Парк науке у Шапцу

Парк науке у Шапцу

Отворен први парк науке

У шабачком Центру за стручно усавршавање, у уторак, 26. марта, отворен је Парк науке, први у Србији. Oвај пројекат остварен је у сарадњи са Институтом за физику, Друштвом физичара Србије, Народним музејом у Шапцу и Центром за промоцију науке, а његови аутори су професор доктор Мирјана Божић Поповић са београдског Института за физику и шабачки магистри Татјана Марковић Топаловић професор у средњој медицинској школи и Горан Стојићевић, директор Центра за стручно усавршавање (ЦСУ) у Шапцу.

Циљ научних паркова јесте да се на отвореном, јавно доступном зеленом простору, прикажу аутентични примери научних феномена из области физике и астрономије, биологије и хемије и биологије, и да се посетиоци упознају с њима на интерактиван начин. Садржаји паркова науке намењени су свим узрастима, а инспиришу откривање разноврсних закона природе и разумевање природних наука.

Парк је направљен у оквиру Центра за стручно усавршавање (ЦСУ), где је прошле године премештен и интерактивни глобус из градског парка. Сада уз њега стоји још 12 инсталација – од едукативне фонтане, преко параболичних звучних огледала помоћу којих се може чути шапутање на удаљености од 20 метара, Њутновог клатна, модела ДНК, кристалне решететке, соларног панела, сата у коме посетиоци глуме казаљку, метеоролошке станице, научног тобогана, Гриничког меридијана, модела кухињске соли – а уз њих и 12 научних табли за објашњења.

Глобус ДИНГ (скраћеница за дан, ноћ и година), масе 1800 килограма, инсталиран је пре две године, наговештавајући идеју о Парку науке у овом граду. Овај глобус је врста тродимeнзионалног уџбеника, а креће се симултано и на истоветан начин као Земљина кугла.

Центар за промоцију науке подржао је Парк науке у Шапцу обезбедивши половину суме за едукативну фонтану, док је другу половину обезбедио ЦСУ. Фонтана је конструисана тако да се први и трећи млаз непогрешиво секу у једној тачки. Ова фонтана помаже посетиоцима да боље разумеју решења квадратне једначине, Бернулијева једначина и хоризонталан хитац.

До Парка науке у Шапцу стиже се Булеваром Милутина Миланковића, улицама Исака Њутна и Мендељејева или Цвијићевим сокаком.

 

Парк науке у Шапцу заправо je проширена школска лабораторија на отвореном у којој инсталације представљају 3Д уџбеник. Све инсталације су директно окренуте Плановима и програмима предмета основне и средње школе  и баве се природним појавама или законима које често није могуће ставити у „скучен“ учионички простор већ је неопходно да буду посматране напољу. Аутори парка су пре свега мислили на оптичке, звучне и  географске, појаве а затим механичке појаве и оне везане за динамику флуида. Идеја је да наставници организовано долазе са својим одељењима и држе наставу у овом Парку, да подстичу ученике на размишљање, истраживање и да сами буду добри комуникатори науке. Осим ове чињенице Парк задовољава основну делатност Центра за стручно усавршавање, да организује семинаре и предавања која се баве инсталацијама у Парку и припремају велики број запослених у образовању да се едукују и да заједно са ђацима могу да користе предности овог драгоценог научног простора. Парк је наравно украс града и намењен је и родитељима и свима онима која су пожелели да се подсете градива које су учили у школи или да науче нешто ново. Испред сваке инсталације урађена је научна табла на два језика са исцрпним објашњењем.

 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.