Програми – ЦПН https://www.cpn.edu.rs Основни сајт Центра за промоцију науке Thu, 04 Apr 2024 09:22:27 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.1 Радионице https://www.cpn.edu.rs/programi/radionice/ Thu, 31 Jan 2019 09:02:42 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23329
Радионице

Интерактивни садржаји


Посебан део програма, који Центар за промоцију науке одржава и негује још од самог почетка, јесу интерактивне школске радионице. Ове радионице организују се сваког месеца у просторијама Научног клуба и Мејкерс спејса, за ученике основних и средњих школа, а од 2017. године организоване су једном недељно и посебне радионице за предшколце.

Током радионица, водитељ учеснике уводи у научнопопуларну тему дана, а учесници имају прилику да, уз његово или њено вођство, сами ипробају технологију која им је на располагању, направе експерименте, или искористе стечена знања и направе нешто својим рукама. Овакав вид рада пружа деци прилику за сарадњу, размишљање и проналажење нових, креативних решења. Овај приступ олакшава деци учење и разумевање разних научних области, поједностављује приступ научним темама и разбија предрасуде о „тешким“ наукама.

Истражите више на страници: cpn.rs/radionice

Пријављивање за радионице врше наставници по месечном распореду, а учешће је потпуно бесплатно. Научни комуникатори Центра за промоцију науке током године одрже преко 180 школских и предшколских радионица, кроз које у просеку прође више од 3000 деце из Београда и других градова. Од почетка рада Научног клуба Београд одржали смо око 600 школских радионица, кроз које је прошло приближно 15.000 деце.

Поред тога, програм наших радионица доступан је свим сарадницима у научним клубовима у нашој земљи, у којима се редовно одржава овакав програм. Радионице се одржавају и у оквиру великих манифестација. Најмасовнија је свакако Мај месец математике, када се годишње, током програма у трајању од месец дана, одржи између 30 и 50 радионица.

]]>
Јавни позив https://www.cpn.edu.rs/programi/javni-poziv/ Fri, 24 Apr 2020 08:43:19 +0000 http://www.cpn.rs/?post_type=portfolio&p=26899
Јавни позив

Центра за промоцију науке


Јавни позив

Центар за промоцију науке сваке године расписује Јавни позив за подношење пријава за финансијску подршку пројектима промоције и популаризације науке.

Јавни позив односи се на сва заинтересована научна, научностручна друштва, школе, центре за стручно усавршавање, удружења и друге организације, али и појединце преко научних клубова који могу да поднесу своје пријаве за избор пројеката промоције и популаризације науке и технике, којима Центар пружа финансијску подршку.

Циљ Јавног позива је подизање нивоа научне писмености и ширења научне културе спровођењем поступка децентрализације промоције и популаризације науке на територији Републике Србије; подршка разноврсним и иновативним пројектним приступима из области промоције и популаризације науке који покривају интересовање и потребе опште популације; подршка иновативним и високоутицајним пројектима који имају велики обухват у циљу развоја и побољшања квалитета пројеката из области промоције науке од глобалног значаја и подршка креативним пројектима који афирмишу доступност знања у отвореном простору путем научнопопуларних експоната, како би се научни појмови, феномени и чињенице усвојили кроз непосредно искуство.

Како данас изгледа Јавни позив ЦПН-а? Позив је подељен у три категорије, од којих је свака посебно финансирана и обухвата различите типове пројеката. Прва категорија расписује се за пројекте популаризације науке у Научним клубовима, друга категорија обухвата пројекте промоције науке у читавој земљи, а трећа категорија се расписује за подршку идејним решењима за интерактивне експонате у парковима науке. Право учешћа имају појединци у оквиру научних клубова (обавезно у 2 научна клуба), уз писану сагласност научних клубова, као и самостално сва научна, научностручна друштва, школе, центри за стручно усавршавање, удружења и друге организације које се баве унапређењем научноистраживачког рада, популаризацијом и промоцијом науке. За потребе пријава за Јавни позив развили смо електронску апликацију која се налази на странци.

Архиву Oдобрених пројекта можете пронађи на страници

архиве
Статистика јавног позива

А шта смо досад радили? Од 2011. године, од када постоји Јавни позив, укупно је одобрено и финансирано 473 пројекта (подаци закључно са 2019. годином) и дотад је издвојено 106 милиона динара. Јавни позив није расписан само 2014. године, а, примера ради, 2017. стигло је 297 пријава од којих је финансирано 69. Досад је највише пројеката одобрено 2012. године, чак 88, када је подељено и највише средстава, 30 милиона динара. Када говоримо о научним клубовима, који су са радом почели 2017. године, на Јавном позиву најактивнији био је Крагујевац са укупно 74 финансирана пројекта.
Број одобрених пројеката по годинама и распоређен буџет:

2011 – 33 пројекта – 15 милиона

2012 – 88 пројеката – 30 милиона

2013 – 82 пројекта – 13 милиона

2014 – није расписан

2015 – 39 пројеката – 15 милиона

2016 – 65 пројеката – 7 милиона

2017 – 49 пројеката – 7,7 милиона

2018 – 59 пројеката – 8,3 милиона

2019 – 58 пројеката – 9,4 милиона

2020 – 54 пројеката – 9,5 милиона

2021 - 68 пројеката - 10 милиона
2022 - 49 пројеката - 8 милиона

2023 - 28 пројеката - 6,5 милиона

]]>
Манифестације https://www.cpn.edu.rs/programi/manifestacije/ Thu, 31 Jan 2019 09:01:01 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23323
Манифестације

М3, art+science+makers, Интелигенција биљака


М3

Од свог настанка Центар за промоцију науке сваке године организује најмање две велике научнопопуларне манифестације. Циљ ових великих пројеката јесте да научне теме и области представе што сликовитије и једноставније што већем броју људи. Стога манифестације покривају велики број формата – изложбе, предавања, трибине, радионице, научне представе, перформансе, конференције, мастеркласове. Од 2012. године, сваког маја обележава се Мај месец математике. Зашто? Зато што је Србија једна од осам земаља у свету чији се ђаци плаше математике, а да ни одраслима математика није милија, показује истраживање које је Центар за промоцију науке спровео 2012. Можемо, међутим, да значајно утичемо на представу о овој науци, да покажемо чему служи и које изазове пружа.

Истражите више на страници: m3.rs

Математика и свакодневица

Уз велики труд врхунских математичара доказујемо да приближити математичке идеје широј публици јесте тешко, али је ипак могуће. Током маја месеца, као и било ког другог, од великог праска до данас, математика броји без прекида. Она је свуда – у космичким дубинама, у компјутерским процесорима, у прашумама и океанима, у пекари, на дечјем игралишту. Математика прожима свакодневицу. У Србију поводом ове манифестације долази више угледних математичара из Европе. Но, срж програма чини више гостујућих математичких изложби, али и бројни интерактивни математички експонати који су развијени у Србији. Свакога дана, у више простора, организују се радионице за све заинтересоване посетиоце, као и радионице које су прилагођене ђацима, затим такмичења, квизови, као и популарна предавања и дебате.

art+science+makers

Центар за промоцију науке почео je да иницира, оснажује и пружа подршку различитим art+science активностима још 2014. године, након учешћа у глобалном пројекту Европске мреже дигиталне уметности и науке (European Digital Art and Science Network). ЦПН је тиме допринео обликовању прве одрживе мреже која окупља и потпомаже сарадњу креативних умова из наизглед супротстављених дисциплина – уметности и науке. Изложба art+science+makers приказала је серију радова аутора чији приступ одликује жеља за разумевањем живота на микро и макро нивоу, посматрајући га изнутра и споља, стварајући алате и уређаје за његово разумевање.

Истражите више на страници: www.artandscience.rs

Креативна употреба технологија

Радови окупљају тимове и појединце који су спремни да иду изван оквира својих дисцилина и укрштају се кроз различите степене сарадњи.
Теме које се кроз ову поставку отварају суочавају нас са свакодневним изазовима и нашим присуством у окружењу које одликује технолошки напредак. Оне дају облик и форму невидљивим аспектима савременог и људског. Аутори изложбе art+science+makers постављају важна питања која су део садашњице и кроз креативну употребу технологије омогућавају нам нове увиде у појаве и феномене чијих смо и ми сами део.

Интелигенција биљака

У циљу приближавања и бољег упознавања света биљака, њихових чула, начина на које живе и реагују на окружење, Центар за промоцију науке у сарадњи са Институтом за биолошка истраживања „Синиша Станковић“, Универзитета у Београду, током 2017. године организовали су манифестацију Интелигенција биљака. Манифестацију је својим предавањем отворито Данијел Шемовиц, биолог, професор Универзитета у Тел Авиву, и аутор научнопопуларног бестселера Шта биљка зна, који је објавио Центар за промоцију науке. Централни део манифестације чинила је интерактивна изложба која повлачи паралелу између наших чула и сличних процеса код биљака. Поред изложбе, програм је покривао и радионице, предавања, трибине и отворену лабораторију.

Истражите више на страници: www.cpn.edu.rs/inteligencija-biljaka

]]>
Међународна сарадња и пројекти https://www.cpn.edu.rs/programi/medjunarodni-projekti/ Thu, 04 Jul 2019 08:55:33 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23305
Mеђународнa сарадњa и пројекти

Општи преглед


Од свог оснивања 2010. године, Центар за промоциjу науке активно развиjа своjу међународну сарадњу, наjпре кроз укључивање у сродне европске и глобалне асоциjациjе, учешће на конференциjама и разноврсним догађаjима коjи окупљаjу сличне организациjе, и реализовање заjедничких планова и програма.

Паралелно се креће и са учешћем у проjектним конзорциjумима и апликациjама. Први проjекат у коме Центар учествуjе била jе Ноћ истраживача 2012. године под називом FRIEND2YOU, финансирана кроз FP7 програм Европске комисиjе. Координатор проjекта jе био Факултет техничких наука из Новог Сада. Након тога Центар значаjно развиjа своjу сарадњу, и активно партиципира и аплицира за проjектна финансирања кроз различите ЕУ програме – FP7, LLP Comenius, Erasmus+, Creative Europe, COST и Horizon 2020.

Истражите више на страници: int.cpn.edu.rs

Почевши од 2014. годинe, Центар постаjе редовни учесник већег броjа проjеката коjи се баве разноврсним темама попут (не)формалног образовања, примене концепта Одговорног истраживања и иновациjа (енгл. Responsible Research and Innovation – RRI), родног оквира, етике, интердисциплинарне сарадње научника и уметника... У последње две године, уз фокус на научнoj комуникацији као кровнoj делатности ЦПН-а, најзаступљенији су пројекти посвећени научном образовању, односно савременом СТЕМ образовном моделу (енгл. STEM − Science, Technology, Engineering, Math).

Као одговор на захтеве сложеног учешћа у проjектима и све већи броj разноврсних активности, средином 2015. године се формира Сектор за међународну сарадњу, како би се обjединили аплицирање, управљање и координациjа европским проjектима, и како би се побољшали умрежавање и повезивање са сродним партнерима и асоциjациjама.

Tоком 2018. године Центар за промоцију науке започeo је рад на девет нових пројеката који се баве низом тема од друштвеног значаја, а посвећени су научном образовању намењеном свим генерацијама, повезивању уметности и науке, научноистраживачкој делатности, али и климатским променама и вештачкој интелигенцији као темама којe обликују нашу садашњост, али и будућност. Кроз ове пројекте Центaр је освојио буџет укупне вредности од пола милиона евра. Шест пројеката добило је финансирање кроз програм Horizon 2020, уз по један из Креативне Европе, Erasmus+ и COST оквира. Пројекте воде организације из Ирске, Аустрије, Немачке, Пољске, Белгије и Србије, а у њима, поред бројних европских, учествују и партнери из далеких крајева и култура попут Јапана, Канаде, Јужне Африке или Грузије.

У тренутку писања овога текста (jануар 2019), Центар jе партнер у рекордних 13 активних европских проjеката и инициjатива. Укупан број пројеката у којима је ЦПН учествовао откако су започете активности у области међународне сарадње и европских пројеката је 32, што је, када се у обзир узму величина Центра и број запослених и ангажованих колега, јединствен и изузетан резултат на нивоу читаве Србије, па и шире.

]]>
Мејкерс спејс https://www.cpn.edu.rs/programi/mejkers-spejs/ Fri, 05 Jul 2019 14:33:05 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23021
Мејкерс спејс

Овде настаје магија


О МЕЈКЕРСУ

Истражите више на страници: mejkers.cpn.rs

У београдском Меjкерс спејсу постоjе одвоjене целине за проjектовање и реализациjу ваших идеjа. Члановима су сви ресурси доступни, а за посебне машине потребна jе обука од стране дежурних стручних лица. Окосница Меjкерс спејса jе простор отворен у поподневним часовима, где чланови клуба могу да дођу и да раде. Сви садржаjи су доступни уз консултациjу са стручњаком коjи jе дежуран. Материjал за израду jе такође доступан, а чланови су слободни да све додатне ресурсе коjи су им потребни, у договору са нама, донесу и користе.
РАДИОНИЦЕ И КУРСЕВИ

Тренутно Меjкерс спејс броји преко 300 чланова, за које Центар за промоциjу науке организује посебне курсеве из СТЕМ области – наука, технологија, инжењерство, математика (STEM – science, technology, engineering, math). Сви заинтересовани чланови моћи ће да се приjаве према распореду курсева, коjи ће бити истакнут на саjту.

До сада су у Мејкерс спејсу организовани курсеви програмирања за Arduino и Raspberry Pi , намењени почетницима заинтересованим за развој „паметних“ система и пројеката контроле различитих уређаја. Такође, организовани су и курсеви 3Д штампе и моделовања, као и курс електронике, где су чланови Мејкерс спејса могли да науче основе које су им обезбедиле да самостално развијају своје пројекте.

Меjкерс спејс брине и о наjмлађима. У преподневном делу програма Центар за промоциjу науке организуjе школске радионице за предшколце, основце, као и ученике средњих школа. Током jедночасовних програма учесници имају прилику да чуjу и науче о интересантним темама из СТЕМ области, али и да нешто направе своjим рукама. Приjаве за ове програме су обавезне на распореду активности Меjкерс спејса.

У Мејкерс спејсу је организован и породични дан, када деца свих узраста могу са својим родитељима, старатељима или пријатељима заједно да раде на некој од унапред осмишљених радионица, или могу самостално да осмисле свој пројекат и реализују га уз помоћ демонстратора Центра за промоцију науке. Породични дан у Мејкерсу се одржава сваке суботе од 11 до 17 часова, и отворен је за све чланове Мејкерса и њихове најближе.

За две године рада, Мејкерс спејс Центра за промоцију науке је окупио око 300 чланова који користе наш простор и ресурсе. Одржано је преко 10 курсева и више од 300 школских радионица, за више од 5000 деце из београдских школа и вртића.

ПРОСТОР ЗА ПРОJЕКТОВАЊЕ

обухвата рачунаре и столове за цртање, где ваше идеjе треба да добиjу облик. Рачунари имаjу софтвер за 3Д моделовање, као и основне алате за цртање и све бесплатне онлајн алате.

ПРОСТОР ЗА 3Д ШТАМПУ

обухвата два 3Д скенера и четири 3Д штампача са пратећим материjалом и софтвером.

CNC МАШИНА

може се користити за сечење и цртање. У оквиру овог дела простора постављена jе ласерска машина за гравирање.

ЛАБОРАТОРИJА ЗА ЕЛЕКТРОНИКУ

садржи лемне станице за класично и SMD лемљење, опрему за мерење и испитивање сигнала, као и основне електронске компоненте доступне корисницима. Услужно су на располагању и Arduino и Raspberry Pi сетови.

ПРОСТОР ЗА ОБРАДУ МАТЕРИJАЛА

садржи основне алате за сечење, бушење и обликовање дрвета и метала, нарезивање навоjа и броjне друге потребе.

БИБЛИОТЕКА И ПРОСТОР ЗА ЧИТАЊЕ

опремљени су часописима и књигама који обухватају теме технологиjе, уради сам и научних достигнућа.

]]>
Art and Science https://www.cpn.edu.rs/programi/art-and-science/ Wed, 03 Jul 2019 15:25:06 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23641
Art+Science

Тачка сусрета науке и уметности


Центар за промоцију науке почео je да иницира, развија и пружа подршку различитим активностима које спајају уметност и науку још 2014. године, кроз своје учешће у глобалном пројекту Европска мрежа дигиталне уметности и науке (European Digital Art and Science Network) (http://eu.cpn.rs/realized_projects/artscience/). Као члан мреже, Центар је допринео обликовању прве одрживе, живе мреже, која може да окупи и потпомогне сарадњу креативних умова који долазе из наизглед супротстављених дисциплина – уметности и науке. Овај пројекат окупио је осам културних институција широм Eвропе, а као научне партнере имао је три престижне европске научне институције: ЦЕРН, Европску свемирску агенцију и Јужну европску опсерваторију.
art+science активности показале су се као значајне за остварење главних мисија Центра, а то су приближавање науке широј јавности и повећање опште научне писмености.

Истражите више на страници: artandscience.rs

Прва велика једномесечна манифестација одржана је у Културном центру Београда 2016. године. У истом периоду Центар се уклјучује у још један занимљив европски пројекат базиран на споју науке и уметности под називом Quantum Music (http://eu.cpn.rs/realized_projects/quantum-music/), који повезује свет квантне физике са савременом класичном музиком. Од 2017. године, све сродне активности Центра брендиране су заједничким називом art+science. Велика манифестација, art+science 2017 (http://arhiva.artandscience.cpn.rs/), коју је чинило више изложби и бројне паралелне активности, организована је у Београду, Новом Саду, Ритопеку и Крагујевцу са учешћем 25 домаћих и интернационалних уметника. Битан део програма односио се на разноврсне едукативне садржаје посебно развијене за ову прилику, попут радионица за ученике и студенте уметничких академија.

Треће и до сада најамбициозније издање art+science програма одржано је током новембра и децембра 2018. Прве две манифестације искоришћене су за успостављање art+science концепта у Србији, мапирање уметника и институција заинтересованих за овакве видове сарадње и стваралаштва, као и за покретање едукативних активности које би овај концепт даље развијале на локалном нивоу. У 2018, програм је фокусиран и повезан са програмским активностима Центра посвећеним мејкерс култури. На више београдских локација покрeнут је art+science+makers програм (http://www.cpn.rs/artandscience/en/), укључујући и изложбе у Музеју примењене уметности и Институту Сервантес. Централни део програма био је резервисан за дводневну међународну конференцију (http://eu.cpn.rs/artsciencemakers-konferencija/), одржану на Факултету драмских уметности и у Научном клубу Београд. Одржавање конференције било је посебно значајно због дубљег посматрања концепта и могућности спајања уметности и науке, и његовог утицаја и значаја за друштво у целини. Под окриљем мејкерс концепта, анализиране су релације између различитих актера у области уметности и науке, и њиховог активирања у функцији константног дијалога са формалним и неформалним образовањем.

Паралелно са отварањем art+science+makers манифестације, сасвим нова иницијатива је започета у Београду: ”Европска лабораторија вештачке интелигенције” (European ARTificial Intelligence Lab) (http://eu.cpn.rs/active_projects/european-artificial-intelligence-lab/). У питању је трогодишњи пројекат који окупља 13 партнерских организација којима координира Арс Електроника из Линца, а који је подржан од стране највећих научних институција и компанија које раде у области вештачке интелигенције. Будуће активности Центра у домену art+science биће сконцентрисане око вештачке интелигенције као најзначајније технологије нашег доба и истовремено највећег друштвеног изазова пред нама.

Izložba Art & Science - 2016

Centar za promociju nauke, galerija Podroom Kulturni centar Beograd

CAN YOU FEEL MY HEARTBEAT - 2017

Izložba Art & Science - Centar za promociju nauke, Kulturni centar Beograd

]]>
TeRRIFICA https://www.cpn.edu.rs/programi/terrifica/ Wed, 06 Nov 2019 08:37:31 +0000 http://www.cpn.rs/?post_type=portfolio&p=26102
TeRRIFICA

Climate action development


TeRRIFICA – Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action

The objective of the TeRRIFICA project is to comprehensively integrate data, research and action in order to create a general overview of the climate change situation in mapped parts of Europe. Versatile approaches involving the widest range of citizens, local activists, researchers, decision-makers and other engaged individuals aim to provide comprehensive guidance to combat climate change, adapt to changing circumstances and anticipate future developments.

We face many challenges on a daily basis, such as the impact of new technologies, the imbalanced consumption of natural resources, population health or migration; these can be greatly influenced by research and innovation. The TeRRIFICA project builds on this position, with a view to analyzing the impact and proposing a new model dedicated to reducing the adverse effects of climate change.

Several cities and regions across Europe will serve as test sites for initial analysis, the mapping of climate impacts and consequent change, but also for good practices and activities implemented by governmental institutions, scientific and educational institutions, the NGO sector and professional associations, individuals and dedicated organizations.

The project will create a specially developed set of recommendations and applicable practices for each of the selected territories - three regions in Germany, the Atlantic coast in France, the wider metropolitan areas of Barcelona, Minsk and Poznan, and Belgrade within the Danube and Sava basins of Southeast Europe - in order to test strategic activities under the concept of "living laboratories". The final result of the project will be the maps with active data and results, along with models and guidelines which have been successfully implemented and tested in practice.

Find out more at   terrifica.eu

The Center for the Promotion of Science is a regional project hub and coordinator of activities in several Southeast European countries - from Croatia to Romania, and from Albania to Hungary. In the countries of the region, in cooperation with local partners, research and education centers, state institutions and NGOs, the Center will organize numerous meetings, workshops and seminars in order to define the framework of the TeRRIFICA project and then test the proposed models and solutions through action.

The common denominator and guideline for work in Southeast Europe is closely linked to water and its many manifestations threatened by climate change - pollution, management, droughts and floods, water biodiversity in the Danube and Sava basins. In such a context, Belgrade will serve as the focal point of the project for Southeast Europe.

Find out more at  eu.cpn.rs/active_projects/terrifica

]]>
Елементи https://www.cpn.edu.rs/programi/elementi/ Sat, 06 Jul 2019 08:52:05 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23302
ЕЛЕМЕНТИ

Часопис за промоцију науке


Елементи

Елементи су домаћи илустровани часопис за промоцију науке. Од јуна 2015. упознајемо читаоце са најновијим научним дешавањима у свету и код нас. Било да је реч о астрономији, биологији, филозофији, математици, физици, уметности, политици или економији, на наших 96 страна очекују вас оригиналне приче испричане из другачијих углова. Тако ћете, на пример, у Елементима читати личне догодовштине астрофизичара који трага за црним рупама и далеким галаксијама, али и о средњoвековним роботима, преношењу бактерија у кухињи или о дуго скриваним, а невероватно испреплетеним путевима науке и робовласништва... На првој страни Елемената дочекује вас свежа вест из света науке – подношење иницијативе да се прогласи нова епоха у историји Земље (антропоцен), или одлука да се, први пут након 1875, промени начин на који дефинишемо четири основне мерне јединице.

Теме

Потом вас чека (често подужи) темат, главна прича броја, испричана кроз неколико перспектива. Темат може бити све – лажне вести, друштво екрана у коме обитавамо, еволуција људског поимања уметности или, пак, истине и заблуде о теоријама завере. Елементи у сваком броју доносе и интервјуе са проминентним домаћим и страним истраживачима, научним комуникаторима, уметницима који инспирацију проналазе у различитим научним дисциплинама, итд. Имамо и приче у сликама или у кадру, а ту наћи ћете и дуже или краће текстове из многих области: од медицине и хигијене, преко еволуције, музике и књижевности до хемије, хране и емпатије. За све љубитеље стрипа ту су текстови у којима се преплићу приче о популарним јунацима, али и о озбиљнијим темама попут приказа аутентичних психијатријских обољења у стриповима, или како су деца рата, у одсуству очева, узоре тражила у стрип јунацима.

Текстописци и илустратори

Последње, али не и најмање важно – наш часопис илуструју најпознатији графички уметници из Србије и региона, а упечатљиве илустрације су оно по чему се издвајамо од осталих публикација. Стога и не чуди признање упућено нашој сталној илустраторки Моники Ланг за најбољу илустрацију у штампаним и онлајн медијима, и то за илустрацију на насловној страни 13. броја Елемената. Наш тим чине млади, али и старији и искуснији научни новинари, текстописци, истраживачи, есејисти и промотери науке. Елементе можете купити по цени од 290 динара на готово свим киосцима у земљи, као и по већим књижарама и у Научном клубу Центра за промоцију науке. Излазимо четири пута годишње.

До идуће приче – читамо се!

]]>
ДНК https://www.cpn.edu.rs/programi/dnk/ Thu, 31 Jan 2019 09:00:27 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23321
ДНК

Дечји научни камп


О КАМПУ

Дечји научни камп (ДНК) годинама уназад окупља децу током распуста на интересантним и активним научнопопуларним програмима. Први ДНК одржан је 2012. године у Виминацијуму, а од тад истражили смо и разне екосистеме у Београду, Шапцу, Смедереву, Кикинди, Свилајнцу и другим местима. ДНК је током година мењао форму, али основна идеја увек остаје иста - то је вишедневни научно-истраживачки и едукативни програм за школарце који им пружа прилику да у инспиративном окружењу, у друштву вршњака сличних интересовања, кроз сарадњу са одраслима развијају своје научне пројекте.

На Дечјем научном кампу могу учествовати углавном деца од другог до шестог разреда основне школе. Камп је организован у циклусима по три, четири или пет дана где деца у периоду од по пет сати бораве на радионицама у отвореном или затвореном простору. Теме кампа су све науке, технологија, уметност, математика и инжењерство.

Истражи више: https://www.cpn.edu.rs/dnk/

Активности су осмишљене тако да се деца у друштву вршњака, у стимулативном окружењу, на занимљив и интерактиван начин упознају са наукама и развијају своју научну писменост. На кампу деца раде тимски, своје идеје и науку развијају кроз развој пројеката и кроз укрштање различитих дисциплина. Они током програма имају велику слободу у осмишљавању својих пројеката и одабиру метода које користе. Важан елемент научног кампа је сарадња са одраслима и вршњацима сличних интересовања.

ДНК је мењао свој облик током година. Кампови су сада организовани тако да деца развијају истраживачке пројекте и конструишу протиотипове који одговарају на питања која их интересују. У процесу рада они дискутују, анализирају, промишљају и доносе одлуке, сарађују, упошљавају своју креативност и негују критичко мишљење. Такође, имају и времена за одмор, ужину, игре и рекреацију, а последњи дан спремају научну изложбу или конференцију за своје родитеље и пријатеље, где тимски представљају свој рад.

]]>
Мрежа научних клубова https://www.cpn.edu.rs/programi/mreza-naucnih-klubova/ Tue, 02 Jul 2019 08:57:16 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23309
Мрежа научних клубова

Децентрализација науке


О МРЕЖИ

Мрежа научних клубова Центра за промоцију науке шири се из 15 градова Србије. Од тога, 12 научних клубова отворено је током 2016. године.
Први клуб је отворен у Лесковцу, 5. априла 2016. године, а затим му се придружују Чачак, Ниш, Ужице, Књажевац, Крагујевац, Смедерево, Крушевац, Кикинда, Нови Пазар, Кањижа и Шабац. Током 2017. године отворен је Научни клуб у Београду, а крајем исте године и у селу Рановац поред Петровца на Млави. У октобру 2018. отворен је Научни клуб у Горњем Милановцу.
Последња два клуба отворена су крајем 2022, односно почетком 2023. године у Зајечару и Новом Саду.

 

Више истражите на: http://naucniklub.rs/

КОНЦЕПТ
Научни клуб је концепт који је развијен у Центру за промоцију науке. Први клуб је радио у Београду, у Кнез Михаиловој улици 5, од 2013. до 2015. године.
Ово су простори првенствено намењени ученицима и студентима, али и научницима, и свима онима који воле науку. Један од главних задатака клуба је да повеже све којима је наука блиска и занимљива, без обзира на године, ниво знања и области интересовања. Чланство у клубу је добровољно, а за ученике, студенте, наставнике и научне раднике је бесплатно.
Институције чланови могу бити научни институти, факултети, формална и неформална удружења која се баве науком и промоцијом науке. Уз договор са координаторима клуба, простор је на располагању свим члановима равноправно укључујући салу за предавања, простор за радионице и курсеве, као и простор за самостални рад и неформална дружења.
ИДЕЈА
Научни клуб је замишљен као место за учење и стицање знања на неформалан начин, кроз радионице, предавања и бројне друге активности. Сваки од научних клубова у 15 градова је истоветан по дизајну и начину рада. Сваки садржи простор за радионице, библиотеку и зону за креативан одмор, а намештај је дизајниран тако да одговара различитим потребама. Београдски научни клуб отворен је у Улици краља Петра 46.
У научним клубовима организује се, пре свега, научнопопуларни програм – радионице, предавања, трибине. Током година, научни клубови у читавој земљи учествовали су у манифестацијама попут Маја месеца математике, Ноћи истраживача, Интелигенције биљака. И не само то, већ је повезивањем ових институција направљена мрежа која спаја научнике, истраживаче, студенте, ученике са локалним самоуправама, представницима индустрије и медија у читавој земљи.
]]>