Центар за промоцију науке, трећу годину заредом, од 12. до 14. децембра, организовао је интензивни курс из научне комуникације „Како комуницирати савремену науку?“, у просторијама Научног клуба ЦПН-а.
„Како комуницирати савремену науку?“ је тродневни интердисциплинарни курс који за циљ има да разне облике отворене комуникације стави у контекст данашње науке и њеног значаја за друштво. Реч је о првом специјализованом курсу овог типа, намењеном студентима докторских и мастер студија свих области, као и младим истраживачима у Србији.
Основни циљ курса је да кроз заједничку анализу практичних примера из светске научне праксе учесницима приближи важност ефикасне комуникације науке у различитим доменима, као и њене главне алате. Неке од тема којима се курс бави су:
Како планирамо и реализујемо истраживачку идеју? Како сарађујемо у процесу истраживања? На који начин комуницирамо научне информације различитој публици? Однос науке и медија. Како да напишемо добар предлог пројекта и добијемо неки од европских грантова?
Аутор курса и предавач је др Дарко Доневски, астрофизичар и научни комуникатор. У свакодневним предавањима и дискусијама учествовали су и гости из различитих области: др Вернеса Смолчић (астрофизичарка и редовна професорка на Физичком одсеку Природословног-математичког факултета Свеучилишта у Загребу), др Ана Чернок (геонаучница, доценткиња на Департману за математику и геонауке Универзитета у Трсту), Душан Павловић (научни новинар и уредник научнопопуларног интернет портала „Радио Галаксија“), Милица Нинковић (психолошкиња и једна од ауторки подкаста „Психолошкиње“) и Иван Умељић (уредник часописа Елементи, Центар за промоцију науке).
Др Дарко Доневски је астрофизичар, писац и научни комуникатор. Докторирао је астрофизику и космологију на Универзитету Екс-Марсеј у Француској, а постдокторска истраживања је обављао на Универзитету Торонто и Институту SISSA у Трсту. Главна област његових истраживања је еволуција далеких галаксија. Тренутно предводи велики европски пројекат „Прашина у раном свемиру“ на институтима за астрофизику у Трсту и Варшави. Члан је тима који је недавно открио најудаљеније јато галаксија у космосу. Поред истраживања, дуги низ година се бави различитим облицима научне комуникације. Објавио је многобројне популарне научне чланке, а активно промовише савремену науку широј јавности у Србији кроз ауторске есеје у часопису Елементи. Аутор је курса из модерне научне комуникације за истраживаче свих профила, што је један од првих отворених курсева ове врсте у Европи.
Фото: Марко Рисовић