Група за образовање, у сарадњи са партнерима из привреде, наставља да гради систем подршке средњошколском образовању у Србији кроз ширење мреже мејкерс лабова у чак пет пољопривредних школа. Након успешног отварања првог, у Пољопривредно-хемијској школи „Др Ђорђе Радић“ у Краљеву, мејкерс лабови су отворени у још четири школе, и то у Бачу, Житорађи, Свилајнцу и Вршцу. Ова иницијатива има за циљ да допринесе модернизацији образовања у области пољопривреде, оснажи ученике за успех у 21. веку и подржи одрживост нашег друштва.
Паметна пољопривреда, која укључује употребу технологија као што су Интернет ствари (IoT), дронови и вештачка интелигенција, један је од кључних фактора за одрживу производњу хране и очување природних ресурса. Група за образовање препознала је значај ових промена и улаже у опремање школа савременом технологијом и увођење савремених програма како би ученици кроз практичне пројекте стекли кључне вештине и знања за пољопривреду 21. века. „Улагање у образовање и технологију кључно је за развој домаће економије. Кроз мејкерс лабове пружамо младима могућност да се повежу са савременим трендовима у пољопривреди и постану носиоци иновација и даљег напретка“, истакао је Дарко Радичанин, извршни директор Достигнућа младих у Србији.
Пољопривредне школе које су ове недеље отвориле врата својих мејкерс лабова за све своје наставнике и ученике су: Пољопривредно-хемијска школа „Др Ђорђе Радић“ у Краљеву, Пољопривредна школа Бач, Пољопривредна школа Вршац, Пољопривредно-ветеринарска школа са Домом ученика Свилајнац, Средња школа Житорађа.
Програм паметне пољопривреде који омогућава разумевање ове, за одрживу будућност, изузетно важне области подразумева и укључивање још три техничке средње школе и три гимназије широм земље, које већ имају своје Мејкерс лабове: Средња школа „Петро Кузмјак“ у Руском Крстуру, Школски центар „Никола Тесла“ у Вршцу, Прва крагујевачка гимназија, Зајечарска гимназија, Техничка школа у Зајечару и Електротехничка школа „Мија Станимировић“ у Нишу. У двориштима ових школа граде се мејкерс баште уз сву потребну технологију како бисмо учили о напредној производњи хране. Завршницу програма обележиће тимски рад, стварање и иновирање ђака и наставника чији ће резултати допринети напретку учења сваке наредне генерације.
Изградња лабова у пољопривредним школама, изградња башти и покретање програма који ће унапредити знање и наставника и ученика, реализовани су захваљујући подршци НЛБ Комерцијалне банке, која препознаје значај улагања у образовање младих који су за свој професионални пут одабрали пољопривреду, али и ширење свести о перспективи коју она представља за младе других образовних опредељења.
Улагање у образовање и паметну пољопривреду
Кроз мејкерс лабове, ученици пољопривредних школа стичу могућност да користе савремене технологије и практично уче како да оптимизују процесе производње хране, смање потрошњу ресурса и повећају ефикасност. Кључну подршку овој иницијативи пружили су партнери из привреде. Поред НЛБ Комерцијалне банке, ту су и компаније Henkel / Ceresit, Tarkett, Roma Company, Bosch Srbija, Gigatron i Epson, које су допринеле опремању школа најновијом технологијом и алатима. Ови партнери препознали су важност улагања у образовање младих стручњака, свесни да ће управо они бити носиоци иновација у пољопривреди и ширем индустријском сектору. Подршка привреде додатно оснажује иницијативу, јер омогућава ученицима да се и кроз коришћење савремених технологија и сарадњу са стручњацима из привреде припремају за рад у реалном сектору.
Зашто баш ове школе?
Група за образовање препознала је постигнућа ових школа као кључни фактор за избор локација за отварање мејкерс лабова. Пољопривредно-хемијска школа „Др Ђорђе Радић“ у Краљеву, са својом богатом традицијом у образовању стручњака из области пољопривреде и прехрамбене технологије, показала је изузетну спремност за прихватање нових технологија и иновација. Њени ученици већ користе паметну пољопривреду у свакодневној настави, чиме повезују теорију и праксу. У Бачу, где Пољопривредна школа са својом дугом традицијом образовања у области биљне производње и прехрамбене технологије већ остварује међународну сарадњу кроз пројекте као што је Ерасмус+ и размене са европским школама, Мејкерс лаб ће додатно оснажити ученике за предузетничке и технолошке изазове.
Средња школа Житорађа, позната по организацији Фестивала науке „Без муке до науке“, који окупља више од 2000 посетилаца годишње, постала је препознатљива по иновацијама у образовању и омогућавању ученицима да кроз практичне пројекте развијају своје вештине. У Свилајнцу, где Пољопривредно-ветеринарска школа има изванредне капацитете са 110 хектара земљишта и бројним програмима, нови Мејкерс лаб омогућава даље усавршавање у модерним методама пољопривредне производње. Пољопривредна школа у Вршцу, са традицијом дугом више од једног века, пружа образовање у дуалном моделу и остварује високе резултате на домаћим и међународним такмичењима. Група за образовање препознаје ове успехе и разуме да је примена најновијих технологија предуслов за даљи раст и напредак ових школа, као и за јачање домаће пољопривреде и привреде у целини.
Отварање мејкерс лабова у пољопривредним школама широм Србије представља кључни корак ка модернизацији образовања и припреми будућих лидера у пољопривреди. Коришћењем нових технологија, ученици стичу практичне вештине неопходне за успех у индустрији која има кључну улогу у развоју домаће економије.
Група за образовање, коју чине Нордеус фондација, Достигнућа младих у Србији, Центар за промоцију науке и Иницијатива „Дигитална Србија“, недавно је, након огромног интересовања средњих школа различитих профила из целе земље, затворила овогодишњи конкурс за нове мејкерс лабове. Ускоро ће бити објављени и резултати, тј. школе које ће се у наредној школској години придружити мејкерс мрежи, која тренутно броји 25 школа које образовање својих ученика унапређују на овај начин уз подршку великог броја организација, компанија и стручњака из различитих области.