководилац пројекта, учествовао је у панел разговору посвећеном вредновању и могућностима које у будућности носе Унескове Препоруке, као глобални стандард одговорне, друштвено оријентисане науке.

Формалним крајем пројекта, RRING заједница постаје отворена мрежа која шири и дели идеје Одговорног истраживања и иновација. Чланови мреже тренутно долазе из преко 60 земаља, укључујући и Србију. Кроз обуке које организује, размену знања и умрежавање, RRING заједница неће подржати само националне процене и извештавања у оквиру Унескових Препорука, већ ће омогућити и размену пракси и знања на глобалном нивоу, тражећи начине за побољшање, примену и развој посебно дизајнираних алата.

Више информација о RRING пројекту и мрежи можете видети на овом линку.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.