U okviru osmog izdanja konferencije Meteorološki izazovi, održane krajem aprila u hibridnom formatu, Centar za promociju nauke je predstavio metodologiju i rezultate projekta TeRRIFICA.
Osmo izdanje ugledne međunarodne konferencije Hrvatskog meteorološkog društva održano je pod geslom „Zrak koji udišemo, zrak koji prognoziramo“ 28. i 29. aprila 2022. u KRAŠ auditorijumu u Zagrebu, kao i u onlajn formatu. Na konferenciji je svoj rad, kroz 50 prezentacija i 12 postera, predstavilo više od 100 istraživača, klimatologa, meteorologa i drugih učesnika.
Centralna tema konferencijskog programa bila je kvalitet vazduha kao svojstva atmosfere koje se neprestano menja u zavisnosti od prirodnih procesa, ali i čovekovog uticaja. Povezane teme su se bavile uticajem na zdravlje i kvalitet života, promenama izazvanim pandemijom virusa korona i drugim lokalnim i globalnim faktorima. U kontekstu veze između kvaliteta vazduha i klimatskih promena, posebno je pocrtana uloga meteorologije i drugih praksi i pristupa, koji građanima približavaju svu kompleksnost ovog fenomena i pomažu u procesu neophodnog prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove.
U takvom okviru je i Centar za promociju nauke predstavio svoje aktivnosti u domenu podizanja klimatske pismenosti, motivacije i uključivanja građana, i primene koncepta građanskih naučnih istraživanja, koji se realizuju kao deo Horizont 2020 projekta TeRRIFICA. Prikazani su alati za prikupljanje podataka i motivisanje građana za učešće u klimatskim akcijama, kao osnov kampanje koja se sprovodi na teritorija Beograda od 2020. godine, kao i različiti materijali i projektna metodologija, koji se mogu primeniti u regiji Jugoistočne Evrope. Na kraju su najavljene i buduće regionalne aktivnosti koje će Centar sprovoditi kroz novi Horizont Evropa projekat Climateurope2, kao i kroz svoj eksperimentalni program Klimatska kapsula.