Klimatska platforma br. 4

Klimatska platforma br. 4

U okviru devetog izdanja festivala art+science, u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ održano je četvrto okupljanje Klimatske platforme pod nazivom „Može li umetnost da promeni klimu?“. Ovaj događaj, u kontekstu tematskog okvira centralne izložbe Preplitanja – uticaj čoveka i tehnologije na prirodu i biodiverzitet, predstavio je niz inicijativa, projekata i istraživanja, koji pokušavaju da otkriju antropogene uticaje i trajno ugrožavanje životne sredine kroz prizmu umetnosti.

Umetnost ima dugogodišnju sposobnost da preoblikuje način razmišljanja i delovanja u društvu. Od vizuelnih i dramskih umetnosti do performansa, muzike i poezije, kreativni izrazi mogu dopreti do ljudi na emotivnom nivou i inspirisati neophodne promene za očuvanje naše planete. Ovaj događaj istražio je pitanje – kako umetnost može biti okidač ili inspiracija za pojedince ili društvene grupe da se angažuju i ujedine u borbi protiv klimatskih promena.

Događaj je započeo uvodnim obraćanjem prof. dr Vladimira Đurđevića, klimatologa i zastupnika zajednice eksperata i profesionalaca – Green Art Incubator (GAI), koji u svom radu istražuje odnos umetnosti prema aktuelnoj klimatskoj krizi. Ovaj put, profesor Đurđević je istakao važnost umetničkog stvaralaštva u podizanju svesti o klimatskim promenama i podsticanju kolektivne akcije, kao i modele umetničkih praksi koje su zasnovane na principima održivosti i aktivnog smanjenja ugljeničnog otiska.

Jadranka Anđelić iz DAH teatra predstavila je autentični model istraživanja i kreacije, zasnovan na neprestanoj razmeni znanja, iskustava i ideja između umetnika i drugih učesnika iz različitih pozorišnih i nacionalnih tradicija, u kontekstu ekoloških i klimatskih tema. Plesni performans DAH teatra, Drveće pleše, izveden je i u Botaničkoj bašti u okviru art+science festivala.

Dr Zoran Erić, nezavisni kustos i istraživač iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, govorio je o svom umetničkom istraživanju u okviru projekta Efekat pregleda, čije su izložbe bile postavljene u Beogradu i Las Palmasu. Istraživanje je uključivalo ključne aspekte društvene transformacije poput urbane sociologije, humane geografije, prostorno-kulturološkog diskursa, teorije umetnosti i političke ekologije.

Vladimir Bjeličić, umetnik čiji je rad „Razotkrivena priroda ili priče o biljkama i radnicima“ izložen na izložbi u Botaničkoj bašti, podelio je svoja interesovanja i želju za bavljenjem komunikacijom između vrsta, društvenim eksploatacijama i klimatskim promenama.

Mirjana Utvić iz Centra za promociju nauke predstavila je eksperimentalni program „Klimatska kapsula“, multimedijalno iskustvo koje posetioce vodi u klimatski distopijsku 2057. godinu i suočava ih sa posledicama njihovog (ne)delovanja.

Sonja Dmitrašinović sa Univerziteta u Novom Sadu predstavila je projekat „Strim“ ili „Zvuci Dunava“. Ovim projektom naučnici Fakulteta tehničkih nauka sa partnerima iz Evrope žele da podstaknu ekološku svest kroz spajanje naučnih i umetničkih metoda.

Klimatska platforma nastavlja svoju misiju povezivanja različitih društvenih grupa i aktera u cilju rešavanja klimatskih izazova kroz iniciranje novih dijaloga i saradnji. Pridružite nam se i otkrijte kako umetnost može biti moćan saveznik u borbi za budućnost naše planete.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.