Издања – ЦПН https://www.cpn.edu.rs Основни сајт Центра за промоцију науке Mon, 29 Jul 2019 13:14:56 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.6.2 Елементи https://www.cpn.edu.rs/programi/elementi/ Sat, 06 Jul 2019 08:52:05 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23302
ЕЛЕМЕНТИ

Часопис за промоцију науке


Елементи

Елементи су домаћи илустровани часопис за промоцију науке. Од јуна 2015. упознајемо читаоце са најновијим научним дешавањима у свету и код нас. Било да је реч о астрономији, биологији, филозофији, математици, физици, уметности, политици или економији, на наших 96 страна очекују вас оригиналне приче испричане из другачијих углова. Тако ћете, на пример, у Елементима читати личне догодовштине астрофизичара који трага за црним рупама и далеким галаксијама, али и о средњoвековним роботима, преношењу бактерија у кухињи или о дуго скриваним, а невероватно испреплетеним путевима науке и робовласништва... На првој страни Елемената дочекује вас свежа вест из света науке – подношење иницијативе да се прогласи нова епоха у историји Земље (антропоцен), или одлука да се, први пут након 1875, промени начин на који дефинишемо четири основне мерне јединице.

Теме

Потом вас чека (често подужи) темат, главна прича броја, испричана кроз неколико перспектива. Темат може бити све – лажне вести, друштво екрана у коме обитавамо, еволуција људског поимања уметности или, пак, истине и заблуде о теоријама завере. Елементи у сваком броју доносе и интервјуе са проминентним домаћим и страним истраживачима, научним комуникаторима, уметницима који инспирацију проналазе у различитим научним дисциплинама, итд. Имамо и приче у сликама или у кадру, а ту наћи ћете и дуже или краће текстове из многих области: од медицине и хигијене, преко еволуције, музике и књижевности до хемије, хране и емпатије. За све љубитеље стрипа ту су текстови у којима се преплићу приче о популарним јунацима, али и о озбиљнијим темама попут приказа аутентичних психијатријских обољења у стриповима, или како су деца рата, у одсуству очева, узоре тражила у стрип јунацима.

Текстописци и илустратори

Последње, али не и најмање важно – наш часопис илуструју најпознатији графички уметници из Србије и региона, а упечатљиве илустрације су оно по чему се издвајамо од осталих публикација. Стога и не чуди признање упућено нашој сталној илустраторки Моники Ланг за најбољу илустрацију у штампаним и онлајн медијима, и то за илустрацију на насловној страни 13. броја Елемената. Наш тим чине млади, али и старији и искуснији научни новинари, текстописци, истраживачи, есејисти и промотери науке. Елементе можете купити по цени од 290 динара на готово свим киосцима у земљи, као и по већим књижарама и у Научном клубу Центра за промоцију науке. Излазимо четири пута годишње.

До идуће приче – читамо се!

]]>
Посебна издања https://www.cpn.edu.rs/programi/posebna-izdanja/ Thu, 20 Jun 2019 14:59:18 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23763
Посебна издања

Експериментални формати


Докторати у прози

Сваки истраживач би рекао да је докторат намењен превасходно ментору, комисији и матичној институцији. За научну институцију докторат је „обред прелаза“, који симболички означава да је кандидат спреман за научну каријеру. Из угла грађана истраживач је неко ко би могао и ко би требало да понуди свеже и веродостојне одговоре на многа питања од јавног значаја. Докторати у прози су јавни научни ангажман. У овом несвакидашњем експерименту из научне комуникације учествовали су два текстописца из Центра за промоцију науке, 11 илустратора из пет држава и 11 истраживача који су своје докторске дисертације одбранили у Србији у последњих пет година. Књигу чини једанаест есеја инспирисаних темама докторских дисертација из узбудљивих, савремених научних области, као што су физика комплексних система, еволуција морала, читалачка писменост, типографија, компјутерска дијагностика и друге.

Награда

На 62. Mеђународном сајму књига у Београду, издање Докторати у прози: илустроване приче, аутора Николе Здравковића и Ивана Умељића, које је графички опремила Милена Савић, добило је престижну награду „Бодан Кршић“, која се додељује за најлепшу књигу. Чланови жирија, професори Факултета примењених уметности, Југослав Влаховић, Тијана Којић и Оливера Батајић Сретеновић, овако су образложили своју одлуку: „Ефектно типографски решена илустрација на корицама прави занимљиву игру између апстрактног и читљивог, а избор тактилног материјала буди посебан однос према књизи... У овој књизи заступљено је више илустратора, што на први поглед није приметно, иако су у изразу различити и аутентични. Њихов рад држи књигу у чврстој стилској форми и не ремети њен ток... Мишљења смо да је ово убедљиво графичко решење допринело још занимљивијем доживљају необично осмишљене теме ове књиге.“

Одравњивање

Написано и нацртано у целости у форми стрипа, Одравњивање представља експеримент на пољу визуелног размишљања. Ник Сузенис изазива конвенционалне видове академског дискурса како би пред читаоце ставио уједно и невероватно дело графичке уметности и озбиљно испитивање начина на које људи структурирају знање. Кроз графичке иновације и немирне промене облика, Одравњивање жели да се супротстави оној врсти уског, ригидног размишљања које Сузенис назива „равност“. Као што дводимензионални становници из Раваније, новеле Едвина А. Абота, нису могли да обухвате појам „на горе“, Сузанис каже да обично не можемо да видимо изван граница нашег тренутног менталног оквира. Сједињујући речи и слике како би створило нове форме знања, Одравњивање нас учи како да приступимо начинима разумевања који су ван онога што иначе поимамо.

Прикази

Одравњивање Ника Сузениса је комплекснo, дивнo, делирично промишљање о скоро па свему под сунцем; јединствено и окрепљујуће штиво.“ (Скот Меклауд, аутор књиге Разумети стрип и направити стрип) „Овa књига је набијена синтезама идеја, окретна, далекосежна и немогуће ју је сумирати. Ослобађа се стандардног формата са панелима унутар оквира, показујући оку и уму како да читају ово црно-бело уметничко дело, које је непогрешиво интелигентно на неконвенционалне и нове начине. Одравњивање заслужује позицију обавезног уџбеника у школама.“ (Нил Мукерји, New Statesman) „Написана невероватно јасно и проницљиво, њене илустрације које понекад прогањају, а понекад одузимају дах, поткрепљују аргументе које књига заступа да визуелне информације могу да обликују наше разумевање... Обавезно штиво за свакога ко жели да ствара, критикује или размотри визуелну наративну форму.“ (PUBLISHERS WEEKLY)

]]>
Научна комуникација https://www.cpn.edu.rs/programi/naucna-komunikacija/ Thu, 20 Jun 2019 14:36:56 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23737
Научна комуникација

Издања


Увод у објављивање научних публикација

Објављивање научних радова у фокусу је студената докторских студија, на шта их упућује клаузула која их обавезује да током студирања објаве барем један рад у међународно признатом часопису, пре него што им се допусти да стекну ново звање. То може створити огроман притисак, нарочито ако је теза већ написана, a публикација je још на чекању или није објављена. Увод у објављивање научних публикација је незамењив водич кроз комплексан свет часописа, рецензија, издавача, уредништава и цитатних база. Продуктивност може значајно утицати на њихово унапређење, избор у звање, финансирање, или чак на обнављање уговора. Посебно корисна млађим истраживачима и докторандима, књига Увод у објављивање научних публикација обилује корисним саветима и објашњењима специфичних појмова и сложених издавачких процедура.

Електронско издање (Open Access)

Подразумева се да студенти могу да изађу у сусрет овим захтевима једино уколико им ментори обезбеде одговарајуће смернице и подршку. Дискусија која се води између администрације, научних радника, па чак и студената, обогаћена је многим изразима и акронимима, као што су „фактор утицајности“, „ISI часопис“, „Web of Science“, или „рангирање“. Међутим, понекад се чини да им у вези са овим питањима недостаје неопходно искуство, а изрази се употребљавају без темељног разумевања тематике. То даље ствара конфузију и може чак довести до погрешних одлука. Сходно томе, кратак приручник који покрива различите теме о објављивању научних публикација могао би бити од користи. Осим штампаног издања, Центар за промоцију науке објавио је и електронско издање у отворреном приступу које је у целости доступно овде: http://nauka.cpn.rs/

Бура информација: зашто „лајкујемо“?

Знање мора да поштује чињенице, а самим тим и истину. Информација то и не мора, а мишљења – па, она су понекад гратис. Лако се формирају, уз мале или никакве трошкове. Проблем је, међутим, тај што не можемо да решимо климатске промене, изазове на Блиском истоку, озбиљно злостављање на интернету или демократско неслагање, без обзира на то колико нас има и колико брзо сакупљамо или читамо чланке, нове уносе, коментаре и гласове подршке или неодобравања које они добијају на вебу. Није нека новост да други људи утичу на нас, нити је новост да смо подложни феноменима као што су сакупљање у стадо, ефекат леминга, ефекат пасивног посматрача, групно мишљење, колективно преувеличавање и грешке већине. Али јесте новост да су савремене информационе технологије повећале и појачале ове феномене. Бура информација говори о социјалној психологији на спиду.

Прикази

„Бура информација представља истанчано и приступачно истраживање о пресудним токовима информација који обликују и управљају многим аспектима нашег друштвеног, економског и политичког живота. Елегантно успева да одабере пресудне резултате из различитих стручних поља, од логике до теорије игара, од економије до психологије, и помоћу њих баци ново и неопходно светло на инфосферу. Интердисциплинарни tour de force, који не треба пропустити.“ (Лучијано Флориди, Универзитет Оксфорд)

„Сви се давимо у загађеним информацијама које нас окружују. Оно што људима треба јесте средство за навигацију, значење и поравнање. Бура информација је промишљено, добро написано и застрашујуће упозорење за сваку медијску организацију: промените се!“ (Улрик Хагеруп, извршни директор Данског јавног сервиса)

]]>
НАУКА НА САЈМУ https://www.cpn.edu.rs/programi/nauka-na-sajmu/ Thu, 20 Jun 2019 10:16:17 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=24193
НАУКА НА САЈМУ

Сарадња са истраживачима


НАУКА НА САЈМУ

Сваке године на Међународном сајму књига у Београду Центар за промоцију науке излаже око хиљаду публикација научноистраживачких организација из Србије, али и своја издања из области промоције науке и научне комуникације. Наступ Центра на овој културној манифестацији је тематски, а теме се мењају из године у годину.

На свом штанду од скоро 200 квадратних метара, у Хали 2а, Центар представља издавачку делатност преко 120 научноистраживачких организација у Србији, у које спадају: универзитети, факултети, универзитетска библиотека, Српска академија наука и уметности са институтима САНУ, истраживачко-развојни и научни институти, приватни универзитети и факултети, стручна друштва и заводи.

На штанду ЦПН-а сваке године одржи се велики број предавања и трбина, а Центар објављује Каталог НИО, јединствено библиографско издање, у којем су пописана сва изложена издања.

]]>