Obuka u okviru projekta Odyssey održana i u Kruševcu

Obuka u okviru projekta Odyssey održana i u Kruševcu

Posle radionice u Nišu, obuka i radionica za nastavnike o primeni debate oksfordskog tipa u nastavi predmeta prirodnih i tehničkih nauka u okviru međunarodnog projekta Odyssey (Erasmus + KA2) održana je i u Kruševcu.

Uz podršku Centra za stručno usavršavanje u Kruševcu, u petak, 19. februara, Centar za promociju nauke organizovao je obuku za 12 nastavnika srednjih škola o primeni oksfordske debate u nastavi STEM predmeta. Osnovne ideje i ciljeve projekta, kao i aktivnosti koje su do sada sprovedene, predstavio je Ivan Umeljić iz Centra za promociju nauke, koji je i nacionalni koordinator projekta Odyssey. Samu strukturu oksfordske debate, pravila, kao i uloge govornika u timovima i izložila je Maja Keskinov, debatni trener i nastavnica filozofije iz XIV beogradske gimnazije.

Tokom radionice nastavnicima je podeljen i nastavni materijal koji će oni moći da koriste u nastavnoj praksi. Prisutnim nastavnicima prezentovan je i video-materijal nastao tokom samog projekta, a predavači su do detalja objasnili kako debata oksfordskog tipa efikasno može da se primeni u radu sa učenicima.

Nastavnici su na kraju obuke bili u prilici da informacije dobijene tokom predavanja primene i u samoj debati. Naime, oni su grupisani u ekipe, tako da su jedni bili na strani afirmcije, a drugi na strani negacije. Svi prisutni odlično su se snašli u dodeljenim ulogama i iskazali izuzetno interesovanje za implementaciju ovog tipa debate u svoj nastavni program.

U ovom ambicioznom projektu iz oblasti obrazovanja, koji je otpočeo u oktobru 2018. i traje do marta 2021. godine, pored Centra za promociju nauke koji je koordinator projekta u Srbiji, učestvuju još partneri iz Poljske (Institut za geofiziku Poljske akademije nauka), Estonije (Centar za otkrivanje energije) i Grčke (Helenski institut za proučavanje retorike i komunikacije). Projektom Odyssey rukovodi partner iz Poljske.

Cilj projekta Odyssey jeste da razvije veštine argumentacije i poveća interesovanje za predmete iz oblasti prirodnih nauka, tehnologije, inženjerstva i matematike kod mladih uzrasta između 13 i 19 godina kroz organizovanje debatnih takmičenja na teme iz naučnih oblasti, a kao jedan od glavnih zadataka ističe se povezivanje naučne zajednice, nastavnika i učenika.

Obrazovni materijali koji su predstavljeni na obuci razvijeni su u saradnji sa učenicima i nastavnicima iz osam srednjih škola iz Srbije, a pod mentorstvom istraživača sa nekoliko naučnoistraživačkih organizacija. Srednje škole koje su učestvovale u  projektu i čiji su se đaci nadmetali na debatnom turniru su: Šesta beogradska gimnazija, Sedma beogradska gimnazija, Četrnaesta beogradska gimnazija, Prva kragujevačka gimnazija, Elektrotehnička škola „Nikola Tesla“, Osnovna i srednja škole sa domom učenika „Pero Kuzmjak“ iz Ruskog Krstura, Ekonomsko-trgovačka škola „Paja Marganović“ iz Pančeva i gimnazija „Svetozar Marković“ iz Niša.

U septembru 2020. godine održan je nacionalni debatni turnir srednjih škola na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a 10 dana kasnije i nacionalna konferencija projekta na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Tom prilikom, FDU je ugostio više od 50 nastavnika koji su, pored konferencije i panel-diskusije, prisustvovali i izuzetno neizvesnom finalnom duelu debatnog turnira u kom je pobedu odnela Prva kragujevačka gimnazija.

Za sada je planirano da se obuka za nastavnike u okviru projekta Odyssey održi i u Šapcu 25. februara, dok će datumi obuka u ostalim mestima biti naknadno određeni.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.