Рачунам на математику

Рачунам на математику

ЦПН је покренуо велику научнопопуларну манифестацију Мај месец математике. Укључите се!

Када упитате просечног грађанина Србије који му је био омиљени предмет у школи, он ће рећи да је то – одмах после физичког васпитања – била математика. Сасвим контрадикторно – кад питате који предмет је најмање волео, већина ће такође одговорити врло убедљиво да је то – математика.

Математика људе асоцира не само на бројеве и рачунање, већ и на мучење и неко лоше осећање. Тек два одсто њих, према квантитативном испитивању ставова које је ЦПН спровеo у сарадњи са Филозофским факултетом у Београду, рећи ће да их математика асоцира на мозгалице и размишљање и исто толико рећи ће да је математика основа за све и да је корисна и неопходна.

Математика је за многе људе баук, оно што их је морило током детињства или младости и оно што их је плашило и било непознаница када су одрасли. Но, то је само једна, углавном искривљена слика математике.

Како би грађанима приближио математику, наизглед озбиљну, страшну и досадну дисциплину и показао и њена друга лица – математику као као игру и страст – Центар за промоцију науке заједно са Математичким институтом САНУ-а, као и бројним партнерима, покровитељима и спонзорима, покренуо је националну научнопопуларну манифестацију Мај месец математике.

У Србију поводом ове манифестације долази више угледних математичара из Европе. Но, срж програма чини више гостујућих математичких изложби, али и бројни интерактивни математички експонати који су развијени у Србији. Свакога дана, у више простора, организују се радионице за све заинтересоване посетиоце, радионице које су прилагођене ђацима, затим такмичења, квизови, као и популарна предавања и дебате.

Циљ свих ових акција је да прикажу математику онаквом каква заправо јесте – као креативну вештину на граници уметности и науке.

ИСТРАЖИТЕ ВИШЕ О М3

На конференцији за медије, у среду, 25. априла у 12h, у Медија центру у Београду, пред великим бројем новинара представљен је програм активности током манифестације Мај месец математике. На конференцији су поред информација о М3, премијерно приказани и резултати истраживања ”Колико се грађани Србије плаше математике”. На конференцији су говорили Александра Дрецун, директорка Центра за промоцију науке, Зоран Марковић, директор Математичког института САНУ, Бранко Ковачевић, ректор Универзитета у Београду., Ђурђа Тимотијевић, Агенција МАСМИ и Добривоје Ерић, уредник програма М3.

Снимак са овог догађаја можете погледати овде.

Током маја 2012. у петнаест градова Србије организован је разноврстан програм којим математика излази на улице, тргове и речне обале, осваја галерије, музеје и друге јавне просторе.

Свечано отварање Маја месеца математике одржава се 27. априла у 12 часова у свечаној сали Српске академије наука и уметности чије је председник, академик Никола Хајдин, покровитељ манифестације Мај месец математике.

Истог дана, 27. априла, у Галерији науке и технике САНУ-а (Ђуре Јакшића 2), биће одржана промоција књиге Смем ли да бројим? проф. др Гинтера Циглера, познатог математичара, популаризатора науке и међународног покровитеља манифестације. На истој локацији уједно се отвара и Интерактивна изложба Imaginary која посетиоцима омогућује да облике попут поморанџе, јабуке, лимуна и смокве погледају очима математичара. Изложбу је осмислио ауторски тим Института за математичка истраживања из Оберволфаха.

Највећи број изложби, радионица, такмичења и других догађаја из богатог програма манифестације Мај месец математике дешава се у галерији у приземљу Робне куће „Београд“ у Кнез Михаиловој улици број 5. Међутим, друга дешавања током маја одржавају се на бројних броградским локацијама, као и у још 14 српских градова. Више о програму манифестације као и календару дешавања сазнајте на сајту манифестације Мај месец математике, www.m3.rs.

Tags

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.