Путем панела за пријављивање, ове године пристигле су 64 валидне пријаве са укупно 45 различитих института и факултета из читаве Србије. Пријаве обухватају широк спектар релевантних истраживања која укључују грађане и доприносе постизању Циљева одрживог развоја. Теме истраживања су од велике важности за наше друштво и покривају области од заштите животне средине и биодиверзитета, преко микробиологије, медицине и јавног здравља, историјског и културног наслеђа, до лингвистике, психологије и образовања.

Прелиминарну листу рангираних пројеката можете погледати на следећем ЛИНКУ.

Јавни позив за финансирање пројеката грађанских научних истраживања претходно је био отворен од 10. септембра до 10. октобра. Укупна средства опредељена за финансирање реализације пројеката грађанских научних истраживања износе 35 милиона динара, а максималан износ који се може одобрити за реализацију појединачног пројекта износи три и по милиона динара.

Према унапред утврђеном програму јавног позива, у наредном периоду сваки подносилац пријаве појединачно ће добити оцене и наративне извештаје комисије о свом пројекту. Приговори на ранг-листу се могу поднети на имејл адресу Јавног позива Центра, citizenscience@cpn.rs, у складу са правилником Јавног позива за грађанска научна истраживања, до петка, 6. децембра.

Рок за одговоре на ове приговоре је петак 13. децембар, а коначна ранг листа Јавног позива за грађанска научна истраживања очекује се да буде објављена половином децембра.

 

Улоге грађана у грађанским научним истраживањима

Грађанска научна истраживања (енгл. citizen science) представљају научноистраживачки партиципативни метод, који омогућује јавности да се укључи у процес истраживања, како би грађани који нису научници могли активно да доприносе науци користећи своје знање. За оваква истраживања нису важни радно искуство и ниво стручности, а грађани у њима могу да учествују на више нивоа, у зависности од својих интересовања, компетенција и расположивог времена. На основном нивоу, грађани могу да допринесу истраживању прикупљањем података путем анкета, запажања, или мерења. Наредни степен ангажовања у грађанским истраживањима подразумева да грађани прођу обуку након које могу да прегледају, валидирају и анализирају податке заједно са истраживачима. Напредни ниво укључености у грађанску науку омогућава грађанима да осмишљавају истраживачка питања, методологију и исход пројекта и тако усмеравају истраживање.