Центар за промоцију науке организовао је у понедељак, 11. децембра, у свом Научном клубу, интензивни трочасовни курс из научне комуникације „Како представити свој научни пројекат?“. Курс је био намењен истраживачима чији су пројекти добили финансирање у оквиру програма Фонда за науку Републике Србије.
Циљ обуке био је да научнице и научнике упозна са најважнијим практичним техникама комуницирања научних идеја и резултата сегментираној јавности. Фокус курса био је на два основна питања: Како да идентификујемо и разумемо своју публику? Како да осмислимо и ефективно презентујемо своју научну причу?
Након предавања, полазници курса имали су прилику и да кроз јавни наступ, на пријемчив и занимљив начин, покушају да различитим врстама публике представе шта је оно чиме се баве и који су циљеви њихових истраживања.
Аутор и реализатор курса „Како представити свој научни пројекат?“ је др Дарко Доневски, астрофизичар, писац и научни комуникатор. Главна област његових истраживања је еволуција далеких галаксија. Тренутно предводи велики европски пројекат „Прашина у раном свемиру“ на институтима за астрофизику у Трсту и Варшави. Члан је тима који је недавно открио најудаљеније јато галаксија у космосу. Поред истраживања, дуги низ година се бави различитим облицима научне комуникације. Објавио је многобројне популарне научне чланке, а активно промовише савремену науку широј јавности у Србији кроз ауторске есеје у часопису Елементи. Аутор је курса из модерне научне комуникације за истраживаче свих профила, што је један од првих отворених курсева ове врсте у Европи.
Аутор фотографија: Марко Рисовић