Razgovor o programu Horizont Evropa

Razgovor o programu Horizont Evropa

Delegacija Evropske unije u Srbiji, uz podršku nacionalne Privredne komore, organizovala je 22. aprila prvi vebinar posvećen novom EU okvirnom programu za nauku i istraživanja – Horizont Evropa

Deveti okvirni program Evropske unije za istraživanja i inovacije – Horizont Evropa – nastavlja dobro utabanim putem svojih prethodnika donoseći, ipak, brojne novine, preusmeravanja i prilagođavanja izmenjenim okolnostima, novim realnostima i narastajućim društvenim izazovima. Kada je u pitanju odnos nauke i društva, novi program raskida sa prethodnim, namenski razvijanim celinama u pokušaju da nekada pojedinačne, nezavisne teme i pozive integriše unutar „klastera“ i „misija“ kao novouspostavljenih pristupa. Horizont Evropu stoga prate i unapređene naučne politike, uz gotovo opipljivu poziciju Ciljeva održivog razvoja i srodnih koncepata i dokumenata Ujedinjenih nacija.

Evidentno je i nastojanje Evropske komisije da pojednostavi pravila finansiranja za projekte od značaja za razvoj Evrope, kao i da sinergetski objedini različite programe i modele finansiranja. Praktična primena ovakvog pristupa može se videti u programu za finansiranje istraživanja i inovacija u periodu od 2021. do 2027. godine. Horizont Evropa sa budžetom od 95,5 milijardi evra donosi nova pravila igre kada je finansijska implementacija projekata u pitanju.

Tokom vebinara govorilo se i o pozivu za EIC Pathfinder, koji je otvoren u okviru novog segmenta – Evropskog inovacionog saveta (European Innovation Council). Poziv je namenjen kompanijama i/ili istraživačkim organizacijama u ranoj fazi razvoja novih proizvoda, usluga ili poslovnih modela. Traže se inovativne ideje, a prethodno iskustvo i reference timova koji apliciraju nisu neophodni.

Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju CPN-a, govorio je o vezama prethodnih i novog okvirnog programa, srodnim politikama i uspostavljenim ciljevima Evropske unije. Posebno su predstavljena iskustva i rezultati u okviru rada na H2020 projektu RRING, s naglaskom na pripremi i predaji prvog nacionalnog izveštaja na Uneskove Preporuke o nauci i naučnim istraživačima.

Na vebinaru su govorili:

  • Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju Centra za promociju nauke,
  • Marija Šola Spasić, menadžerka projekata Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu,
  • dr Goran Stojanović, redovni profesor na Katedri za elektroniku, Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu,

uz moderaciju Aleksandra Obradovića, stručnjak za komunikacije u EU delegaciji.

 

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.