Одржан четврти међународни онлајн фестивал „Климатски сервиси за градове“

Одржан четврти међународни онлајн фестивал „Климатски сервиси за градове“

Четврти онлајн фестивал – Webstival пројекта Climateurope2 под називом Климатски сервиси за градове, одржан је 11. и 12. марта. Фокус  Webstival-а  био је наставак разматрања теме стандардизације климатских сервиса, једног од кључних стубова пројекта, као и развоја климатских сервиса који служе прилагођавању и ублажавању последица климатских промена.

Међународни пројекат Climateurope2 наставља своју мисију унапређења климатских сервиса, промовишући дискусију о дизајну, употреби, квалитету, пословним иновацијама и политикама које обликују ова важна решења.

Ублажавање климатских промена било је међу главним темама фестивала, као комплементарна стратегија прилагођавања за решавање климатских промена и њихових утицаја. Акценат је стављен на ЕУ Мисију о климатски неутралним градовима, која ће бити истражена кроз примере и решења које ова мисија нуди.

Испред тима Центра за промоцију науке, Љубица Славковић, саветница за послове међународне сарадње, представила  је  надолазећи фестивал Climateurope2 пројекта, који ће се одржати од 29. септембра до 1. октобра у Београду, и окупиће водеће актере међународне заједнице из региона на тему климатских сервиса и њихове популаризације и примене.  Након првог фестивала, одржаног у Венецији 2024, фестивал ће у Београду окупити заједницу из сва три сектора, као и академије, и представити и различите пратеће активности из области art+science које ЦПН спроводи, укључујући и награђени рад у оквиру другог отвореног art+science позива Climateurope2 пројекта, рад француског уметника Арноа Лафона.

Љубица Славквоић је представила и досадашње активности ЦПН-а на овом пројекту,  путујуће климатске акције које је ЦПН спровео током 2024. године. Наиме, Путујућа климатска акција успешно је одржана на првих пет локација у региону: Ријека (Хрватска), Тирана (Албанија), Котор (Црна гора), Сарајево (Босна и Херцеговина) и Скопље (Северна Македонија).

У име партнера на пројекту, Републичког хидрометеоролошког завода,  Драган Михић, шеф групе за праћење и анализу климе, био је један од учесника сесије „Праведност у климатским услугама: решавање динамике моћи и инклузије“.

Такође, др Биљана Басарин, редовна професорка на Катедри за физичку географију Департмана за географију, туризам и хотелијерство Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, представила је ClearClimate project  (Ангажовање приступа и услуга за смислене климатске акције), у оквиру сесије „Нови пројекти / Иницијативе на националном нивоу“.

Поред тога, Webstival се бавио новим пројектима у оквиру програма Хоризонт Европа, са посебним фокусом на Climate Digital Twin of Destination Earth, који је прилика за пружање информација на глобалном и локалном нивоу. Учесници су дискутовали на тему побољшања правичности у климатским услугама и истражили потенцијалне утицаје вештачке интелигенције на овај сектор.

На овом успешном Webstival-у било је регистровано више од пет стотина учесника.

Остале активности