Радни састанак пројекта Carbon Act одржан је 16-17. јануарa у Варшави у организацији партнера са Института за геофизику Пољске академије наука (IGPAF). Главна тема састанка била је презентација резултата досадашњег рада и планирање активности у оквиру такмичења STEM Discovery Campaign.
Пројекат Carbon Act започет је 2023. године и сада улази у своју финалну годину. У оквиру пројекта до сада је обављена анализа СТЕМ курикулума у свим партнерским земљама пројекта (Шведској, Пољској, Белгији и Србији), као и упитник за наставнике који је испитао на који начин наставници адресирају климатске промене у својој редовној пракси. На основу ових сазнања, окупљене су радне групе наставника који су креирали и тестирали сценарије учења на тему климатских промена у својим учионицама, а најбољи сценарији одабрани су да буду део Каталога интегрисаних сценарија који је преведен на све језике партнерских земаља, а српски превод се може пронаћи овде.
У оквиру пројекта је снимљен и низ видео-интервјуа са експертима на тему климатских промена који се може промаћи на YouTube каналу Центра за промоцију науке. Ови видеи су делом интегрисани и у курс „Иновативно образовање за климатска решења“ у реализацији EUN-a, у којем је учествовало више од 1400 едукатора широм Европе.
Трећи радни састанак конзорцијума пројекта имао је за циљ да представи резултате досадашњег рада, као и да представи план даљих активности. У оквиру STEM Discovery Campaign такмичења едукатори широм Европе имаће прилику да пријаве своје сценарије учења или приче о примени сценарија на тему климатских промена. Наставници који буду послали најбоље пријаве биће награђени путем у Брисел где ће на европској наставничкој конференцији представити своја решења и разменити искуства са колегама из других земаља.
На основу ужег избора најбољих пријава биће састављен и извештај о најбољим праксама, који ће такође бити преведен на све језике пројектних партнера. Правила такмичења биће објављена на сајту Центра за промоцију науке.
Фото: Piotr Terlecki