Opservatorija za umetnike

Opservatorija za umetnike

U Naučnom klubu CPN-a predstavljen je konkurs namenjen umetnicima koji bi želeli da svoje digitalno umeće isprobaju u polju nauke[:]

DSC_0099

U Naučnom klubu, u četvrtak 22. januara u 17 časova, Centar za promociju nauke predstavio je novi evropski projekat koji spaja nauku i umetnost – Evropsku mrežu digitalne umetnosti i nauke.

Prostorije kluba posetio je veliki broj umetnika koji su bili veoma zainteresovani za uslove konkursa u okviru ovog neobičnog projekta.

Na događaju su govorili učesnici projekta koji je finansiran kroz program Kreativna Evropa Evropske komisije. Rukovodilac projekta za Srbiju, Dobrivoje Lale Erić iz CPN-a, naglasio je da projekat predstavlja spoj savremenih naučnih otkrića i aktuelnih praksi u domenu digitalne umetnosti, poput digitalne muzike i zvuka, dizajna, arhitekture, kompjuterskih animacija, filma, fotografije, performansa, koreografije i sličnih praksi.

DSC_0115

DSC_0146

Zainteresovanoj publici se obratio i Slobodan Coba Jovanović, umetnički direktor projekta, koji je govorio o uslovima dva kruga otvorenih poziva za umetnike. U okviru prvog kruga poziva, dvoje umetnika sa najuspešnijim projektnim predlozima, biće u prilici da odu na jednomesečni put u Čile, u najveću astronomsku instituciju na svetu – Južnu evropsku opservatoriju – ESO. Kroz mentorski rad sa naučnicima opservatorije, oni će tokom ovog perioda moći dodatno da razviju svoje ideje. Nakon toga, sledi realizacija projekta u Ars elektronici u Lincu, koja je koordinator projekta Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke. Prijave na konkurs mogu da šalju svi evropski umetnici, kao i oni koji trenutno borave na drugim kontinentima.

Drugi krug konkursa podrazumeva nagrade na nacionalnom nivou. S obzirom da je Centar za promociju nauke inicijalni partner projekta, dvoje naših umetnika će takođe imati priliku da realizuju projekat u Srbiji, za šta su obezbeđene naknade za autore u visini od po 1000 evra i troškovi produkcije rada u iznosu od po 2000 evra.

Na kraju, publici se obratio i Goran Pavičić, naučni saradnik na projektu, takođe iz Centra za promociju nauke. On je govorio o najsavremenijim trendovima moderne posmatračke astronomije i njenim dostignućima, kao i o ulozi Južne evropske opservatorije, jedne od najprestižnijih naučnih institucija u svetu, u razotkrivanju najmisterioznijih fenomena svemira.

DSC_0136

DSC_0091

Moderator prezentacije bila je Ljiljana Ilić iz Centra za promociju nauke.

Pored Ars elektronike i Centra za promociju nauke, u projektu učestvuju i Sajens geleri iz Dablina (Science Gallery), GV art iz Londona (GV Art), Laboral iz Hihona (LABoral), Etopija iz Saragose (Etopia), galerija Kapelica iz Ljubljane i DIG galerija iz Košica.

Ostale aktivnosti