Летња српско-америчка неуронаучна школа одржана у Мејкерс спејсу Центра за промоцију науке

Летња српско-америчка неуронаучна школа одржана у Мејкерс спејсу Центра за промоцију науке

Амерички и српски студенти учествовали су у летњој неуронаучној школи у организацији Центра за промоцију науке током јула, а под вођством неуронаучника и TED говорника Грега Гејџа и ментора из области неуронаука.

Летњи програм српско-америчке сарадње за студенте неуронаука део је ширег пројекта сарадње Србије и Америке који је настао под иницијативом ЦПН-а. Одржан је у Мејкерс спејсу са циљем продубљивања научне сарадње између ове две земље. Додатни циљ програма је популаризација неуронаука кроз рад са Мејскерс лабовима, где ће наставницима бити обезбеђена опрема и обуке за спровођење неуронаучних експеримената са ученицима.

Фото: Алекс Хеч

Фото: Алекс Хеч

У летњем програму учествовало је троје америчких и петоро српских студената. Заједно су спровели пет пројеката користећи опрему компаније Backyard Brains коју води Грег Гејџ. Заједно са својим сарадницима и стручњацима из области неуронаука у Србији, Гејџ је спровео једномесечни програм где су студенти имали прилику да се упознају са експерименталним радом у неуронаукама и спроведу своја неуронаучна испитивања.

Док су неке групе изучавале људску перцепцију, дисторзију телесне шеме и социјалну когницију, друге групе су изучавале електрофизиологију биљака, гљива и буђи. Експерименти које су студенти спровели током летње школе биће укључени у допуњено издање књиге ”Како ваш мозак ради – неуронаучни експерименти за свакога” МИТ Прес-а. Ово издање ће бити преведено на српски и објављено као годишње издање Центра за промоцију науке у сарадњи са Групом за образовање (Нордеус фондација, Иницијатива Дигитална Србија, Достигнућа младих у Србији и ЦПН).

Компанија Backyard Brains производи неуронаучне уређаје које свако може да користи и кроз забаву учи о неуронаукама на „уради сам“ начин. Тиме се ова наука приближава свима и омогућава им да самостално спроводе експерименте који су раније били резервисани за скупе лабораторије при престижним универзитетима и медицинским установама.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.