Projekat ,,Napravimo nervnu ćeliju“ finansiran je od strane Centra za promociju nauke Srbije, kroz Javni poziv za finansiranje u 2018. godini, kao jedan od sedam projekata koji se realizuju u Naučnom klubu Kragujevac
Projekat je realizovan 06. marta, 2019. godine u Naučnom klubu Centra za obrazovanje Kragujevac, i kroz 4 radionice, ukupno je prošlo 60 učenika 6,7 i 8. razreda iz četiri kragujevačke osnovne škole:
- OŠ ,,Sveti Sava“
- OŠ ,,Mirko Jovanović“
- OŠ ,,Treći kragujevački bataljon“
- OŠ ,,Milutin i Draginja Todorović“
Cilj projekta je bio popularizacija nauke i upoznavanje učenika sa građom i funkcijom nervne ćelije i načinom stvaranja i kretanja impulsa. Demonstacijom prostiranja nervnog impulsa učenicima se približavaju komplikovani fizički procesi, a pravljenjem modela nervne ćelije grupnim oblikom rada obezbeđuje se mogućnosti angažovanja svih učenika čime se podstiče njihova kreativnost i samostalno angažovanje.
Projekat je učenike upoznao sa načinom stvaranja i kretanja nervnog impulsa, građom i funkcijom nervne ćelije. Radionica je bilo ukupno 4, a na svakoj je učestvovalo 15 učenika osnovnih škola.
Nakon edukativnog dela sledila je demonstracija stvaranja i kretanja nervnog impulsa pomoću modela koji se sastoji od nekoliko nervnih ćelija i LED dioda koje demonstriraju nervni impuls. Diode smo kontrolisali Arduino karticom. U kreativnom delu radionice učesnici su bili podeljeni u grupe i imali su zadatak da naprave model nervne ćelije i da na konkretnom primeru vide način prenosa nervnog impulsa od organa koji prima informacije do nervnog sistema. Nakon praktičnog dela učenici su izvlačili kartice sa zanimljivostima o povezanosti biologije i fizike. Završni deo radionica činio je kviz i dodela diploma učesnicima radinica.
Razvijanje samostalnosti učenika i iniciranje veće zastupljenosti eksperimenata u nastavi je jedan od glavnih ciljeva ovog projekta koji će živeti i nakon završetka u Naučnim klubovima.
Modeli će biti dostuni svima na korišćenje čime se nastavlja proces popularizacije ove teme. Implementacijom aplikacije „Plickers“ u proces nastave modernizujemo na zanimljiv način proces ocenjivanja učenika. Ova radionica može biti odlična uvertira za dalji napredak i uključivanje učenika u razne manifestacije naučnog karaktera i ideja nastavnicima da na kreativan način učine gradivo dostupnije deci.
Autori i realizatori radionica su: Dalibor Rajković, profesor fizike i informatike, Saša Alempijević, diplomirani biolog i ekolog, Milena Živković, diplomirani fizičar – fizičar za opštu fiziku i Bojana Milenković, student ekologije.