У оквиру LEVERS пројекта (Learning Ventures for Climate Justice) оформљена је иницијална заједница локалних партнера која ће се даље ширити, са заједничким циљем да се оснажи образовање кроз климатске пројекте и акције.
На првом састанку LEVERS пројекта, одржаном 3. октобра, окупили су се партнери из различитих институција који су повезани путем заједничке теме – урбаних опрашивача. Иницијалну заједницу LEVERS пројекта чине представници Факултета ветеринарске медицине, Биолошког факултета, Ботаничке баште, и BeeCenter – центрa за узгој и промоцију пчела.
Заједница која се окупља око LEVERS пројекта ће олакшати образовање на више нивоа како би се подигла свест о значају урбаних опрашивача за климатску правду. Урбани опрашивачи, укључујући пчеле, осе, бумбаре, лептире и многе друге инсекте, играју виталну улогу у одржавању равнотеже екосистема, биодиверзитета и производње хране. Највећи допринос пчела и других опрашивача је опрашивање скоро три четвртине биљака које производе 90% светске хране. Један од циљева ове заједнице биће управо подизање свести о значају урбаних опрашивача за биодиверзитет и климатску правду кроз едукативне климатске акције.
Пројекат LEVERS посвећен је повезивању образовања и климатскe правдe (Climate Justice) кроз формирање локалне заједнице (Learning Venture) као образовног модела усмереног на подстицање борбе против климатских промена. Девет земаља из различитих делова Европе ће током овог пројекта активно сарађивати са локалним актерима и заједнички развијати пројекте климатске правде, нудећи истовремено искуство учења у стварном свету.
Пчеларство је последњих година постало све заступљеније у Србији. Од 2008. до 2018. порасло је за 37,5%, али нису донети прописи који би подржали развој урбаног пчеларства. Штавише, у Србији не постоји систематска едукација о пчеларству све до универзитетског нивоа. На основу ових података, препознато је да постоји потреба за више образовних програма како би се градско становништво едуковало о значају опрашивача и њиховој улози у урбаној средини.
Научно образовање пружа могућности ученицима да утичу на промене у свом локалном и глобалном окружењу. У том смислу, LEVERS заједница има за циљ да едукује своје партнере и ширу јавност о значају урбаних опрашивача за производњу хране кроз теорију и праксу урбаног пчеларства. Ова заједница ће пружити нешто ново свима који су заинтересовани да открију везу између опрашивача, животне средине, као и друштвених питања са којима се сусрећемо свакодневно, а која су везана за климатску правду. Заједница ће имати за циљ да развије и препоруке за креаторе урбаних политика како би се успоставиле нове и унеле промене у већ постојеће праксе (као што су кошење траве, опрашивање комараца и контрола штеточина), а све у сврху пружања подршке животној средини урбаних опрашивача, која је уједно и животна средина свих нас.