Српски језик у свету

Српски језик у свету

По други пут, 27. jуна, у Научном клубу Центра за промоцију науке у Београд одржана је трибина са темом проучавања српског језика и славистике на универзитетима широм света[:]

slavistika

У Научном клубу Београд, 27. јуна, одржана је друга трибина посвећена изучавању српског као страног језика на светским универзитетима. Учесници трибине долазе из Међународног славистичког центра (МСЦ) – проф. др Бошко Сувајџић, заменик управника МСЦ-а, проф. др Александар Милановић, члан управе МСЦ-а и магистар Снежана Кутрички, стручни сарадник.

Центар за промоцију науке у сарадњи са Институтом за славистику Универзитета у Келну и Филолошким факултетом Универзитета у Београду покренуо је нови циклус трибина како би указао на статус српског језика у ширим оквирима и у глобалном окружењу.

У тренутку када славистика у свету губи на популарности у односу на неке друге лингвистичке групе, и када се, како су показала последња статистичка истраживања, број катедара на европским универзитетима на којима се српски проучава као страни језик у последњих петнаест година готово преполовио, популаризација изучавања нашег језика и културе и код стручне публике али и шире јавности важан је аспект не само научне него и културне промоције.

Међународни славистички центар на Филолошком факултету у Београду је најстарија институција ове врсте у словенском свету, основана 1971. Године. МСЦ непрекидно ради од свог оснивања до данас. Циљ МСЦ-а је да подстиче и помаже проучавање наше књижевне културне баштине, као и учење и усавршавање српског језика у иностранству. У  остваривању тог циља Центар посебну пажњу посвећује институцијама у свету које се баве језиком, књижевношћу и културом српског народа, те низом својих активности повезује славистичке катедре страних универзитета са делатношћу слависта у нашој земљи.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.