Хибридни клавир у такмичењу за најбољу иновацију 2017.

Хибридни клавир у такмичењу за најбољу иновацију 2017.

14. децембар 2017.[:]

Хибридни клавир произведен у оквиру пројекта Квантна музика изабран је међу шест финалиста за избор најбоље технолошке иновације у Србији у 2017. години

Хибридни клавир, који је произвео тим инжењера из Србије у оквиру пројекта Квантна музика, финалиста је такмичења за најбољу технолошку иновацију у 2017. години (НТИ 2017). Ово је такмичење које организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја, а организује се већ дванаест година с циљем да се подрже предузетници и истраживачи с идејама које је могуће реализовати на тржишту.

Хибридни клавир је ушао у финале НТИ 2017 са још пет пројеката у великој конкуренцији од преко 70 пријављених иновација. ЛП Дуо, клавирски дуо кога чине Соња Лончар и Андрија Павловић, представио је ове јесени пројекат Квантна музика (Quantum Music) у неколико европских земаља (Хаг, Љубљана, Архус, Копенхаген, Београд). Током турнеје, ЛП Дуо је свирао на хибридним клавирима, које је за потребе овог пројекта осмислио и конструисао тим инжењера из Србије предвођен Дарком Лазовићем и Драганом Новковићем, у сарадњи са ЛП Дуом.

Шта је, заправо, хибридни клавир? Током рада на пројекту Квантна музика развијен је електро-механичко-дигитални механизам који омогућава везу акустичних клавира са рачунарима и осталим типовима електронских уређаја. Клавири опремљени оваквим механизмом постају потпуно нови музички инструменти који омогућавају спајање најбољег између два света: непревазиђени механизам клавирских дирки који омогућава виртуозно свирање и бесконачне звучне могућности које нуди дигитални свет звука и музике. Тај нови музички инструмент назван је хибридни клавир.

Могућности слушања звука клавира само путем слушалица, без ширења звука у простор, повезивање са едукативним софтверима, развој музичких видео-игрица контролисаних клавиром, неслућене перспективе које се отварају у домену компоновања и извођења клавирске музике, само су неке од могућности које пружа хибридни клавир.

Координатор пројекта Квантна музика је Музиколошки институт САНУ, а партнери на пројекту су Центар за промоцију науке, Центар за нову уметност, Кинa Шишка (Љубљана, Словенија) и Данска национална школа извођачких уметности (Копенхаген, Данска). Један од иницијатора пројекта је и најцитиранији квантни физичар данашњице, Влатко Ведрал, професор квантне физике на Универзитету Оксфорд и један од оснивача Центра за квантне технологије у Сингапуру.

Победник на избору за најбољу технолошку иновацију бира се у четвртак, 21. децембра.

Истражите више о НТИ 2017: http://inovacija.org/

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.