НАУЧНИ КАФЕ „ЕТИКА И КЛИМАТСКИ ИНЖЕЊЕРИНГ“

НАУЧНИ КАФЕ „ЕТИКА И КЛИМАТСКИ ИНЖЕЊЕРИНГ“

У среду, 21. септембра 2022. године, одржан је други научни кафе о етичким изазовима нових технологија који је Центар за промоцију науке реализовао у сарадњи са Радио-телевизијом Србије, у склопу међународног пројекта TechEthos.

Кафе је насловљен „Етика и климатски инжењеринг“, а гости РТС клуба о овој теми могли су да поразговарају са др Владимиром Ђурђевићем, ванредним професором метеорологије на Физичком факултету Универзитета у Београду и др Мајом Ћирић, награђиваном независном кустоскињом  и уметничком критичарком. Модератор другог научног кафеа био је др Петар Лаушевић из Центра за промоцију науке.

Присутни у РТС клубу имали су прилику да погледају филм „Угљеник и заточеништво“ из 2020. године, аустријског уметника и активисте Оливера Реслера. Филм је снимљен на локацији највећег светског постројења за тестирање технологија прикупљања угљеника Технолошком центру Монгстад у Норвешкој и кроз разговоре са експертима, радницима постројења и климатским активистима покреће бројна етичка питања која се тичу нових технологија.

Први научни кафе одржан је дан раније, на истом месту, а тема је била „Етика и дигитална проширена реалност“. Учесници кафеа „Етика и дигитална проширена реалност“ у РТС Клубу били су др Машан Богдановски, ванредни професор на Одељењу за филозофију Филозофског факултета у Београду и Филип Банковић, извршни директор за развој иностраних тржишта и извршни директор за развој технологија компаније „Roaming Networks“, док је разговор модерирао Иван Умељић из Центра за промоцију науке, национални координатор пројекта TechEthos.

Научни кафеи о етичким изазовима нових технологија организују се у оквиру међународног пројекта TechEthos (Horizon 2020) и део су програма јавних активности у шест држава чији је циљ да поспеше дијалог између науке и друштва. Овакви догађаји, осим у Србији, током септембра реализоваће се и у Аустрији, Чешкој, Румунији, Шпанији и Шведској.

Фотографије: Марко Рисовић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.