U okviru LEVERS projekta (Learning Ventures for Climate Justice) oformljena je inicijalna zajednica lokalnih partnera koja će se dalje širiti, sa zajedničkim ciljem da se osnaži obrazovanje kroz klimatske projekte i akcije.
Na prvom sastanku LEVERS projekta, održanom 3. oktobra, okupili su se partneri iz različitih institucija koji su povezani putem zajedničke teme – urbanih oprašivača. Inicijalnu zajednicu LEVERS projekta čine predstavnici Fakulteta veterinarske medicine, Biološkog fakulteta, Botaničke bašte, i BeeCenter – centra za uzgoj i promociju pčela.
Zajednica koja se okuplja oko LEVERS projekta će olakšati obrazovanje na više nivoa kako bi se podigla svest o značaju urbanih oprašivača za klimatsku pravdu. Urbani oprašivači, uključujući pčele, ose, bumbare, leptire i mnoge druge insekte, igraju vitalnu ulogu u održavanju ravnoteže ekosistema, biodiverziteta i proizvodnje hrane. Najveći doprinos pčela i drugih oprašivača je oprašivanje skoro tri četvrtine biljaka koje proizvode 90% svetske hrane. Jedan od ciljeva ove zajednice biće upravo podizanje svesti o značaju urbanih oprašivača za biodiverzitet i klimatsku pravdu kroz edukativne klimatske akcije.
Projekat LEVERS posvećen je povezivanju obrazovanja i klimatske pravde (Climate Justice) kroz formiranje lokalne zajednice (Learning Venture) kao obrazovnog modela usmerenog na podsticanje borbe protiv klimatskih promena. Devet zemalja iz različitih delova Evrope će tokom ovog projekta aktivno sarađivati sa lokalnim akterima i zajednički razvijati projekte klimatske pravde, nudeći istovremeno iskustvo učenja u stvarnom svetu.
Pčelarstvo je poslednjih godina postalo sve zastupljenije u Srbiji. Od 2008. do 2018. poraslo je za 37,5%, ali nisu doneti propisi koji bi podržali razvoj urbanog pčelarstva. Štaviše, u Srbiji ne postoji sistematska edukacija o pčelarstvu sve do univerzitetskog nivoa. Na osnovu ovih podataka, prepoznato je da postoji potreba za više obrazovnih programa kako bi se gradsko stanovništvo edukovalo o značaju oprašivača i njihovoj ulozi u urbanoj sredini.
Naučno obrazovanje pruža mogućnosti učenicima da utiču na promene u svom lokalnom i globalnom okruženju. U tom smislu, LEVERS zajednica ima za cilj da edukuje svoje partnere i širu javnost o značaju urbanih oprašivača za proizvodnju hrane kroz teoriju i praksu urbanog pčelarstva. Ova zajednica će pružiti nešto novo svima koji su zainteresovani da otkriju vezu između oprašivača, životne sredine, kao i društvenih pitanja sa kojima se susrećemo svakodnevno, a koja su vezana za klimatsku pravdu. Zajednica će imati za cilj da razvije i preporuke za kreatore urbanih politika kako bi se uspostavile nove i unele promene u već postojeće prakse (kao što su košenje trave, oprašivanje komaraca i kontrola štetočina), a sve u svrhu pružanja podrške životnoj sredini urbanih oprašivača, koja je ujedno i životna sredina svih nas.