Програмске активности – ЦПН https://www.cpn.edu.rs Основни сајт Центра за промоцију науке Wed, 04 May 2022 08:19:57 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.1 Радионице https://www.cpn.edu.rs/programi/radionice/ Thu, 31 Jan 2019 09:02:42 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23329
Радионице

Интерактивни садржаји


Посебан део програма, који Центар за промоцију науке одржава и негује још од самог почетка, јесу интерактивне школске радионице. Ове радионице организују се сваког месеца у просторијама Научног клуба и Мејкерс спејса, за ученике основних и средњих школа, а од 2017. године организоване су једном недељно и посебне радионице за предшколце.

Током радионица, водитељ учеснике уводи у научнопопуларну тему дана, а учесници имају прилику да, уз његово или њено вођство, сами ипробају технологију која им је на располагању, направе експерименте, или искористе стечена знања и направе нешто својим рукама. Овакав вид рада пружа деци прилику за сарадњу, размишљање и проналажење нових, креативних решења. Овај приступ олакшава деци учење и разумевање разних научних области, поједностављује приступ научним темама и разбија предрасуде о „тешким“ наукама.

Истражите више на страници: cpn.rs/radionice

Пријављивање за радионице врше наставници по месечном распореду, а учешће је потпуно бесплатно. Научни комуникатори Центра за промоцију науке током године одрже преко 180 школских и предшколских радионица, кроз које у просеку прође више од 3000 деце из Београда и других градова. Од почетка рада Научног клуба Београд одржали смо око 600 школских радионица, кроз које је прошло приближно 15.000 деце.

Поред тога, програм наших радионица доступан је свим сарадницима у научним клубовима у нашој земљи, у којима се редовно одржава овакав програм. Радионице се одржавају и у оквиру великих манифестација. Најмасовнија је свакако Мај месец математике, када се годишње, током програма у трајању од месец дана, одржи између 30 и 50 радионица.

]]>
Манифестације https://www.cpn.edu.rs/programi/manifestacije/ Thu, 31 Jan 2019 09:01:01 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23323
Манифестације

М3, art+science+makers, Интелигенција биљака


М3

Од свог настанка Центар за промоцију науке сваке године организује најмање две велике научнопопуларне манифестације. Циљ ових великих пројеката јесте да научне теме и области представе што сликовитије и једноставније што већем броју људи. Стога манифестације покривају велики број формата – изложбе, предавања, трибине, радионице, научне представе, перформансе, конференције, мастеркласове. Од 2012. године, сваког маја обележава се Мај месец математике. Зашто? Зато што је Србија једна од осам земаља у свету чији се ђаци плаше математике, а да ни одраслима математика није милија, показује истраживање које је Центар за промоцију науке спровео 2012. Можемо, међутим, да значајно утичемо на представу о овој науци, да покажемо чему служи и које изазове пружа.

Истражите више на страници: m3.rs

Математика и свакодневица

Уз велики труд врхунских математичара доказујемо да приближити математичке идеје широј публици јесте тешко, али је ипак могуће. Током маја месеца, као и било ког другог, од великог праска до данас, математика броји без прекида. Она је свуда – у космичким дубинама, у компјутерским процесорима, у прашумама и океанима, у пекари, на дечјем игралишту. Математика прожима свакодневицу. У Србију поводом ове манифестације долази више угледних математичара из Европе. Но, срж програма чини више гостујућих математичких изложби, али и бројни интерактивни математички експонати који су развијени у Србији. Свакога дана, у више простора, организују се радионице за све заинтересоване посетиоце, као и радионице које су прилагођене ђацима, затим такмичења, квизови, као и популарна предавања и дебате.

art+science+makers

Центар за промоцију науке почео je да иницира, оснажује и пружа подршку различитим art+science активностима још 2014. године, након учешћа у глобалном пројекту Европске мреже дигиталне уметности и науке (European Digital Art and Science Network). ЦПН је тиме допринео обликовању прве одрживе мреже која окупља и потпомаже сарадњу креативних умова из наизглед супротстављених дисциплина – уметности и науке. Изложба art+science+makers приказала је серију радова аутора чији приступ одликује жеља за разумевањем живота на микро и макро нивоу, посматрајући га изнутра и споља, стварајући алате и уређаје за његово разумевање.

Истражите више на страници: www.artandscience.rs

Креативна употреба технологија

Радови окупљају тимове и појединце који су спремни да иду изван оквира својих дисцилина и укрштају се кроз различите степене сарадњи.
Теме које се кроз ову поставку отварају суочавају нас са свакодневним изазовима и нашим присуством у окружењу које одликује технолошки напредак. Оне дају облик и форму невидљивим аспектима савременог и људског. Аутори изложбе art+science+makers постављају важна питања која су део садашњице и кроз креативну употребу технологије омогућавају нам нове увиде у појаве и феномене чијих смо и ми сами део.

Интелигенција биљака

У циљу приближавања и бољег упознавања света биљака, њихових чула, начина на које живе и реагују на окружење, Центар за промоцију науке у сарадњи са Институтом за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, Универзитета у Београду, током 2017. године организовали су манифестацију Интелигенција биљака. Манифестацију је својим предавањем отворито Данијел Шемовиц, биолог, професор Универзитета у Тел Авиву, и аутор научнопопуларног бестселера Шта биљка зна, који је објавио Центар за промоцију науке. Централни део манифестације чинила је интерактивна изложба која повлачи паралелу између наших чула и сличних процеса код биљака. Поред изложбе, програм је покривао и радионице, предавања, трибине и отворену лабораторију.

Истражите више на страници: www.cpn.edu.rs/inteligencija-biljaka

]]>
Мејкерс спејс https://www.cpn.edu.rs/programi/mejkers-spejs/ Fri, 05 Jul 2019 14:33:05 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23021
Мејкерс спејс

Овде настаје магија


О МЕЈКЕРСУ

Истражите више на страници: mejkers.cpn.rs

У београдском Меjкерс спејсу постоjе одвоjене целине за проjектовање и реализациjу ваших идеjа. Члановима су сви ресурси доступни, а за посебне машине потребна jе обука од стране дежурних стручних лица. Окосница Меjкерс спејса jе простор отворен у поподневним часовима, где чланови клуба могу да дођу и да раде. Сви садржаjи су доступни уз консултациjу са стручњаком коjи jе дежуран. Материjал за израду jе такође доступан, а чланови су слободни да све додатне ресурсе коjи су им потребни, у договору са нама, донесу и користе.
РАДИОНИЦЕ И КУРСЕВИ

Тренутно Меjкерс спејс броји преко 300 чланова, за које Центар за промоциjу науке организује посебне курсеве из СТЕМ области – наука, технологија, инжењерство, математика (STEM – science, technology, engineering, math). Сви заинтересовани чланови моћи ће да се приjаве према распореду курсева, коjи ће бити истакнут на саjту.

До сада су у Мејкерс спејсу организовани курсеви програмирања за Arduino и Raspberry Pi , намењени почетницима заинтересованим за развој „паметних“ система и пројеката контроле различитих уређаја. Такође, организовани су и курсеви 3Д штампе и моделовања, као и курс електронике, где су чланови Мејкерс спејса могли да науче основе које су им обезбедиле да самостално развијају своје пројекте.

Меjкерс спејс брине и о наjмлађима. У преподневном делу програма Центар за промоциjу науке организуjе школске радионице за предшколце, основце, као и ученике средњих школа. Током jедночасовних програма учесници имају прилику да чуjу и науче о интересантним темама из СТЕМ области, али и да нешто направе своjим рукама. Приjаве за ове програме су обавезне на распореду активности Меjкерс спејса.

У Мејкерс спејсу је организован и породични дан, када деца свих узраста могу са својим родитељима, старатељима или пријатељима заједно да раде на некој од унапред осмишљених радионица, или могу самостално да осмисле свој пројекат и реализују га уз помоћ демонстратора Центра за промоцију науке. Породични дан у Мејкерсу се одржава сваке суботе од 11 до 17 часова, и отворен је за све чланове Мејкерса и њихове најближе.

За две године рада, Мејкерс спејс Центра за промоцију науке је окупио око 300 чланова који користе наш простор и ресурсе. Одржано је преко 10 курсева и више од 300 школских радионица, за више од 5000 деце из београдских школа и вртића.

ПРОСТОР ЗА ПРОJЕКТОВАЊЕ

обухвата рачунаре и столове за цртање, где ваше идеjе треба да добиjу облик. Рачунари имаjу софтвер за 3Д моделовање, као и основне алате за цртање и све бесплатне онлајн алате.

ПРОСТОР ЗА 3Д ШТАМПУ

обухвата два 3Д скенера и четири 3Д штампача са пратећим материjалом и софтвером.

CNC МАШИНА

може се користити за сечење и цртање. У оквиру овог дела простора постављена jе ласерска машина за гравирање.

ЛАБОРАТОРИJА ЗА ЕЛЕКТРОНИКУ

садржи лемне станице за класично и SMD лемљење, опрему за мерење и испитивање сигнала, као и основне електронске компоненте доступне корисницима. Услужно су на располагању и Arduino и Raspberry Pi сетови.

ПРОСТОР ЗА ОБРАДУ МАТЕРИJАЛА

садржи основне алате за сечење, бушење и обликовање дрвета и метала, нарезивање навоjа и броjне друге потребе.

БИБЛИОТЕКА И ПРОСТОР ЗА ЧИТАЊЕ

опремљени су часописима и књигама који обухватају теме технологиjе, уради сам и научних достигнућа.

]]>
ДНК https://www.cpn.edu.rs/programi/dnk/ Thu, 31 Jan 2019 09:00:27 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23321
ДНК

Дечји научни камп


О КАМПУ

Дечји научни камп (ДНК) годинама уназад окупља децу током распуста на интересантним и активним научнопопуларним програмима. Први ДНК одржан је 2012. године у Виминацијуму, а од тад истражили смо и разне екосистеме у Београду, Шапцу, Смедереву, Кикинди, Свилајнцу и другим местима. ДНК је током година мењао форму, али основна идеја увек остаје иста - то је вишедневни научно-истраживачки и едукативни програм за школарце који им пружа прилику да у инспиративном окружењу, у друштву вршњака сличних интересовања, кроз сарадњу са одраслима развијају своје научне пројекте.

На Дечјем научном кампу могу учествовати углавном деца од другог до шестог разреда основне школе. Камп је организован у циклусима по три, четири или пет дана где деца у периоду од по пет сати бораве на радионицама у отвореном или затвореном простору. Теме кампа су све науке, технологија, уметност, математика и инжењерство.

Истражи више: https://www.cpn.edu.rs/dnk/

Активности су осмишљене тако да се деца у друштву вршњака, у стимулативном окружењу, на занимљив и интерактиван начин упознају са наукама и развијају своју научну писменост. На кампу деца раде тимски, своје идеје и науку развијају кроз развој пројеката и кроз укрштање различитих дисциплина. Они током програма имају велику слободу у осмишљавању својих пројеката и одабиру метода које користе. Важан елемент научног кампа је сарадња са одраслима и вршњацима сличних интересовања.

ДНК је мењао свој облик током година. Кампови су сада организовани тако да деца развијају истраживачке пројекте и конструишу протиотипове који одговарају на питања која их интересују. У процесу рада они дискутују, анализирају, промишљају и доносе одлуке, сарађују, упошљавају своју креативност и негују критичко мишљење. Такође, имају и времена за одмор, ужину, игре и рекреацију, а последњи дан спремају научну изложбу или конференцију за своје родитеље и пријатеље, где тимски представљају свој рад.

]]>
Мобилни планетаријум https://www.cpn.edu.rs/programi/mobilni-planetarijum/ Thu, 31 Jan 2019 09:03:13 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23330
МОБИЛНИ ПЛАНЕТАРИЈУМ

Сферни биоскоп


МОБИЛНИ ПЛАНЕТАРИЈУМ

Планетариjум jе сферни биоскоп коjи проjектуjе слике звезданог неба и неброjених спектaкуларних обjеката коjе можемо посматрати у нашем универзуму, ствараjући тако незамењиво образовно искуство.

 

Мобилни планетаријум ЦПН-а започео је свој путујући програм у фебруару 2013. године. Само током прве године рада планетаријум је гостовао у 27 градова, а кроз њега је прошло више од 20.000 посетилаца. Осим градова у Србији, планетаријум је током претходних година обишао и регион. До 2020. године обишли смо преко 50 градова, угостили преко 100.000 посетилаца и испричали причу о звезданом небу преко 2000 пута.

ПРОЈЕКЦИЈЕ

Пројекције у Мобилном планетаријуму су јединствена прилика за проширивање знања из области природних наука, како код ђака тако и код наставника, и представљају изузетно занимљив и атрактиван начин за ближе упознавање са астрономијом и сродним наукама.

ПРОГРАМ

Програм Мoбилног планетаријума подразумева 5 програмских целина, од којих свака траје по сат времена. Чине их планетаријумске пројекције које воде стручни предавачи, као и атрактивне филмске пројекције. Током једног дана програму може присуствовати 250 посетилаца.                                                                                Истражите више о томе како да Планетаријум дође у вашу школу на интернет страни ЦПН планетаријума

]]>
О изложбама https://www.cpn.edu.rs/programi/o-izlozbama/ Wed, 22 Apr 2020 10:26:58 +0000 http://www.cpn.rs/?post_type=portfolio&p=26832
О изложбама

ЦПН-а


О изложбама

Један део путујућег програма Центра за промоцију науке обухвата путујуће изложбе. Ово су самостални програми који не захтевају предаваче или научне демонстраторе. Сваки експонат или постер садржи пропратну легенду која описује представљене феномене, писане научно-популарним језиком. Тим Центра за промоцију науке  ће доћи на лице места и поставити сваку изложбу, промовисати догађај и обезбдити све додатне информације везане за поставку. Изложбе су до сада пропутовале већи део Србије, а поједине су прошле и читав регион, са великим успехом.

 

Контактирајте centar@cpn.rs за добијање свих потребних техничких информација и заказивање посета.

Динамична планета Земља

Сматра се да је планета Земља настала пре око 4.5 милијарди година и на самом почетку свог живота била је састављена од ужарене масе растопљених стена. Ипак, на Земљи су након кратког времена започела два веома важна процеса – одвајање тешких и лаких елемената унутар те магме (геохемијска диференцијација) и хлађење. Последице та два процеса су многобројне – на основу њих Земља је задобила зонарну грађу, а процес хлађења одржава је живом. Зато се Земља и назива динамичном планетом.

Чињеницу да Земља има зонарну грађу, са хладном и чврстом кором и веома топлим језгром у коме температуре достижу и до 6000 степени, да је кора издељена на неколико тектонских плоча и да је неравномерно хлађење Земље разлог најочигледнијих манифестација њене динамичности – вулкана и земљотреса, геолози су открили пре мање од 100 година. Завирите и ви у ове процесе и погледајте како се и због чега они одвијају.

”Динамична планета Земља” је интерактивна пројекција на полусферу која имитира нашу планету. На њој учесници могу бирати различите периоде живота Земље, убрзати време више стотина пута и пратити процесе који су формирали њен изглед данас. Исто тако могу завирити у њену унутрашњост и сазнати неке нове и интересантне ствари о ”трећем камену од Сунца”.

Изложба ”Интелигенција биљака”

Биљке чине 99 одсто биомасе наше планете, а без њих живот на копну, барем у садашњем облику, не би био могућ. Анатомски се веома разликују од нас, немају мишиће, али имају исте филаменте као наши бицепси, немају кости, али ту је дрво, немају нерве, али електрични сигнали преносе информације кроз другачије судове. Биљке комуницирају међусобно и, попут нас, имају чула.

Интерактивна изложба ”Интелигенција биљака” управо говори о њиховим чулима. Кроз пет експоната посетиоци могу из прве руке сазнати како биљка види, како (и да ли) чује, како осећа додир и мирис, а како се оријентише у простору. Низом експеримената које можете сами видети и испробати, уђите у свет биљних сензација. 

Изложба је настала 2016. године, своју претпремијеру имала је на тадашњем београдском Фестивалу науке, а велико отварање било је на истоименој манифестацији 2017. године у Научном клубу Центра за промоцију науке. Од тада, ова путујућа изложба посетила је галерије, школе, научне клубове и фестивале у читавој земљи.

Изложба ”Спектри”

Изложба Спектри посвећена је светлости – оној коју видимо, али и оној коју не видимо, али нас свакодневно окружује. Изложба је настала као део прославе Међународне године светлости, у организацији UNESCO током 2015. године, а којој се придружио и ЦПН. Током изложбе имаћете прилику да завирите у свет електромагнетних таласа. Ова путујућа изложба током 2015. године обишла је Ваљево, Обреновац, Шабац и Београд а своја путовања наставља у наредним годинама, па је обишла не само школе, фестивале и изложбене просторе у Србији, већ и у региону.

„Спектри“ покривају шест области које чине електромагнетно зрачење: радио-таласе, захваљујући којима комуницирамо још од краја 19. века, микроталасе, којима можемо и да загревамо храну, инфрацрвено зрачење, које користе термалне камере, видљиви деоспектра на које реагује људско око, ултраљубичасто зрачење које може служити и за стерилизацију и x и гама зрачењe високих енергија.

Свака од области може бити изложба за себе, представљена је одређеном бојом и састоји се од неколико интерактивних експоната, на којима посетиоци сами можете могу тестирати особине електромагнетних таласа. Експонати су смештени у мобилне дрвене кутије, које подсећају на велике призме и стоје на дугачким ногама.Међу експонатима који су део спектара посетиоци могу видети како се проверава исправност новчаница помоћу ултраљубичастог зрачења, како нас види камера која снима инфрацрвено зрачење, како функционишу радио-антене и шта би могли да видимо када би светлост садржала само једну боју. Сазнајте како је откривено инфрацрвено зрачење, колико смо заправо озрачени и да ли треба да бринемо, сазнајте како настају боје и многе друге занимљивости из света електромагнетних таласа.

Изложба ”АRT+SCIENCE+MAKERS”

Веза између науке и уметности је неоспорива и двострана. И уметници и научници стварају разноврсне нове објекте, феномене и процесе, својим радом они доводе и до настанка технолошких иновација. Доступност знања, података, информација, дељење кроз отворене платформе и мреже омогућавају нови, комплекснији вид експериментисања и рад на пројектима који стварају нове везе и слабе границе између дисциплина.

Изложба art+science+makers приказује серију радова аутора чији приступ одликује жеља за разумевањем живота на микро и макро нивоу, посматрајући га изнутра и споља, стварајући алате и уређаје за његово разумевање. Радови окупљају тимове и појединце који су спремни да иду изван оквира својих дисцилина и укрштају се кроз различите степене сарадњи.

Теме које се кроз ову поставку отварају суочавају нас са свакодневним изазовима и нашим присуством у окружењу које одликује технолошки напредак. Оне дају облик и форму невидљивим аспектима савременог и људског. Аутори изложбе art+science+makers постављају важна питања која су део садашњице и кроз креативну употребу технологије омогућавају нам нове увиде у појаве и феномене чијих смо и ми сами део. Доживите визуализацију откуцаја сопственог срца, запитајте се како изгледа наш дигитални корен на интернету и који је утицај нашег присуства на мрежи, ко и на који начин ствара нова књижевна дела – ми или машине, да ли смо контролисани или контролишемо, како научни рад и пракса постају уметност, како звучи математички хаос, како креативна визуализација отвара нове перспективе и тумачење података, како оживљавају фотографски предели, упоредите градњу различитих биолошких врста, проверите да ли нас пројектовање технолошког аватара може учинити емпатичним.

]]>
Научни камион https://www.cpn.edu.rs/programi/naucni-kamion/ Thu, 31 Jan 2019 09:01:35 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23325
НАУЧНИ КАМИОН

Наука на точковима


НАУЧНИ КАМИОН

Научни камион Центра за промоцију науке је покретна лабораторија, учионица и изложбени простор домаће производње. Осмишљен је тако да може да стигне у све делове Србије и приближи науку грађанима кроз различите програме који се у њему одржавају.
У сваком од градова које посети Научни камион ЦПН осмишљен је вишедневни програм који чине разноврсни садржаји намењени ученицима, организованим групама, али и свим осталим заинтересованим грађанима. Програм укључује радионице и изложбе током дана и предавања, научне емисије и научне дебате у вечерњим часовима.
Саставни делови ове мобилне конструкције су и радне станице и интерактивни експонати који додатно подстичу радозналост и интересовање за науку. Научни камион ЦПН је опремљен прикључцима за струју, воду и интернет, а поседује и опрему за аудио-визуелне презентације и живи тв пренос.

ПОКРЕТНА ИНФРАСТРУКТУРА

Камион је први пут изашао на улице лета 2015. године. Током лета он је био домаћин дечијем научном кампу на обали реке Саве у Београду. Савршен спој природе и технологије, камп природе угостио је преко 250 деце у свакодневним активностима током две седмице. Од тада, научни камион угостио је још два научна кампа, путовао је током Дана науке, а био је и саствани део програма Ноћи истраживача у читавој Србији.
Захваљујући Научном камиону ЦПН, покретној инфраструктури за промоцију науке, култура науке стиже у све крајеве Републике Србије. Тиме се остварује главна мисија Центра за промоцију науке – да знање у 21. веку постане доступно свим грађанима Србије.

Досег:  Територија Републике Србије
Циљна група:  сви узрасти
Дужина:  16.5 m
Ширина:  4 m
Висина: 2,5 m
Површина: 120 m2
Тежина: 30 t

]]>
Научни шоу https://www.cpn.edu.rs/programi/naucni-sou/ Thu, 31 Jan 2019 09:02:09 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23327
Научни шоу

Перформанс


Научни шоу је научнопопуларни перформанс у трајању једног школског часа кроз који се пред публиком изводе експерименти из области природних наука. Оваква форма је интересантна, шаљива, шарена, али изнад свега едукативна. Учесницима се кроз игру и експерименте приближавају природне науке, рационално критичко размишљање и учи како се приступа проблемима, не само у науци већ и у животу.

 

Програм се изводи на бини или посебно одвојеном делу простора испред кога седи публика. Програм изводе један или два научна демонстратора, у зависности од услова простора, који мора имати добру вентилацију, јер се током експеримената користе гасови који могу имати непријатан мирис.  Такође, неопходан је струјни прикључак и извор текуће воде, као и велики радни сто. У шоу се углавном укључују и добровољци из публике тако да је важно да прилаз бини буде слободан.

ЕКСПЕРИМЕНТИ

Шоу се састоји од четири главна експеримента, између којих научни демонстратори изводе мање и краће огледе. Демонстратори уводе публику у причу експериментима из области механичке и еластичне енергије, кроз експерименте са лоптама. У другом делу ученици упознају карактеристике гасова и течности кроз експерименте са течним азотом.

Током ових демонстрација буде и прскања и експлозија, што изгледа врло атрактивно, али се води рачуна о безбедности публике. Након тога, карактеристике гасова се испитују и експериментом са вакуумом, који говори и о томе шта би се догодило када би наше тло одједном завршило у свемиру.

 

ВАТРЕНИ ТОРНАДО

Након тога долази експеримент са ватреним торнадом, који говори о атмосферским условима, али и природи пламена, све то на један врло привлачан начин. Шоу затвара експеримент са плешућим пламеновима и причом о природи звука, механизмима чула слуха и вези између физике и музике. Између ових целина изводе се и краћи експерименти са балонима, конопцима, папиром и другим свакодневним стварима.

Наравно, након шоуа оставља се време за постављање питања из публике и дискусију. Шоу је, пре свега, намењен основцима, али својом атрактивношћу и интересантним чињеницама које се провлаче кроз читав програм биће занимљив свима.

]]>
Гостовања https://www.cpn.edu.rs/programi/gostovanja/ Thu, 31 Jan 2019 09:03:37 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23332
Фестивали науке

Популарна наука


ФЕСТИВАЛИ НАУКЕ

Фестивали науке, као једни од најопширнијих видова популаризације науке у читавом друштву, увек су били међу најважнијим фокусним тачкама програма ЦПН-а. Што кроз наше путујуће програме, што кроз посебне изложбе и поставке, подржали смо фестивале у Београду, Нишу, Новом Саду, Смедеревској Паланци и Панчеву, Свилајнцу, Бањалуци, Брчком, Ријеци, Клужу и Подгорици. 

Публика на Фестивалу науке у Београду програме ЦПН-а може да прати од 2011. године. Велике ЦПН изложбе, попут Интелигенције биљака и Динамичне планете Земље, одмах након премијере имале су своја прва гостовања управо овде. ЦПН је посетиоце водио кроз свет таласа у физици, отворена питања у науци, левитацију, показао им биљке које пишу на рачунару и друге интересантне експерименте.

НАУК НИЈЕ БАУК

Други највећи фестивал науке у Србији, Наук није баук у Нишу, такође редовно пружа гостопримство научним демонстраторима ЦПН-а. Мобилни планетаријум је свакако један од најпопуларнијих програма које смо тамо организовали, а ту су и роботи које чак и деца могу да програмирају и математичке интерактивне поставке.

Наш програм помогао је и остале веће фестивале науке, па смо са нашим планетаријумом били и у Смедеревској Паланци, Свилајнцу и Панчеву. Изводили смо експерименте са сувим ледом и суперпроводницима у Новом Саду, гостовали са изложбом Интелигенција биљака у Панчеву. Сви наши програми пропутовали су бројне фестивале науке у земљи.

Наш програм путовао је и на фестивале науке у региону. Са Ријеком и Бањалуком имамо вишегодишњу сарадњу и традицију гостовања, па смо досад гостовали са математичким и физичким експериментима, планетаријумом, изложбама Спектри, Динамична планета Земља и Интелигенција биљака. Више пута су исти програми били у Подгорици, са Интелигенцијом биљака посетили смо и фестивал науке у Клужу, а са планетаријумом фестивал науке у Брчком.

]]>
Дан науке https://www.cpn.edu.rs/programi/dan-nauke/ Thu, 31 Jan 2019 08:59:48 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23319
Дан науке

10 јул


ДАН НАУКЕ

Дан науке у Србиjи се, на основу Одлуке Владе Републике Србиjе, сваке године обележава 10. jула. Ова манифестациjа се везује за рођендан славног српско-америчког проналазача Николе Тесле (1856–1943), коjи jе 10. jула рођен у Госпићу у Хрватскоj.
Прву, 2011. годину, Центар је посветио упознавању јавности са младим научницима из Србије, а од тада ЦПН сваке године свечано и активно прославља овај дан. Од тада, организовали смо научне кампове, предавања стручних и чувених научника из Србије, роботска такмичења, научне потраге, научно-популарне радионице филсмке пројекције и посматрања ноћног неба.
Од свог оснивања, и Научни клубови у нашој земљи редовно обележавају овај дан разним научно-популарним догађајима. Проверите интернет страницу ЦПН Дана науке за овогодишњи програм и прославите са нама науку у Србији.
Истражите више на страници: https://cpn.rs/dannauke/

]]>