Изложба „Етички изазови: ChatGPT и обрада природних језика“ у Културној станици Свилара

Изложба „Етички изазови: ChatGPT и обрада природних језика“ у Културној станици Свилара

Како функционише ChatGPT, продукт вештачке интелигенције, који проблеми стоје иза њега и прети ли да замени бројне професије – само су нека од питања која је покренула изложба „Етички изазови нових технологија: ChatGPT и обрада природних језика“.

У уторак, 6. фебруара, у Културној станици Свилара отворена је изложба под називом „Етички изазови: ChatGPT и обрада природних језика“, коју ће посетиоци моћи да погледају све до 29. фебруара. Након успешно реализоване изложбе на Филозофском факултету Универзитета у Београду, изложба „Етички изазови: ChatGPT и обрада природних језика“ представљена је и у Културној станици Свилара у Новом Саду. Отварање је изазвало велико интересовање публике, што је потврдило колико је ова тема данас актуелна.

Концепт изложбе заснован је на идеји да би етичке и друштвене вредности требало да буду интегрисане у развој нових технологија од самог почетка њиховог развојног процеса. Посетиоци Културне станице Свилара ће, све до 29. фебруара, имати прилику да се ближе упознају са функционисањем чет-ботова и информишу о друштвеним и етичким изазовима које доносе технологије у настајању, попут обраде природног језика.

Радионице „Препознај фалсификат: ChatGPT и DALL-E у контексту домаћег културног наслеђа“ су пратећи део изложбе и учесници на интерактиван начин покушавају да уоче шта је оригинално дело, а који садржај је генерисан путем вештачке интелигенције. Циљ радионица је да се кроз ближе упознавање са локалним културолошким контекстом сусрета традиционалне и дигитално креиране уметности, и отворену дебату о аутентичности, друштвеним вредностима и очувању културног наслеђа, подстакне промишљање о неким универзалним темама и етичким дилемама новог доба.

Радионице ће до краја фебруара бити одржане сваког понедељка, а прва је већ синоћ, одмах након отварања, привукла велики број новосадских средњошколаца из гимназија „Јован Јовановић Змај“, „Светозар Марковић“, Гимназије Смарт и Школе за дизајн „Богдан Шупут“. Прве две радионице намењене су средњошколцима и студентима, док су пријаве за преостале радионице отворене и за друге грађане.

Изложба је развијена у оквиру међународног пројекта TechEthos (Хоризонт 2020), чији је циљ да Европској унији прокрчи пут ка улози предводника у области напредних технологија које са собом доносе нове етичке изазове и друштвене последице. У оквиру пројекта развијен је читав низ смерница за развој и примену нових технологија како би се обезбедили највиши етички стандарди на нивоу ЕУ и шире међународне заједнице.

Фото: Марко Рисовић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.