Одржана 15. Европска ноћ истраживача

Одржана 15. Европска ноћ истраживача

У петак, 27. септембра, одржана је 15. Европска ноћ истраживача, којој се придружило 70 хиљада посетилаца у 16 градова Србије, и то под слоганом „Пажња! Наука на путу”.

Више од 1000 истраживача изашло је из својих лабораторија на улице, тргове, паркове и музеје, пружајући посетиоцима прилику да кроз 294 бесплатне радионице и презентације открију колико наука обогаћује наше животе, чак и када ми то не примећујемо.

Свечано отварање 15. Европске ноћи истраживача одржано је у Европској кући у Београду, где су се окупљенима обратили амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Њ. Е. Емануеле Жиофре, министарка науке технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић, и др Јасмина Несторовић Живковић, док је специјалан гост био млади научни шампион, Андреј Дробњаковић, који је освојио свих пет златних медаља на овогодишњој StemCo олимпијади.

У Ноћи истраживача, грађани ће у Ботаничкој башти „Јевремовац“ могли да посете изложбу коју Центра за промоцију науке која се реализује у склопу манифестације art+science, под називом „Преплитања“. Ову поставку у Ботаничкој башти чине радови и перформанси десет интердисциплинарних тимова из земље и иностранства, који су распоређени широм њеног периметра. Изложба истражује суптилне дијалоге дигиталног (технолошког) и органског (природног) света, наглашавајући симбиотске односе биолошких система и људске интервенције.

У Научном клубу Београд посетиоци су током Ноћи истраживача имали прилику да истражите фасцинантне аспекте свемира кроз интерактивне инсталације. У симулацији удара астероида, пружена им је могућност да експериментишу са различитим параметрима, као што су величина, угао и брзина астероида, откривајући како би такав удар утицао на Земљу, каква би штета настала и која подручја би била погођена. На крају, свако ко се нашао у Научном клубу Београд могао је да сазна више о функцији телескопа и како он омогућава да посматрамо звезде и планете изблиза. Поставка у Научном клубу Београд представила је и учешће научника из Србије у посматрањима Рубин опсерваторије, кроз примене машинског учења за иновативну анализу великих података ка путу до нових истраживања Универзума.

Током Ноћи истраживача посебан програм припремили су и Научни клубови широм Србије, а активности су спроведене у 16 градова: Београду, Смедереву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Зајечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђији и Шапцу.

Овај догађај се у Србији реализује кроз два пројекта: ReFocuS FLOW и TRAILS.

Координатор пројекта ReFocS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) је Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, у партнерству са Центром за промоцију науке, Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Универзитетом у Крагујевцу.

Координатор пројекта TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY)  је Креативно едукативни центар у партнерству са Научно-технолошким парком Нови Сад, Удружењем научних комуникатора НАУКОМ, Високом школом струковних студија из Суботице и Центром за промоцију науке

Пројекти су финансирани из програма HORIZON EUROPE, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Марија Склодовска-Кири” и уз подршку Делегације ЕУ у Републици Србији.

Насловна фотографија: Марко Рисовић

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.