Одржана 15. Европска ноћ истраживача

Одржана 15. Европска ноћ истраживача

У петак, 27. септембра, одржана је 15. Европска ноћ истраживача, којој се придружило 70 хиљада посетилаца у 16 градова Србије, и то под слоганом „Пажња! Наука на путу”.

Више од 1000 истраживача изашло је из својих лабораторија на улице, тргове, паркове и музеје, пружајући посетиоцима прилику да кроз 294 бесплатне радионице и презентације открију колико наука обогаћује наше животе, чак и када ми то не примећујемо.

Свечано отварање 15. Европске ноћи истраживача одржано је у Европској кући у Београду, где су се окупљенима обратили амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Њ. Е. Емануеле Жиофре, министарка науке технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић, и др Јасмина Несторовић Живковић, док је специјалан гост био млади научни шампион, Андреј Дробњаковић, који је освојио свих пет златних медаља на овогодишњој StemCo олимпијади.

У Ноћи истраживача, грађани ће у Ботаничкој башти „Јевремовац“ могли да посете изложбу коју Центра за промоцију науке која се реализује у склопу манифестације art+science, под називом „Преплитања“. Ову поставку у Ботаничкој башти чине радови и перформанси десет интердисциплинарних тимова из земље и иностранства, који су распоређени широм њеног периметра. Изложба истражује суптилне дијалоге дигиталног (технолошког) и органског (природног) света, наглашавајући симбиотске односе биолошких система и људске интервенције.

У Научном клубу Београд посетиоци су током Ноћи истраживача имали прилику да истражите фасцинантне аспекте свемира кроз интерактивне инсталације. У симулацији удара астероида, пружена им је могућност да експериментишу са различитим параметрима, као што су величина, угао и брзина астероида, откривајући како би такав удар утицао на Земљу, каква би штета настала и која подручја би била погођена. На крају, свако ко се нашао у Научном клубу Београд могао је да сазна више о функцији телескопа и како он омогућава да посматрамо звезде и планете изблиза. Поставка у Научном клубу Београд представила је и учешће научника из Србије у посматрањима Рубин опсерваторије, кроз примене машинског учења за иновативну анализу великих података ка путу до нових истраживања Универзума.

Током Ноћи истраживача посебан програм припремили су и Научни клубови широм Србије, а активности су спроведене у 16 градова: Београду, Смедереву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Зајечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђији и Шапцу.

Овај догађај се у Србији реализује кроз два пројекта: ReFocuS FLOW и TRAILS.

Координатор пројекта ReFocS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) је Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, у партнерству са Центром за промоцију науке, Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Универзитетом у Крагујевцу.

Координатор пројекта TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY)  је Креативно едукативни центар у партнерству са Научно-технолошким парком Нови Сад, Удружењем научних комуникатора НАУКОМ, Високом школом струковних студија из Суботице и Центром за промоцију науке

Пројекти су финансирани из програма HORIZON EUROPE, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Марија Склодовска-Кири” и уз подршку Делегације ЕУ у Републици Србији.

Насловна фотографија: Марко Рисовић

Остале активности