LOESS активности на art+science фестивалу

LOESS активности на art+science фестивалу

У оквиру art+science фестивала, пројекат LOESS одржао је пратећи програм у Ботаничкој башти „Јевремовац“, који се састојао од низа активности за децу и младе, као и за ширу јавност. Дана 21. и 22. октобра, у сарадњи са удружењем Еконаут, одржане су четири радионице под називом „Истраживачи земљишта“.

Деца и млади основних и средњих школа, уз пратњу својих наставника, имали су прилику науче нешто више о важности здравог земљишта за раст здравог биљa и здравиje окружење. Током радионице су сазнали од каквих честица се састоји тло и научили о разликама између различитих врста тла. Испитали су на који начин се вода упија и пролази кроз тло, која тла имају бољи, а која лошији капацитет за упијање. Научили су и која врста тла је најбоља за биљке. Оснажени новим знањем, свако од 64 учесника је на крају радионице добио по биљку – да је понесу кући и пресаде je.

Дана 24. октобра одржана је јавна панел-дискусија под називом  „Заједно за здраво земљиште“ на којој се разговарало о стању земљишта код нас и о различитим иницијативама за његово очување. Зашто је здраво земљиште важно? Како њиме управљамо и како чувамо његове посебности? Колико је земљиште данас угрожено и које све мере можемо предузети за његову заштиту? Какво образовање нам је потребно за повећање свести о овим питањима? Одговоре на ова питања покушали су уз активно учешће публике да дају модератор и панелисти, стручњаци који се баве земљиштем из различитих научних и активистичих приступа – др Јордана Нинков, др Сара Лукић, др Михајла Ђан, и др Милисава Петковић. Панел сe одржао такође као једна од активности пројекта LOESS у Србији, а на догађају је било око 50 учесника у публици, уз додатно праћење догађаја онлајн. Панел је преношен уживо а снимак је доступан на YouTube каналу Центра.

Још једна од активности пројекта LOESS спроводила се локално кроз програм Мејкерс Лаб. Пољопривредно-ветеринарска школа са домом ученика „Свилајнац“ у периоду од октобра до децембра развија мобилну и десктоп апликацију, игрицу за учење о земљишту. Предлог за изглед и садржај апликације облиују  тимски наставник и ученици.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.