25. јануар 2013.
Изложба Гласам за науку, о десет отворених питања савремене науке, завршава се трибином „Kако продужити живот?“, која се одржава у среду, 3o. јануара, у 18 часова, у оквиру програма Научног клуба ЦПН-а посвећеног теми која је међу посетиоцима изазвала највише пажње
Током изложбе Гласам за науку, коју је ЦПН поставио у Галерији науке и технике САНУ од 15. до 30. jануара, посетиоци су бирали најзанимљивије нерешено питање науке. До сада је гласало више од 12.000 људи, а убедљива већина се определила за тему „Како продужити живот“, за коју је гласало око 3000 посетилаца. Поред ове, велико интересовање су изазвале и теме „Како мозак мисли?“ и „Од чега је настао живот?“.
Инспиpисана листом нерешених научних мистерија енглеског научног писца Филипа Бола, изложба представља десет отворених тема којe ће у будућности променити свакодневицу људи. Циљ трибине која се одржава у среду, 3o. јануара, у 18 часова, у Галерији науке и технике САНУ, свакако није да се добије коначан одговор на одувек интригантно питање о могућности продужења људског живота, али ће ова тема бити осветљена из разних углова. Учесници су угледни и успешни научници млађе генерације из Србије који се баве не само медицином него и другим областима науке, од астрономије до хуманистике:
· Проф. др Милан М. Ћирковић, научни саветник Астрономске опсерваторије у Београду, ванредни професор Физичког факултета у Новом Саду, истраживач-сарадник Института за будућност човечанства при Филозофском факултету Оксфордског универзитета
· Др Александaр Богојевић, виши научни сарадник Института за физику у Београду
· Проф. др Радослав Пушић, професор на Катедри за оријенталистику Филолошког факултета Универзитета у Београду и директор Института „Конфуције“
· Др Владимир Живковић, патолог на Медицинском факултету Универзитета у Београду
· Др Мирко Ђорђевић, еволутивни биолог
На трибини ће се, уз анализу самих резултата гласања, посебно говорити о утицају који медицина има на продужење животног века данас, о антиоксидансима, генима, еволуцији, другим врстама живота, од вештачког до ванземаљског, о улози и значају теме продужења живота у историји науке, о његовим ефектима на културу и људску мисао. Уз то, саговорници ће тему осветлити из угла појединца – шта да чини и како да се према њој постави у свом животу, као и из угла науке – на који начин се ове теме обрађују у научном контексту.
Након ове трибине, посетиоци изложбе у Галерији науке и технике САНУ ће дан касније, 31. јануара, моћи да учествују и у програму Science Online 2013, поводом ког Центар за промоцију науке организује први Watch Party у Београду.