Мај месец математике

Мај месец математике

Након 30 дана узбуђења и 100.000 посетилаца, завршена манифестација Мај месец математике, коју су организовали ЦПН и Математички институт САНУ-а

Научнопопуларна манифестација Мај месец математике, коју су у сарадњи са бројним партнерима организовали Центар за промоцију науке и Математички институт САНУ-а, завршена је 28. маја.

Како кажу у Центру за промоцију науке, манифестација Мај месец математике представљала је највећу и најмасовнију акцију промоције математике која је досад организована у региону Западног Балкана. Поред изузетно позитивних реакција које су током маја 2012. стизале и од публике и од научника, Мај месец математике је привукао и огромну пажњу медија у Србији.

Манифестација је током протеклих 30 дана обухватила целу Србију – Мај месец математике је у сарадњи са локалним партнерима организован у више од 20 градова Републике. Само у Београду, разноврсне програме у оквиру ове манифестације посетило је више од 100.000 људи.

Централна поставка, Велика математичка изложба „Рачунам на математику“, одржана у Галерији Робне куће Београд, изазвала је велику пажњу јавности. Према процени ЦПН-а, само ову изложбу је посетило више од  65.000 грађана.

Значајну пажњу је изазвала и улична изложба Imaginary, која је у сарадњи са Немачким математичким друштвом стигла из Немачке, а била је постављена у Кнез Михаиловој улици.

Но, пажњу су привукли и бројни други програми који су се одвијали и у Галерији науке и технике САНУ-а, у Југословенској кинотеци, Педагошком музеју, али и на другим локацијама.

Током маја 2012, више од 2500 деце је учествовало у 100 радионица које је ЦПН организовао на тему математике, а Велику математичку изложбу је организовано посетило више од 100 основних и средњих школа из Београда, али и других делова Србије.

Непроцењив допринос на Великој математичкој изложби у Београду дало је 110 волонтера, као и велики број ентузијаста који су подржали многобројне програме током Маја месеца математике.

У манифестацији је активно учествовало 18 партнера, али и више од 50 других организација, друштава и образовних установа.

Гости током Маја месеца математике били су Гинтер Циглер, професор математике и главни промотер ове науке у Европи, Томас Фокт, новинар из Немачке, и Хавијер Бараљо, математичар из Шпаније, као и Ненад Кузмановић из Хрватске и Teun Koetsier, историчар математике из Холандије.

Како најављују у ЦПН-у, манифестација Мај месец математике ће бити организована и следеће године у исто време, са идејом да постане традиционални догађај.

У међувремену, Центар за промоцију науке најављује нову научнопопуларну манифестацију већ за јесен 2012 – реч је о фестивалу „Дани будућности“, на коме ће, први пут у Србији, домаћој публици бити представљени познати светски роботи.

Више о програмима Маја месеца математике истражите на интернет адреси m3.rs.

 

ПАРТНЕРИ И САРАДНИЦИ

Најзапаженије изложбе, радионице и други програми приређени су у Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Ваљеву, Лесковцу, Чачку, Краљеву, Новом Пазару, Панчеву, Лозници, Пожаревцу, али и у бројним другим градовима и мањим местима. У манифестацији Мај месец математике, поред Центра за промоцију науке и више од 110 волонтера, учествoвао је и огроман број организација, државних институција и школа. Изузетно важан допринос је дала Српска академија наука и уметности, чији је председник Никола Хајдин био и покровитељ манифестације. Поред тога, сјајна сарадња је остварена са Математичким институтом САНУ-а, као и са Универзитетом у Београду, али и Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Приштини и Новом Пазару. Посебно је значајна сарадња са Математичком гимназијом, али и са бројним основним школама, од којих се могу извдојити ОШ „Дринка Павловић“ и ОШ „Ћирило и Методије“ у Београду. Манифестацији су значајно допринела међународна дрштва као што је Немачко математичко друштво и Хрватско друштво математичара. У организацији су учествовали и међународни културни центри у Београду, а посебно Француски институт, „Гете институт“ и Институт „Сервантес“.

Tags

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.