Četvrti onlajn festival – Webstival projekta Climateurope2 pod nazivom Klimatski servisi za gradove, održan je 11. i 12. marta. Fokus Webstival-a bio je nastavak razmatranja teme standardizacije klimatskih servisa, jednog od ključnih stubova projekta, kao i razvoja klimatskih servisa koji služe prilagođavanju i ublažavanju posledica klimatskih promena.
Međunarodni projekat Climateurope2 nastavlja svoju misiju unapređenja klimatskih servisa, promovišući diskusiju o dizajnu, upotrebi, kvalitetu, poslovnim inovacijama i politikama koje oblikuju ova važna rešenja.
Ublažavanje klimatskih promena bilo je među glavnim temama festivala, kao komplementarna strategija prilagođavanja za rešavanje klimatskih promena i njihovih uticaja. Akcenat je stavljen na EU Misiju o klimatski neutralnim gradovima, koja će biti istražena kroz primere i rešenja koje ova misija nudi.
Ispred tima Centra za promociju nauke, Ljubica Slavković, savetnica za poslove međunarodne saradnje, predstavila je nadolazeći festival Climateurope2 projekta, koji će se održati od 29. septembra do 1. oktobra u Beogradu, i okupiće vodeće aktere međunarodne zajednice iz regiona na temu klimatskih servisa i njihove popularizacije i primene. Nakon prvog festivala, održanog u Veneciji 2024, festival će u Beogradu okupiti zajednicu iz sva tri sektora, kao i akademije, i predstaviti i različite prateće aktivnosti iz oblasti art+science koje CPN sprovodi, uključujući i nagrađeni rad u okviru drugog otvorenog art+science poziva Climateurope2 projekta, rad francuskog umetnika Arnoa Lafona.
Ljubica Slavkvoić je predstavila i dosadašnje aktivnosti CPN-a na ovom projektu, putujuće klimatske akcije koje je CPN sproveo tokom 2024. godine. Naime, Putujuća klimatska akcija uspešno je održana na prvih pet lokacija u regionu: Rijeka (Hrvatska), Tirana (Albanija), Kotor (Crna gora), Sarajevo (Bosna i Hercegovina) i Skoplje (Severna Makedonija).
U ime partnera na projektu, Republičkog hidrometeorološkog zavoda, Dragan Mihić, šef grupe za praćenje i analizu klime, bio je jedan od učesnika sesije „Pravednost u klimatskim uslugama: rešavanje dinamike moći i inkluzije“.
Takođe, dr Biljana Basarin, redovna profesorka na Katedri za fizičku geografiju Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, predstavila je ClearClimate project (Angažovanje pristupa i usluga za smislene klimatske akcije), u okviru sesije „Novi projekti / Inicijative na nacionalnom nivou“.
Pored toga, Webstival se bavio novim projektima u okviru programa Horizont Evropa, sa posebnim fokusom na Climate Digital Twin of Destination Earth, koji je prilika za pružanje informacija na globalnom i lokalnom nivou. Učesnici su diskutovali na temu poboljšanja pravičnosti u klimatskim uslugama i istražili potencijalne uticaje veštačke inteligencije na ovaj sektor.
Na ovom uspešnom Webstival-u bilo je registrovano više od pet stotina učesnika.