Радионица „Препознај фалсификат“ на Филозофском факултету

Радионица „Препознај фалсификат“ на Филозофском факултету

Центар за промоцију науке, у сарадњи са сарадницима из Института за филозофију Филозофског факултета Универзитета у Београду, организовао је 4. новембра у просторијама Филозофског факултета радионицу „Препознај фалсификат: ChatGPT и DALL-E у контексту домаћег културног наслеђа“.

Учесници су најпре упознати са основним терминима у вези са технологијом обраде природних језика и темом радионице. Затим су им, у делу радионице који се односио на ChatGPT, додељене улоге „фалсификатора“ или „процењивача“. У DALL-E сегменту радионице, учесници су заменили стране и тако добили прилику да се опробају у обе улоге.

У ChatGPT делу радионице учесници су процењивали да ли је реч о оригиналним цитатима домаћих писаца, док се у DALL-E одељку разматрало да ли је оно што видимо заиста дело неког домаћег сликара. Задатак „фалсификатора“ био је да уз помоћ модела припреме неколико сличних цитата и слика, док су „процењивачи“ покушали да утврде шта је оригинално дело, а шта фалсификат!

Док су се „фалсификатори“ у „Вештачкој писарници“ и „Вештачком атељеу“ играли са генеративним моделима, остатак учесника имао је прилику да види мултимедијалну уметничку инсталацију „Етички изазови нових технологија: ChatGPT и обрада природних језика“ на првом спрату Филозофског факултета, која је недавно отворена у склопу међународног пројекта TechEthos (Хоризонт 2020). Након што су процењивачи донели свој суд о уметничком делу, уследила је дискусија о томе шта им је помогло (или одмогло) у препознавању фалсификата, која технологија им се чини напреднијом, и шта их брине кад је реч о будућности нових технологија.

„Препознај фалсификат: ChatGPT и DALL-E у контексту домаћег културног наслеђа“ је прва у низу радионица у „Вештачком атељеу“ и „Вештачкој писарници“ на првом спрату Филозофског факултета, на којима ће учесници имати прилику да кроз интеракцију са чет-ботовима процене на који начин најсавременији технолошки алати, као што су ChatGPT и DALL-E, могу да обликују културу нашег друштва.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.